ב"ה יום ראשון, י"א תמוז תשע"ח | 24.06.18
צילום: ארכיון שטורעם.נט
שוביניסטיות? לא בחסידות חב"ד ■ בלוג שליחות

בדיחה שוביניסטית גרועה אומרת כך: נקודת המבט של האשה, היא מחלון המטבח בין הסירים ● טוענים שהאשה סגורה במטבח, לא מאפשרים לאשה להביא לידי ביטוי את האיכויות והכשרונות שנתן לה הבורא - יש לא מעט צדק בדברים, אבל לא בחב"ד ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי
חברים יקרים,

בדיחה שוביניסטית גרועה אומרת כך: נקודת המבט של האשה, היא מחלון המטבח בין הסירים.

בעשורים האחרונים מדברים הרבה על מקומה של האשה, ובפרט האשה הדתית והחרדית בחיים היהודיים של העולם המודרני.

טוענים שהאשה סגורה במטבח, לא מאפשרים לאשה להביא לידי ביטוי את האיכויות והכשרונות שנתן לה הבורא, גורלה של האשה הוא להיות בבית כל היום, תחום ההתעניינות שלה נתחם מראש להיות בין מרשם טוב לפאי תפוחים ובין המשחה הכי טובה לעור התינוק.

יש לא מעט צדק בדברים, אבל לא בחב"ד - כי כמו בהרבה מקרים אחרים, בזמן שאחרים דנים ומדברים, הרבי מליובאוויטש כבר מיישם את דרכו הסלולה.

כבר בתשי"ג 1953, שנתיים אחרי שקיבל על עצמו את נשיאות תנועת חב"ד הקים הרבי את ארגון נשי חב"ד עמו סלל את דרכה של האשה החב"דית אל פעילות יהודית תוך ניצול סך כל כשרונותיה, ובמקביל יסד את מוסד השליחות שהוא כידוע מוסד זוגי. הרבי לא שלח שליח הרבי שלח זוג שלוחים. כך בלי הרבה פילוסופיה, הרבי הוציא את האשה מלהיות רק בין הסירים אל חזית הפעילות הנשית.

כל מי שביקר בבית חב"ד כלשהוא, ראה מייד שיש כאן זוג שלוחים שפועלים יחד - שווה בשווה.

ועדיין, באופן מדהים לא פעם נקודת המבט של האשה החב"דית בפעילות הכלל שלה תהיה דווקא מחלון המטבח, כי מה שחלה טריה שנאפתה באהבה עושה ללב יהודי, לא תעשה אף דרשה או הרצאה.

הרבי בדרכו המיוחדת לא ביקש להמיר את האופי הנשי, אלא אדרבה, לנצל דווקא אותו לעבודת הכלל.

בימים אלו מתקיים בברוקלין כינוס השלוחות העולמי, אפשר לומר בלי גוזמה שזוהי הוועידה הכי גדולה של מנהיגות יהודיות מאז בריאת העולם.

ועוד משהו: אמרתי קודם שזוג השלוחים עובדים יחד שווה בשווה, אבל בעידן טראמפ צריך לומר את האמת כמו שהיא ואני אומר את זה בשם חבריי השלוחים: זה לא באמת שווה בשווה, הנשים - ה'שלוחות' עושות הרבה יותר מה'שלוחים', ומעבר לכך הן הרי ה'יידישע מאמע' הכי הכי בעולם.

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי
כ"א בשבט תשע"ז