ב"ה יום שני, ז' סיון תשע"ח | 21.05.18
"פירות מתוקים". הרב שילת (במרכז) ברקע פעילויות חב"ד בקמפוס
"פירות מתוקים". הרב שילת (במרכז) ברקע פעילויות חב"ד בקמפוס צילום: ארכיון 'שטורעם'
הרב משה שילת: "ההישג הגדול - זהות התורמים"

יום התרמה אחד, שני מנהלים, 27 שלוחים, 30 קמפוסים ואוניברסיטאות, עשרות אלפי סטודנטים וקרוב ל-9 מיליון שקלים! - אלו הם המספרים המדהימים שעשו את יום ההתרמה השנתי של 'חב"ד בקמפוס' שהתקיים השבוע ● עם חזרת הסטודנטים שסייעו לשלוחים אל ספסל הלימודים ורגעים לפני יום הפורים הצלחנו לתפוס לראיון מרתק את הרב משה שילת, שביחד עם הרב דוד קורץ מנהלים ביד רמה את 'חב"ד בקמפוס' ועמדו יחד עם השלוחים מאחורי הצלחת יום ההתרמה ● באלו קשיים נתקלו בתחילת הדרך ועם מה מתמודדים השלוחים כיום? במה שונה פעילותו של שליח בקמפוס? מהו ההישג הגדול יותר ביום ההתרמה - כמות השותפים או הסך הכולל? ואיך הוא רואה בכלל את תופעת ההתרמות המקוונות? ● ראיון מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לראיון המלא >>>
שימי סגל
ביום שלישי בשעת ערב מאוחרת נשמו לרווחה במשרדי 'חב"ד בקמפוס' בכפר חב"ד. לא רק שהיעד שנקבע ליום ההתרמה השנתי הארצי הושג, אלא אף חלק מהשלוחים הצליחו לסיים את 'סיבוב הבונוס'. קרוב ל-6,000 תורמים נרתמו לסייע ל-27 שלוחי הרבי בקמפוסים ובאוניברסיטאות ויחד הצליחו להגיע אל המספר שמוכר לנו בעיקר מהגרלות הלוטו: כ-9,000,000 ש"ח (ובמילים: תשעה מיליוני שקלים!).

הסכום מדהים בכל קנה מידה, במיוחד לאור העובדה שהפעם ברוב הגיוסים התרומה הוכפלה פעם אחת ולא פי-ארבעה כפי שהכרנו עד כה, מה שהביא לתוצאה שכמחצית מהסכום נתרם בפועל ע"י הציבור הרחב והחצי השני ע"י ה'מאצ'רס', שהושגו ע"י הנהלת חב"ד בקמפוס והשלוחים עצמם.

יממה לאחר היום המוצלח ורגעים לפני קלחת יום הפורים, פנינו אל הרב משה שילת, שביחד עם הרב דוד קורץ מנהלים ביד רמה את 'חב"ד בקמפוס' וכמובן עמדו יחד עם השלוחים מאחורי הצלחת יום ההתרמה.

שלום הרב שילת. ראשית, איך התחושה לאחר הצלחה כל כך גדולה של יום ההתרמה?
 
"הרגשה של "עד שתהא שלהבת עולה מאלי'ה". אחרי 5 שנים של השקעה רבה ומורכבת השתילים ב"ה נקלטו בקרקע, השרישו שורשים עמוקים ועושים פירות מתוקים וברור לכולם שזו רק ההתחלה".

ברשותך, נתחיל עם מעט היסטוריה: מתי הוקם 'חב"ד בקמפוס' בישראל ומה אפיין את אופי הפעילות עם הקמתו?
 
"לפני 5 שנים גילינו שברובם ככולם של הקמפוסים בישראל אין שליח. איתרנו שלוחים מוכשרים לתחום זה ותיאמנו ביניהם לבין השלוחים הראשיים בעיר, עטפנו אותם בחבילת סיוע אטרקטיבית להתחלה טובה ולקליטה במקום שליחותם החדש והמאתגר".

באלו קשיים נתקלתם בתחילת הדרך ועם מה
מתמודדים השלוחים כיום?
 
"בתחילת הדרך לקח זמן לחלק מהשלוחים להגיע לכמויות של סטודנטים ולדבר בשפתם. כיום השלוחים מתמודדים עם בעיות של חוסר מקום בבית בסעודות שבת... ועם רצון ענק לשיעורי תורה ולחברותות מצד סטודנטים, לעיתים יותר ממה שהשליח מסוגל לעמוד בו".

במה שונה פעילות של שליח עם סטודנטים בקמפוס, על פני עבודתו של שליח הפועל עם אוכלוסיה רגילה?
 
