ב"ה מוצאי ש"ק, י" תמוז תשע"ח | 23.06.18
צילום: ארכיון שטורעם.נט
למה בכה הרב הרצוג? ● יין ישן וטוב

איך הצליח הרב רבינוביץ לצאת מאוזבקיסטאן? הוא אינו מוכן להיכנס לפרטים, רק אומר: זה עלה לי בנחלי דם ודמעות. נו, ועזרת השם זה כלום? ● סיפורו המופלא של ר' אהרן רבינוביץ שפרסם רפאל בשן ב'מעריב' בחורף תשי"ז, לפני שישים שנה ● הרב משה מרינובסקי מגיש את המדור המיוחד 'יין ישן וטוב' במגזין 'עונג-חב"ד' ● חלק שני ואחרון >>>
הרב משה מרינובסקי
פגישה עם ברגלסון

אני - אומר הרב רבינוביץ – אני לא נתתי להם שום עדות : כלום לא הוציאו ממני, רק הודיתי שאני קונטרבולוציונר. חשבתי: העיקר שיעזבו במנוחה את חב"ד.

היה שם חוקר אחד נורא, אני זוכר את שמו: צרימירוב, דרגתו: "גלוונא נצ'לניק". הוא היה עושה לי את הגיהנום. פעם אחת התרגזתי עליו וצעקתי בחמת זעם: אתם רוצחים, וסטאלין רוצח! ככה צעקתי – והוא צעק. אחרי הדברים האלה עשו לי משפט ופסקו עשר שנות מאסר ובקאזאכסטאן.

נפגשת עם סופרים יהודים במחנות?

הרב רבינוביץ נזכר: פעם עברתי על יד ה"ספץ לאגר" זה מחנה קשה ביותר ופתאום צועק לי מישהו, שלום עליכם ר' יהודי! אח"כ אמרו כי זה היה הסופר ברגלסון – וזה מנהגו לומר שלום עליכם! הוא ודאי הכיר שאני יהודי על פי הזקן האדום שלי. שלוש פעמים עמדו עלי הגויים בקאזאכסטאן, סבוני גם סבבוני וגילחו את זקני, פעם התנגדתי, אז היכוני עד זוב דם. עד היום אני סובל מן הריאה.

היו הרבה קומוניסטים במחנה שלנו, ביניהם "פולקובניקים", "פולי סרוקים" וגם מי שהיה מזכיר המפלגה הקומוניסטית באוקראינה. בסוף, לפני השחרור, הפכו כולם ידידי. כל כך למה? בתחילה היו לר' אהרן טלית ותפילין, אולם במשך הזמן "הוחרמו" ונשארה לפליטה, "טלית קטנה" אותה לבש תחת חולצתו. היה זה "כלי הקודש" היחיד במחנה כולו. יהודים נהגו להתגנב לצריפו של הרב רבינוביץ, להחזיק בציציות ולומר "שמע ישראל". איך שהוא נודע הדבר לשאר הכלואים. אט אט, החלו גם גויים באים בהסתר לר' אהרן ומתחננים לפניו שיתן להם ליגוע ב"מפה הקדושה". מה יצא לכם מזה? שאל, והם לחשו לו: זו סגולה לשחרור מהיר...

הרב הרצוג בכה

אחרי שריצה עשר שנים תמימות בקאזאכסטאן, נתנו לו כרטיס רכבת ואמרו: אתה יכול ללכת. הכרטיס היה לאוזבקיסטאן. שם נפגש עם אשתו שלא ראה שבע שנים ובתו בת ה-10 אשר נולדה כאשר היה כבר בבית הסוהר. בתחילה, מספר ר' אהרון, אמרו להם כי אבא שלה עובד רחוק, אבל היא ילדה חכמה ויום אחד אמרה לאמא: מה את אומרת עובד? אבא יושב בבית הכלא! היא הלכה עם סבתא לבית הכנסת בטאשקנט, בקשה ממנה לפתוח את ארון הקודש, הכניסה ראשה בפנים ובקשה ברוסית: "אלוקים, תעזור לאבא שלי לחזור הביתה!"

איך הצליח הרב רבינוביץ לצאת מאוזבקיסטאן? הוא אינו מוכן להיכנס לפרטים, רק אומר: זה עלה לי בנחלי דם ודמעות. נו, ועזרת השם זה כלום?

בימים אלה ביקר הרב רבינוביץ אצל הרב הראשי הרצוג, וכאשר סיפר כיצד התיפחו יהודי טשקנט, בשמעם כי הוא עומד לצאת לישראל, והיאך התקיים הוא עצמו במשך עשר שנים על לחם צר ומים לחץ מחשש ספק טריפה, פרץ הרב הרצוג בבכי.

כאמור, יש באמתחת ר' אהרון שבעים ושבע מגילות סבל ויסורים של יהודים בערבות סיביר. אבל הוא מבין לעומק משמעות הכלל סייג לחכמה שתיקה ואינו מוכן אפילו להכנס לדיון בשאלה מה מותר לספר ומה לא. קנה המידה שלו: "אני לא רוצה שתיפול שערת ראשו של יהודי בגללי".

כאשר עמד הרב אהרון רבינוביץ ליד הפתח, נזכר כי שכח את העיקר: "אתה, הוא אומר לי היתה לך איזו טובת הנאה ממני, עשיו אני רוצה תמורה ממך. תמהתי: מה זה יכול להיות? ור' אהרון שולף בניחותא את טליתו מתוך הנרתיק, פורש אותה מעל ראשי ואומר: "שמא ישראל..."
י"ד בטבת תשע"ז