ב"ה יום שני, ז' סיון תשע"ח | 21.05.18
צילום: שטורעם.נט
השליח ר' מאיר סטמבלר מתארח במדור הפופולרי ב'שטורעם': "מאפיית המצות היא לא רק עסק אלא גם שליחות חיים"

זהו. חג פורים מאחורינו. כעת נשאר לנו קצת פחות מחודש ימים לסיים את כל החמץ שצברנו בחג הזה ● אבל עד אז, עוד אופים מצות עבור חג הפסח הקרב ובא ● השבוע במדור 'המעשה הוא העיקר' אנו מארחים את ר' מאיר סטמבלר ממאפיית המצות בכפר חב"ד - הדואגת 'למיכלא דמהימנותא' עבור חסידי חב"ד - בארץ ובעולם ● לראיון המלא >>>
מנחם בן יוסף
תעודת זהות

ר' מאיר צבי סטמבלר. בן 44 מדנייפרופטרובסק, אוקראינה.

שם העסק וכתובת


מצות כפר חב"ד. טלפון: 03-9606459
אימייל: matzotkfarchabad@gmail.com

איך הגעת לתחום?

"'מאפיית המצות' עוברת בגנים שלנו במשך שלושה דורות. מהסבא לאבא ואלינו - הנכדים. ניתן לומר שזה הרבה מעבר לעסק, זו שליחות חיים, דרך חיים, שמחת חיים, תחביב גדול, משמעות ומפעל חיים במשך הדורות במשפחתנו.

"הסבא שלי - ר' מאיר צבי סטמבלר ז"ל (שאני קרוי על שמו) מסר את נפשו, כפשוטו, בברית המועצות על אפיית מצות. המשפחה כולה חוותה את זה על בשרה. בתקופה שלפני חג הפסח, בשעות הקטנות של הלילה, הבית הפך למפעל מצות של ממש - בית המשפחה שינה את צורתו מידי לילה למאפייה מחתרתית. כך שכמובן ינקנו ושאבנו את העניין כולו עוד מלידה וזה זורם בוורידים שלנו ובנפש של כולנו.

"המאפיה המיתולוגית בכפר חב"ד, התחילה כצריף קטן שבו עבדו בחריצות בחורים בהתנדבות מלאה, כיוון שהכפר היה עוד בחיתוליו וקהל חסידי חב"ד נדרש למקור שיספק מצות שמורה עבודת יד ע"פ הוראות ודרישות ברורות מהרבי.

"אבי ע"ה, ר' יענקל סטמבלר, הגיע לארץ כשבליבו בוערת אותה האש שאפתה מצות במשפחתנו עוד ברוסיה הסובייטית. בהתמסרות מוחלטת ועם אופק עסקי וחזון להרחיב ולהגדיל את המקום, יצק אבי השקעה עצומה ומאמצים אדירים במאפיה הקטנה ההיא והפך אותה עם השנים לאימפריה של ממש.

"ואכן, כיום המאפיה בכפר חב"ד, הינה מאפית המצות בעבודת יד הגדולה ביותר ובעלת היקף התפוצה הרחב ביותר.

"בנוסף, המאפיה בעלת תפקיד מהותי ומכריע בכל הווית ה'ופרצת' בכפר של הרבי. כסמל וחלק מרכזי בהפצת המעיינות ובמפעל השליחות בארץ ישראל, וכיסוד משמעותי במטרת ההקמה של כפר חב"ד - "ופרצת ימה וקדמה צפונה ונגבה" - המאפיה היא כאבן שואבת למבקרים מכל קצוות האוכלוסיה בארץ ובכלל.

"יהודים רבים כל כך לאורך שנות פעילותה, למדו דרכה על חג הפסח, על יהדות, על חב"ד ועל הרבי. לא פעם, כשמזכירים את כפר חב"ד במקומות מסוימים, אנשים שנראים כרחוקים מכל קשר ליהדות, ישר מזהים בחיוך את שם המקום ואומרים: "כשהייתי ילד ראיתי איך אופים מצות בכפר הזה"...

"כאמור, התפוצה של המאפיה רחבה מאד ומקיפה כמעט כל נקודה על הגלובוס. כיום ב"ה אין קהילה יהודית בעולם שהמצות שלנו לא מגיעות אליה.

במה אתה טוב מהמתחרים?

"בכשרות, באיכות ובכמות, ובעיקר בברכות המיוחדות וביחס הנדיר ביותר של הרבי למאפייה. הוראות אלו הן הקו שעליו מושתת המאפיה ומהן הגיע המוטו 'הזכות שמורה לנו' - מצות שמורה כפר חב"ד".

איך מתמודדים עם כשלונות?

"על-ידי לימוד חסידות באופן קבוע, מבינים שהירידה היא חלק בלתי נפרד מהעליה".

הטיפ שלך להצלחה עם לקוחות?

"להיכנס באמת לנעליים שלהם. דהיינו, לתת להם בדיוק את מה שתרצה אתה לקבל כקליינט. כמובן לשמוע, להקשיב ולהפנים את הצרכים שלהם".

הפצת המעיינות בעסק?

"חושב שבעסק שלנו - השאלה מיותרת. מדובר בהפצת המעיינות נטו! שליחות לכל דבר ועניין. מעבר לכך, מדובר במיכלא דמהימנותא מיכלא דאסוותא... טבעי שהכל יהיה רק מתוך התקשרות לרבי נשיא דורנו".
י"ח באדר תשע"ז