ב"ה ערב ש"ק, י"ט אייר תשפ"ב | 20.05.22
שער הכתבה
שער הכתבה
פס הקול נדם: בני משפחה וחברים על הבעל-מנגן

הילד שנולד בכותאיסי שבגאורגיה, התחנך בחיפה, עבר לברנואה, וכשהגיע לרבי וספג חסידות ברמ"ח אבריו, הפך הרה"ח ר' אלי ליפסקר ע"ה, להיות ה"בעל המנגן" בה"א הידיעה של ניגוני חב"ד וכונה כ"מעתיק השמועה" של ניגוני חב"ד המקוריים ● ההסבר המפתיע שנתן הרבי כששאלו אותו מדוע רק ר' אלי ליפסקר ינגן בכל 'ראלי' ב-770 , הניגונים שהפכו בזכותו לנחלת-הכלל, והפרידה המרגשת של הזמר ר' אברמ'ל פריד המצהיר "כל מה שיש לי – של ר' אלי" ● והיה כנגן המנגן – הצצה לכתבה מרתקת המתפרסמת השבוע במגזין 'כפר חב"ד' ● לכתבה המלאה >>>
חיים גיל, כפר חב"ד
מספר הרה"ח הרב נחום קפלן מלוד שהיה בן כיתתו של הרה"ח ר' אליהו (אלי) ליפסקר ע"ה שהלך לעולמו בסוף השבוע שעבר: "אני זוכר שחילקו סידורים בישיבה, אלי קיבל ואני לא. המשפיע ר' שלמה חיים (הרה"ח הרב שלמה חיים קסלמן ע"ה. ח"ג) היה שולח את אלי לגשת לפני העמוד מוסף כי הוא אהב לשמוע אותו מתפלל". את הדברים סיפר ר' נחום לאחיו של ר' אלי, מוטי שייבדל לחיים טובים וארוכים.

הרה"ח ר' אלי ליפסקר נולד בכותאיסי שבגאורגיה בשנת ה'ת"ש. כותאיסי הייתה עיר בה התגוררו רבים מקרב חסידי חב"ד יוצאי גאורגיה. הוריו, הרה"ח אריה זאב (לייבל) ומלכה לבית משפחת מנקין, הגיעו לגאורגיה בשליחות כ"ק אדמו"ר הריי"צ.
היה זה בתרצ"ב. הרבי שכבר לא היה ברוסיה, שלח מכתב לבני הזוג ליפסקר שהתגוררו אז בפולטובה והורה להם לעזוב את עיר מגוריהם ולהתיישב בכותאיסי. תפקידו היה לסייע בהקמת תלמוד תורה וישיבה. הם לא היו השלוחים הראשונים בגאורגיה, קדמו להם רבים וטובים.

בהם ניתן למנות את הרה"ח ר' שמואל לויטין, הרה"ח ר' אברהם-לוי סלווין, הרה"ח ר' אשר ששונקין והרה"ח ר' חיים מרדכי פרלוב עליהם השלום. אליהם נוספו מאוחר יותר האחים הרה"ח ר' אלכסנדר סנדר והרה"ח ר' יעקב (יענקל) מנקין ורשימה ארוכה של בחורים צעירים שלמדו בישיבה בכותאיסי.

כך שכאשר נולד ר' אלי הייתה במקום קהילה גדולה של חסידים ושלוחים. מה שמסביר מדוע לא הלכו ילדי משפחת ליפסקר לבית הספר של השלטונות הקומוניסטיים והסתתרו בעליית הגג שם למדו במחתרת. בן תשע שנים היה ר' אלי בהגיעו לארץ הקודש. זמן קצר לאחר עלותם ארצה, לקח האב את ילדיו הגדולים להתוועדות י"ט כסלו בתל-אביב, שם, בישיבה ברחוב הרב קוק, נותרו הילדים גם למחרת ולמעשה החלו את חוק לימודיהם בארץ החדשה.

רק כעבור פרק זמן, לאחר שהוקמו מוסדות חינוך בלוד, חזרו הילדים לבית הוריהם. ר' אלי ואחיו ר' שניאור זלמן למדו פרק זמן קצר בלוד, עד שהוראה מהרבי הביאה אותם לחיפה. מספר הרה"ח פתחיה ליפסקר, אחיהם של השניים, שייבדל לחיים טובים וארוכים: "הם נסעו לישיבה בחיפה ושנים לאחר מכן סיפרו לי בני משפחת דוברוסקין שאלי היה הרוח החיה בישיבה. הוא זה ששימח את כולם בקולו הערב".

