ב"ה מוצאי ש"ק, ו' אייר תשע"ח | 21.04.18
הפעילות העניפה של חב"ד חברון
הפעילות העניפה של חב"ד חברון צילום: באדיבות השליח
ספר השלוחים און-ליין ■ חברון - ישראל

כמידי שבוע אנו מארחים במדור 'ספר השלוחים' במגזין 'עונג חב"ד' שליח של הרבי מרחבי הגלובוס שמספר על חיי השליחות שלו, המשפחה, ההצלחות והשאיפות ● וגם: למה הוא רוצה שתבואו אליו עם גבירים? ● והשבוע: משפחת כהן, עיר האבות - חברון, ישראל ● לראיון המלא >>>
מנחם בן יוסף

משפחת השלוחים?

הרב דניאל ובת-שבע כהן. וילדיהם: מנחם מענדל. ישעיה אבא. יוסף דב. שניאור זלמן. ישראל ומנוחה רחל.

מקום השליחות?

חברון עיה"ק.

מתי יצאתם לשליחות?

"ב​קיץ (2002) תשס"ב​​ זכינו להצטרף למשפחות השלוחים הוותיקות בעיר האבות, משפחות נחשון ועטיה.

אופי הפעילות?

"מ​גוון, מרתק ולא משעמם לרגע. מלבד העבודה עם התיירים והמבקרים הרבים, יש פעילות עם תושבי חברון וטיפוח אתרי חב"ד בעיר. עיקר הפעילות היא עם חיילי צה"ל וכוחות הביטחון המשרתים בגזרת חברון.

"פעילות אינטנסיבית שסובבת סביב המטרה - לדאוג שכל חייל שמשרת בעיר האבות, ייצא מכאן עם חוויה רוחנית ומחברת ולא רק חוויה צבאית. רעייתי תחי' פועלת עם החיילות ואני ושאר השלוחים עם החיילים.

"בתכניות: שיעורים, ארועים וסיורים. אך את מה שהחיילים בעיקר יזכרו, אלו הם סעודות השבת המפורסמות אצלנו על מרפסת חב"ד חברון, וכן ביקורי 'רץ חב"ד' בלילות בעמדות ובסיורים.

כמה יהודים מתגוררים בעיר בה אתה שליח, ועם כמה אתם בקשר?

"ק​הילת היישוב היהודי מונה לצערנו​ רק כ-80 משפחות, בגלל ההגבלות הנוראיות של ממשלות ישראל לכל פיתוח והרחבה של האזור היהודי, ואת כולם אנו כמובן מכירים. ​אך באזורים שבאחריותנו ישנם למעלה מ-1,000 חיילים ושוטרי מג"ב ואיתם עיקר העבודה​".

מה מאפיין את מקום השליחות שלך?

"נשיאת הפכים. מצד אחד זוכים לשרת את הרבי בפתח גן-עדן - 'שדה המכפלה' בעיר האבות, חוויה של קדושה וחיבור מיוחדים. אך מאידך, נמצאים בשטח מצומצם וקטן הנושא עמו את כל מרעיבי הקונפליקט ישראלי/ערבי של ה-100 השנים האחרונות באופן מרוכז, על כל אתגרי הביטחון והמדיניות הכרוכים בה".

איך מתבצעת אצלכם חלוקת התפקידים של האישה והילדים במסגרת עבודת השליחות?

​"יחד עימי או "מתחתיי" לפי השפה החב"דית, עובדים השלוחים המסורים - הרב איציק ניימרק והרב מרדכי הלינג'ר וכן צוות גדול של בחורים הנמצאים במסגרת 'מכון סמיכה'. את עיקר הפעילות והעבודה היומיומית עם החיילים והתיירים הם עושים, דברים שזכיתי לעשות בעצמי לפני שנים רבות. כמובן שזה מנת חלקי גם בעצם היום הזה, אך כיום אני בעיקר עוסק בניהול פיתוח וגיוס משאבים.

