ב"ה יום שני, ח' אייר תשע"ח | 23.04.18
צילום: באדיבות השליח
ספר השלוחים און-ליין ■ רוסטוב - רוסיה

כמידי שבוע אנו מארחים במדור 'ספר השלוחים' במגזין 'עונג חב"ד' שליח של הרבי מרחבי הגלובוס שמספר על חיי השליחות שלו, המשפחה, ההצלחות והשאיפות ● וגם: סגירת מעגל מרגשת - הדולר שקיבל מהרבי באיחור של 25 שנה ● והשבוע: משפחת דנצינגר - רוסטוב, רוסיה ● לראיון המלא >>>
מנחם בן יוסף
משפחת השלוחים?

"הרב חיים וקיילא דנצינגר".

מקום השליחות?

"רוסטוב - רוסיה".

מתי יצאתם לשליחות?

בשנת תשס"ט (2009). לפני כן היינו בשליחות בקליפורניה".

אופי הפעילות?

"פעילויות עניפה ויום-יומית עם מניינים קבועים, שיעורים יומיים, ביה"ס, גן ילדים, ארגון חסד לעזרה לנזקקים, בית תמחוי, וכן - מועדון צעירים מהגדולים ברוסיה".

כמה יהודים מתגוררים בעיר בה אתה שליח, ועם כמה אתם בקשר?

"ברוסיה קשה לדעת. אנחנו משערים שבעיר שלנו מתגוררים בין 10-15 אלף איש יהודים ואנו בקשר עם כ-4-5 אלף מהם".

מה מאפיין את מקום השליחות שלך?

"רוסטוב זו עיר שלפני 100 שנה הייתה עיר הבירה של חסידות חב"ד. יש פה 'אוהל' של הרבי, בית של הרבי ועד עצם היום הזה - זה מאוד מורגש. יש אנשים שלא מגיעים לבית-הכנסת, אבל מבקרים ב'אוהל' וקוראים תהילים ומתפללים.

"בנוסף, רוסטוב היא העיר ברוסיה שבה נרצחו לפני בדיוק 75 שנה (ב-1942) הכי הרבה יהודים ע"י הנצאים ימ"ש. ביומיים נרצחו 28,000 יהודים. יש לנו מקום שבכל שנה אנו עורכים טקס לע"נ הנרצחים - שם אנו מדברים עם היהודים על הצורך בחיזוק היהדות שלנו".

מה השאיפה או הפרויקט הבא שלך?

"הפרויקט הגדול שכעת אנו עובדים עליו - הוא שיפוץ ה'אוהל' הקדוש של כ"ק אדמו"ר הרש"ב, פרויקט שאנו עושים לכבוד ב' ניסן. התכנון הוא לסיים את העבודות עד לכ"ף מר-חשוון. מגיעים הנה אורחים וחסידים מרחבי העולם, והמצב ב'אוהל' התדרדר. לכן היינו צריכים לטפל בדברים האלה, שהם חיוניים בכדי שהמקום יהיה ויראה מכובד.

"הפרויקט השני שלנו הוא בניית מקווה חדש לטובת יהודי העיר. הקהילה שלנו ברוך-השם מתפתחת ויש צורך למקווה, והרצון הוא לסיים את בנייתו ולחנוך אותו כבר בחודשים הקרובים".

המוטו בשליחות?

"להיות בשמחה - ולקרב אחרים מתוך שמחה".

החלק הקשה בשליחות?

"כשצעירים שהשקעת בהם הרבה כוחות וזמן - מתבוללים. מצד אחד, אתה רוצה להמשיך לקרב אותם, אך מצד שני - זה כואב מאוד".

רגע השיא בשליחות?

"ההמשך לשאלה ולתשובה הקודמת. כשיש חופה וזוג צעיר מקים בית יהודי, בשביל זה שווה לעבור את כל הקשיים וכו'...".

הרגע שלך עם הרבי?

"לפני כשנה ביקרה כאן קבוצת חסידי חב"ד מניו-יורק, הלומדת את החסידות של הרבי הרש"ב והחליטה לבוא הנה לשבת.

"אליהם הצטרף יהודי חב"דניק בשם הרב משה הבר. הוא ניגש אלי ואמר, כי לאחר השבת הוא מעוניין לשוחח עמי ואף יש לו משהו לתת לי.

"כשנפגשנו, הוא סיפר לי כך: בשנת תשנ"א - לאחר נפילת מסך הברזל, כשהיה בחור, הוא הגיע לרוסטוב לפעול בשליחות יחד עם חבר ופעלו כאן בעיר במשך 4 חודשים. לכבוד חנוכה הם ערכו אירוע גדול ולכבודו הזמינו מניו-יורק את הזמר ר' אברהם פריד.

"לאחר 4 חודשי שליחות ברוסטוב הוא הרגיש שמסוכן לו להמשיך פה וחזר לניו-יורק, שם נכנס ליחידות אצל הרבי עם דו"ח מפורט על פעילותם. הרבי נתן לו דולר עבורו וכן דולר נוסף עבור היהודים ברוסטוב, ואמר 'שהקב"ה ישמור אותם בכל העניינים'.

"כשהוא נרגש כולו אמר לי הרב הבר: "25 שנה המתנתי לעשות את השליחות הזאת של הרבי. משום מה לא יצא לי לבוא הנה עד היום. כעת כששמעתי שהקבוצה נוסעת לרוסטוב - הצטרפתי.

"בחנוכה אשתקד, עמדתי בקונצרט גדול שארגנו ליהודי הקהילה ואל מול 1,500 יהודים שבאו לאירוע - סיפרתי לכולם על המתנה שקיבלנו מהרבי. כמובן שהדבר היה עבורי חיזוק משמעותי ביותר".
י"א באדר תשע"ז