זמן מה עשו האחים בישיבה בחיפה, אלא שבשנת תשט"ז, כאשר ר' אלי היה בחור בן שש-עשרה, התרחש הטבח בבית הספר למלאכה בכפר חב"ד ובעקבותיו הגיעה לארץ קבוצה של שלוחים ששלח הרבי לחזק את קהילת חסידי חב"ד בארץ הקודש. ביקור זה יצר תפנית בעלילת חייהם של השניים.

שניאור זלמן, הגדול, שביקורם של השלוחים הותיר בו רושם עז, ביקש מאביו לנסוע לרבי. אביו, ר לייבל, הסכים לכך וצירף אליו את האח הצעיר יותר – ר' אלי והשניים כתבו לרבי. לנוכח העובדה כי לא היו בידם אשרות כניסה לארצות הברית, הוחלט כי ייסעו ללמוד בצרפת, בישיבה בברנואה, ומשם יעשו את דרכם לבית חיינו.

בצל המשפיע המפורסם

בחורף תשי"ז עלו השניים על אונייה שהובילה אותם למרסיי, משם עשו את דרכם ברכבת אל ברנואה שבפרברי פריז העיר הגדולה. מאוחר יותר, במשך שנים רבות, התרפק ר' אלי על אותה תקופה בה שהה עם אחיו בישיבה בברנואה. על הזמן בו עשו בצילו של המשפיע האגדי הרה"ח ר' ניסן נעמנאוו עליו השלום.

בט"ו בשבט תשי"ז, שישים שנה לפני פטירתו, הגיע ר' אלי לישיבה וממנה לא יצא עד ימיו האחרונים ממש. בקיץ כבר הגיעו אשרות הכניסה, אך בידי השניים לא היה כסף לנסיעה הרחוקה. ר' אלי שהיה בעל קול ערב שבא לידי ביטוי מאוחר יותר בהיותו אחד ממעבירי השמועה של מסורת הניגון החב"די, חשב כי יעבור לפני התיבה בימים הנוראים ובכסף שיקבל על-כך יוכל לממן לו ולאחיו את הנסיעה לרבי.

אלא שבסופו של דבר הגיעו השניים לניו-יורק כבר בשלהי אלול תשי"ז. ומעשה שהיה כך היה. כפי שמספר ר' פתחיה: "כאשר ר' ישראל נוח בליניצקי שמע שתכניתו של אלי היא להישאר בימים הנוראים בצרפת כדי לגייס כסף, הוא אמר: 'בתשרי בחורים צריכים להיות אצל הרבי!' ונתן להם מכספו את הוצאות הנסיעה.

"כשהם באו להיפרד ממנו ערב נסיעתם, ביקש מהם ר' ישראל נוח שלפני הנסיעה לנמל יעברו להיפרד ממנו שוב. הם אכן עשו זאת והגיעו אליו לאחר שהעמיסו את מעט מיטלטליהם על מונית, אך הופתעו לגלות שר' ישראל נוח לובש את מעילו העליון ומצטרף לנסיעתם. הוא ליווה אותם במונית עד לתחנת הרכבת ממנה נסעו לנמל...".

אמרנו שר' אלי לא עזב את הישיבה למן אותו יום בו נכנס אליה. אחיו שייבדל לחיים טובים וארוכים, הרה"ח ר' יוסף יצחק, מספר כי גם בשנותיו האחרונות, כאשר התקשה לראות, ביקש כי ידפיסו לו דפים מתורה אור באותיות גדולות לפני שבת כדי שיוכל ללמוד בהם בשבת.

אחייניתו, הגב' מירי שניאורסון, בת אחיו ר' ישראל ע"ה מספרת כי כאשר הייתה מגיעה לביתו בשכונת המלך, הייתה עדה פעם אחר פעם לשיעור חסידות בו השתתפו מזקני החסידים בקראון הייטס. עוד לא נגענו בהיותו זמר ובעל מנגן. אך מתברר כי מאחורי הכסות האומנותית עליה עוד נעמוד בהמשך, הסתתר יהודי חסידי שנולד בבית של שליחות ומסירות נפש.

בהמשך הכתבה המרתקת ב'כפר חב"ד': הנסיעה הראשונה לרבי, הכניסה ל'יחידות', ההתעניינות של הרבי, הדרמה שהתרחשה לאחר שהתעניין במוזיקה בצעירותו וה'גיבוי' מהרבי, אהבתו להכנסת אורחים - גם כשבריאותו לא הייתה במיטבה. בני משפחה וחברים שופכים אור על הבעל מנגן החסידי. וגם: אברהם פריד נפרד מהאיש שגילה אותו. אל תחמיצו את הכתבה המלאה!

כ"ז בשבט תשע"ז