ב"ה יום חמישי, י"א אייר תשע"ח | 26.04.18
צילום: ארכיון שטורעם.נט
האצלת סמכויות בקרב השלוחים (ולא רק...) / מנחם זיגלבוים

השליח שהגיע לאימון אישי, הרגיש שהגיע למבוי סתום. הוא לא יכול עוד להמשיך. מה עושים? ● המאמן האישי החסידי ר' מנחם זיגלבוים בטור אימון נוסף ● והשבוע בנושא: האצלת סמכויות, איפה, כמה, ולמה זה כדאי? ● לטור המלא >>>
ר' מנחם זיגלבוים
זה היה לפני ששה חודשים, כאשר הגיע אלי לאימון שליח באחת הערים הבינוניות. הוא הרגיש שחוק ועייף למרות שניסה אפשרויות שונות להתרענן, כמו למשל לצאת לחופשה. דבר לא עזר, והוא הרגיש חסום. "לא יכול, קשה לי".

כיוון שהשליח הוא באמצע חייו, הבנתי שלא מדובר באמירת סוף פסוק לשליחות שלו. אבל משהו בכל זאת צריך להשתנות. מה עושים?

במהלך השיחה בררנו יחד, איזה חלק מתוך מסכת השליחות שלו קרוב יותר ללבו ומתאים יותר לכשרונות שלו. הסתבר שבין השאר הוא מכהן כרב קהילה ובית כנסת, והחלק הזה, התורני יותר, מרגיש לו הכי מתאים. הוא אוהב ללמוד, אוהב להשיב תשובות בהלכה ובעניני הנהגה. כשדיבר על כך, לא יכולתי שלא לראות את הניצוץ בעיניים שלו.

עולם השליחות מורכב מאינספור חלקים: גיוס כספים, הנהגה, יעוץ, ניהול חשבונות, אמרגנות, יכולת נאום, ועוד רבות. (איני מחדש דבר לשלוחים). לא כל החלקים מתאימים לאופי ולתכונות של כל שליח. רבים מהשלוחים למשל, נושא גיוס הכספים הוא בבחינת קריעת ים סוף בעבורם.

לא תוכל לבד

אחד הסודות של עולם הניהול המודרני, הוא נושא של האצלת סמכויות. הכלל הבסיסי הוא פשוט: לא תוכל לעשות הכול בכוחות עצמך. נקודה.

רעיון זה אנו מוצאים לראשונה בפרשתנו, כאשר יתרו ממליץ המלצה ניהולית לחתנו: "לא טוב, הדבר אשר אתה, עושה". ויתרו מזהיר את חתנו: "נבל תיבל גם אתה, גם העם הזה אשר עמך: כי כבד ממך הדבר, לא תוכל עשהו לבדך".

והעצה שלו? פרקטית מאד: "אתה תחזה מכל העם אנשי חיל יראי ה', אנשי אמת שנאי בצע; ושמת עליהם שרי אלפים שרי מאות, שרי חמישים ושרי עשרות. ושפטו את העם, בכל עת, והיה הדבר הגדול יביאו אליך, וכל הדבר הקטן ישפטו הם". יתרו לא מסתפק בעצה, הוא גם מעודד את חתנו בשתי מילים: "והקל מעליך".

במבט ראשון האצלת סמכויות נראית עניין פשוט. עליך רק לומר למישהו מה עליו לעשות ולאחר מכן תן לו לבצע זאת. אבל למעשה האצלת תפקידים היא דבר קשה, אולי אפילו הקשה ביותר שמנהל צריך לעשות משתי סיבות: ראשית, יש מנהלים שמרגישים שבהאצלת סמכויות הם למעשה משדרים 'אני לא יכול', 'אני לא יודע' 'אני לא מספיק טוב'. הסיבה השניה – הפחד לשחרר חלק מהאחריות, כי מי יודע איך אחרים יבצעו את התפקיד?!

שתי הסיבות אינן נכונות. להיפך, היכולת לשחרר חלק מהתפקידים ולהפקידן בידי הזולת, מלמדת על כוח ולא על חולשה. היא מלמדת על אומץ ועל תושיה, כאשר המנהל מבין כי אם הכל יהיה מופקד בידיים שלו, זה בהכרח יהיה על חשבון תחומים אחרים, שכן זמנו וכוחותיו מוגבלים. משהו יהיה חייב להיפגע בדרך. החשיבה יכולה גם להיות הפוכה; אולי אחרים יכולים לעשות את העבודה בצורה יעילה יותר.

פרעה מנחיל ליוסף את רעיון האצלה בפשטות ובגאונות גם יחד, בארבע מילים בלבד: "רק הכסא אגדל ממך". יש כאן שני מסרים נחוצים: (א) תמיד תזכור מי למעלה ממך. (ב) יש לך, יוסף, את כל האפשרויות וההזדמנויות להצליח; דע לך שככל שתצליח ותגדל, איני חושש, כי גם אני אגדל יחד איתך, רק קצת יותר...

וכך ממליץ הרבי: ענינה של השליחות הוא: כשעושים שליח ו"שלוחו של אדם כמותו", מוטל על השליח לעשות עוד שליח, והלה עוד שליח. ועל דרך שכותבים בשטר הרשאה "ויהיה לו רשות להעמיד מורשה אחר במקומו ומורשה אחר מורשה עד מאה מורשים" .. ושיהיה ענין הפצת המעיינות, לעשות עוד יהודי שליח, ועוד יהודי, פירות ופירי פירות עד סוף העולם. (תרגום חפשי משיתות קודש תשמ"א ח"ב ע' 550 ואילך)

ומה באשר לשליח שהגיע לאימון?


ובכן, הוא החליט להתמקד יותר בפן ה'רבנותי' שלו בשליחות, שם הוא מגלה בתקופה זו צדדים חזקים. לפני חודשיים 'סגר' עם אברך שיפעל במקומו כשליח, וכעת הוא חושב על שליח נוסף שיפעל באחת השכונות החדשות במזרח העיר שלו. "אני רק ארוויח מכך", אמר לי השליח לאחרונה באחת משיחות הטלפון שלנו.

●●●

מנחם זיגלבוים הוא מאמן אישי להצלחה ולביטחון עצמי. לפרטים 050-3541295 ובאימייל: eimunmz@gmail.com

 

כ' בשבט תשע"ז