"רעייתי תחי' מוסרת שיעורי תורה ומקיימת אירועים לחיילות וכן היא אחראית על אירוח הקבוצות הרבות אצלנו בבית. הילדים - כל אחד לפי גילו וכשרונו שותפים בבלגאן השליחותי התוסס אצלנו בבית. זה מתבטא בעיקר בסעודות השבת ההמוניות".

מה השאיפה או הפרויקט הבא שלך?


"בסייעתא דשמייא זכינו לחנוך השבוע מקווה גברים חדש ומפואר בשדה המכפלה. כיום אמנם חברון היהודית היא שטח קטן בגשמיות, אך שטח עצום ורחב ברוחניות. יש עוד הרבה מה לפעול כאן וחייבים 'לתת גז' בכדי להביא את המשיח.

בתוכניות והשאיפות: שליח קבוע במערת המכפלה. הקמת מרכז מבקרים. שיקום בית העלמין החב"די העתיק. פיתוח מכון הסמיכה ועוד.. עד ביאת גואל".​

המוטו בשליחות?

"כעומק העשייה כך גודל הברכה. ממש כך. ככל שמרחיבים את הכתפיים בכלים דתיקון, הרבי ממלא את החסר באופן דתוהו".

החלק הקשה בשליחות?

"אני ורעייתי מאוד מחוברים בלב ונפש למתיישבי חברון ולכל הרעיון של חידוש היישוב היהודי בעיר. הקושי הגדול שלי הוא התמודדות עם אוזלת היד של השלטונות במתן אישורי בנייה ופיתוח ליהודים, לעומת הבנייה המסיבית של הערבים להבדיל.

"קושי נוסף הוא התמודדות נפשית עם תופעה איומה של פעילי שמאל קיצוני, יהודים שנפלו לרמת שפל מוסרי ר"ל, של תמיכה באוייב ופעילות של השחרת פני חיילי צה"ל הגיבורים, המגיעים עם קבוצות כמעט מידי יום ומוציאים דיבת הארץ רעה.

"תופעה זו היא קשה לכל יהודי חברון ובעיקר לשלוחים הנדרשים לבלוע הרבה ולנסות לפעול ולחשוב ברמה גבוהה - אהבת ישראל כפי שמלמדנו ודורש מאיתנו נשיא דורנו".

רגע השיא בשליחות?


"ללא ספק. ליל שבת חיי שרה ה'תשע"ז. באוהל האירוח הענק שזכינו להקים ישבו קרוב ל-3000 איש. וכפי שהגדיר זאת אחד הנוכחים: "כולנו מרגישים כאן אורחים של הרבי באוהל אברהם אבינו".

נס השליחות שלך?

"הקיום היומיומי כאן בחברון והשמירה שאנו מרגישים בדרכים וכו'. הנס של ראיה, פעם אחר פעם בגיוס כספים שלרבים נראה כבא בדרך ממילא, ורק מי שחותם על הצ'יקים יודע עד כמה מדובר בנס כפשוטו​".

הרגע שלך עם הרבי?


"הקפות אצל הרבי בתשרי תשנ"א ו​כן כ"ו אלול תש"נ. פעם ראשונה בחלוקת דולרים. החיים של הבחור המגולח עם הכיפה הסרוגה הקטנה, לעולם ישתנו מהרגע הזה והלאה".

טיפ לעמיתך השלוחים ברחבי הגלובוס?


"חבר'ה, תגידו הרבה 'לחיים' (לא רק במובן הגשמי, אלא בעיקר הרוחני). תחשבו כמו חיילים שעומדים לסיים את הקרב וצריכים לתת פוש אחרון ולבזבז האוצרות על-מנת לנצח את ה-golus war ... ותבואו (נכתב עם חיוך רחב) לבקר בחברון עם כמה שיותר גבירים כמובן".

ד' באדר תשע"ז