ב"ה יום רביעי, ט' סיון תשע"ח | 23.05.18
הנשיא ריבלין עם השליח הרב קוזלובסקי בטיביליסי
הנשיא ריבלין עם השליח הרב קוזלובסקי בטיביליסי
הנשיא רובי ריבלין - אורח חב"ד בטיביליסי

נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין ורעייתו הגיעו לביקור מדיני בן יומיים בגיאורגיה ובמהלכו נפגש הנשיא עם ראש הממשלה, יו"ר הפרלמנט ועוד ● הנשיא ורעייתו יחד עם הפמליה הנכבדה ביקרו בבית הכנסת היהודי הגדול, בראשות השליח הרב מאיר קוזלובסקי, שם נפגשו עם צעירי הקהילה, תלמידי בית הספר וגן הילדים 'אור אבנר חב"ד' ורבני הקהילה ● צפו בתיעוד >>>
מערכת שטורעם
נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נפגש הערב (שלישי) עם נציגי הקהילה היהודית הגיאורגית בבית הכנסת הגדול שבעיר טיבליסי, בראשות השליח הראשי למדינה הרב מאיר קוזלובסקי. הנשיא קיים את ביקורו המיוחד במסגרת ביקורו הממלכתי בגיאורגיה, במהלכו נפגש עם ראש הממשלה הגיאורגית, יו"ר הפרלמנט ואישים נוספים.

בטרם נשא דברים מרגשים וציין את הפיגוע הקשה בירושלים השבוע, האזין הנשיא למקהלת ילדי בית הספר 'אור אבנר חב"ד' במחרוזת שירים יהודיים עסיסיים ולא הסתיר את התרגשותו הרבה.

"בשעות קשות וכואבות אלו אני רוצה למסור תנחומים וחיבוק חם למשפחות החיילים שנרצחו ביום ראשון בירושלים," פתח הנשיא את דבריו בבית הכנסת והמשיך: "מכאן, ממרחק, אני שולח את דאגתי ואת תפילותיי לשלומם של הפצועים שחלקם נאבקים על חייהם. אני רוצה להודות לחיילי צה"ל ומפקדיו, לאנשי ונשות השב"כ, המשטרה וכל זרועות הביטחון וההצלה העושים לילות כימים כדי להגן עלינו, לאנשים היקרים הפועלים ללא הרף למען ביטחוננו. אסור לנו לתת לטרור את הכוח להחליש אותנו ועלינו לעמוד איתנים, יחד, על משמר ביטחוננו".

הנשיא התייחס להיסטוריה של יהודי גיאורגיה והקשיים שחוו במהלך השנים ואמר: "האמונה והגבורה של יהודי גיאורגיה, לא היו רק בעבר. יהודי גיאורגיה נאבקו במסירות נפש על יהדותם בימי סטלין. ויהודי גיאורגיה, היו אלו שהחלו לשבור ולסדוק את מסך הברזל. אני זוכר היטב את המכתבים הפומביים ששלחו שמונה עשר המשפחות מגיאורגיה לוועדה לזכויות האדם של האו"ם מכתבים שסייעו לפתיחת השערים".

"הקשרים בין מדינת ישראל לגאורגיה הם קשרים טובים, אבל אנחנו צריכים לעשות יותר כדי לחמם אותם", אמר הנשיא והדגיש: "וכאן יש לכם תפקיד מרכזי. הלב היהודי, הקשר אל הקהילה היהודית החמה שנמצאת כאן מוסיפים נשמה מיוחדת לקשרים בין המדינות. רק השבת קראנו בתורה בפרשת וייגש על יהודה שהיה מוכן להיות ערב לאחיו בנימין ולהיכלא במקומו. הערבות ההדדית היא סוד כוחו של עם ישראל, כך היה בעבר וכך כיום – יהודי כל העולם ומדינת ישראל ערבים זה לזה, עם אחד אנחנו. אנחנו נעשה כל שבידינו להמשיך ולשמר את הקשר החם אתכם ועם גאורגיה, ואני בטוח שגם נצליח".

בתום האירוע קיבל הנשיא מתנה סמלית כאות הוקרה מהשליח הרב קוזלובסקי ומתלמידי בית הספר 'אור אבנר חב"ד'.

מאוחר יותר הערב ימריאו נשיא המדינה ורעייתו חזרה לישראל.

י"ב בטבת תשע"ז