"שליח בקמפוס צריך להיות חבר'המן, צעיר בנשמתו וביחד עם זה עם יכולות שכליות מפותחות, לפחות כמו של הסטודנטים. הסטודנטים מתחלפים מידי כמה שנים והוא צריך להישאר צעיר ורענן...

"והעיקר - הוא נמצא עם האנשים בשלב בו הם מחליטים איך יראו חייהם ועם האנשים שלפי הסטטיסטיקה הם המשפיעים ביותר על עתיד המדינה בכל התחומים הגשמיים וזה אתגר ענק".

מה היה מבחינתך הרגע המרגש ביותר במשך 5 שנות הפעילות של חב"ד בקמפוס בישראל?
 
"היו הרבה. מדובר כאן בשנים בהם נוצר קשר ישיר בין השלוחים לעשרות אלפי (!!!) צעירים שאינם שומרים תומ"צ לע"ע. על מאות סעודות שבת וחג לתוך הלילה, על קורסים מושקעים ביסודות היהדות ונסיעה משותפת לרבי. על עשרות רבות של זוגות שהשלוחים חיתנו, על יותר מ-100 בעלי תשובה של ממש ששינו את חייהם בעקבות השלוחים. ועוד. אז ניתן להבין שהיו כאן באמת מאות מקרים מרגשים.
 
"ובכל זאת רגע אחד - היה זה בחנוכת הבניין המפואר של חב"ד בקמפוס בנמל חיפה כשהשליח ר' לייזר קליין דיבר על המעבר מדירת החדר וחצי לבניין החדש, דמעה זלגה לי על הלחי. נזכרתי בביתו הקטנצ'יק - עד יומיים קודם לחנוכת הבניין המדהים - בקומה החמישית בבניין המשרדים המפחיד בנמל חיפה. ביקרתי אצלו כמה פעמים וכל פעם נדהמתי מהמסירות נפש שלו ושל רעייתו ופשוט שמחתי בשמחתם בחנוכת ביתם".  

נחזור ליום ההתרמה: קרוב ל-6,000 תורמים מכל גווני הקשת נרתמו ותרמו לשלוחי הרבי בקמפוסים קרוב ל-9 מיליון שקלים (!). מהו מבחינתך ההישג הגדול יותר - כמות השותפים או הסך הכולל?
 
"גם וגם. אבל יש דבר עוד יותר גדול - זהות התורמים! רוב המכריע של התורמים הם סטודנטים ובני משפחותיהם שהושפעו מהשלוחים ופשוט התאהבו בהם. כמובן לצד אנ"ש שמוכיחים פעם אחר פעם שמפעלי הרבי קרובים לליבם ושכל אשר לאיש יתן בעד נפשו".

איך אתה רואה בכלל את תופעת ההתרמות המקוונות הממלאות את ימינו בתקופה האחרונה?
 
"'מבצע צדקה' רחב היקף. ב"ה אף אחד לא העני מתופעת ההתרמות אבל המוסדות של הרבי מרוויחים והרבה. אני מאמין שזה יימשך ושכל אחד יתרגל למספר ימי התרמות בשנה שהוא שותף בהם וכולנו נתרגל בדרך הזו לתת צדקה ולהגדילה ולראות נחת, יעילות ותועלת בתרומה".

לסיום, מהו החלום שלך ושל השלוחים בקמפוסים לשנים הקרובות?
 
"שכל שליח יביא לפחות עוד שליח אחד, שלא יהיה ליל שבת באף קמפוס בלי סעודה בהשתתפות עשרות רבות של סטודנטים, שנכפיל ונשלש את מספר השיעורים השבועיים והעיקר - להביא לימות המשיח ושהכל יהיה מתוך בריאות ושמחה".

אמן! יישר כח, פורים שמח והצלחה רבה בכל!
י"א באדר תשע"ז
פירות מתוקים. הרב משה שילת
פירות מתוקים. הרב משה שילת
 
מנהלי חב"ד בקמפוס הרבנים שילת וקורץ עם שר החינוך נפתלי בנט בחנוכת בית חב"ד בקמפוס בחיפה
מנהלי חב"ד בקמפוס הרבנים שילת וקורץ עם שר החינוך נפתלי בנט בחנוכת בית חב"ד בקמפוס בחיפה
 
חנוכת בית חב"ד בקמפוס בחיפה
חנוכת בית חב"ד בקמפוס בחיפה
 
חנוכת בית חב"ד בקמפוס בחיפה
חנוכת בית חב"ד בקמפוס בחיפה
 
הרב דוד קורץ לצד המסך המורה על סך התרומות שנאספו ביום ההתרמה
הרב דוד קורץ לצד המסך המורה על סך התרומות שנאספו ביום ההתרמה
 
שלוחי חב"ד בקמפוס בישראל
שלוחי חב"ד בקמפוס בישראל