ב"ה יום שני, ה' תמוז תשע"ח | 18.06.18
צילום: ארכיון שטורעם.נט
'אקטיבי' במרוקו! / אנרגיה מחדרה

כשקיבלנו את ההודעה מהמשטרה המקומית שעלינו לעזוב את מרוקו תוך 8 ימים, אנחנו הילדים קפצנו משמחה, אבל אבא היה עצוב ● הגענו לפה בשליחות הרבי ואיננו יכולים לנטוש חלילה את המקום. יש לנו אחריות כלפי הקהילה, הילדים במוסדות החינוך והפעילות ● מה עושים? ● השליח בחדרה הרב יוחנן בוטמן בטור שבועי חסידי עם מבט לפרשה במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● הטור המלא >>>
הרב יוחנן בוטמן
כשקיבלנו את ההודעה מהמשטרה המקומית שעלינו לעזוב את מרוקו תוך 8 ימים, אנחנו הילדים קפצנו משמחה, אבל אבא היה עצוב. הגענו לפה בשליחות הרבי, ואיננו יכולים לנטוש חלילה את המקום. יש לנו אחריות כלפי הקהילה, הילדים במוסדות החינוך והפעילות.

מה עושים? הפעלנו כל מיני שתדלנות, ושום דבר לא זז. הגזירה נשארה בתוקף והחלנו כבר באריזת החפצים..

יומיים לפני, מתקשר אבא למזכירו של הרבי להודיע על ההודעה הפתאומית, ושואל מה עליו לעשות?? הרבי היה על הקו באותו הזמן, וממזכירו שמע אבא את המסר בקול בוטח, "מחר העניינים יסתדרו, אין ממה לחשוש".

באורח נס, אחד מידידי הקהילה נפגש למחרת עם אופקיר ממקורבי המלך, זה שעלה לגדולה מאז שהציל את חיי המלך מהתנקשות בעיצומה של מסיבת יום הולדת חגיגית. כשהראה לאופקיר את התמונה של אבי, שאל בתימהון: כזה יהודי איש כשר ונאמן אתם רוצים לסלק מכאן??

אופקיר הבין שזו סתם עלילה על אבי, והבטיח לפעול במשרד הפנים, לבטל לאלתר את צו ההרחקה מעבר לגבולות מרוקו. כך נשארנו עד עצם היום הזה.

אבי התעקש גם בימי מחלתו הקשים להגיע ולהמשיך לעבוד בפעילות במסירות נפש בכוחותיו האחרונים, עד שלצערנו נפטר, לפני כמה שנים. אימי תיבדל לחיים טובים מתגוררת עדיין בקזבלנקה, ללא אף אחד מבני המשפחה לידה. כולנו נישאנו ויצאנו לשליחות ברחבי העולם. היא אומרת לכל מי שמציע לה לעבור לגור ליד הילדים: "זו השליחות שלנו, הרבי שלח אותנו לכאן כדי להאיר את המקום וזה תפקידינו עד היום האחרון".

זה היה סיפורו השבוע של הרב מנדל רסקין שהגיע במיוחד מקנדה לסבב התוועדויות ברחבי הארץ לרגל יום "חג הספרים" ה' טבת.

לפני כ-30 שנה היה מי שניסה לערער נגד פעילותה של אגודת חסידי חב"ד והרבי העומד בראשה, בטענה שחסידות חב"ד אינה אקטיבית עוד, לאחר הסתלקות הרבי הקודם, רבי יוסף יצחק חותנו של הרבי שלנו רבי מנחם מענדל. בתואנה זו החליט נכדו של הרבי כי יש להתחלק ברכוש הרבי הקודם רבי יוסף יצחק והחל אף למכור ספרים יקרי ערך לאספנים, על דעת עצמו.

בית המשפט הוציא מיד צו איסור למכור את הספרים, ולאחר משפט ארוך פסק (ביום ה' טבת) כי עליו להחזיר את כל הפריטים ללא יוצא מהכלל. היות ותפקידו של רבי הוא למען הכלל, אם כן גם ספרייתו כפי שגם הוא בעצמו הצהיר, שייכת לחסידים כולם - אגודת חסידי חב"ד. פעילותו של הרבי הקודם אכן ממשיכה בהמשך ישיר - ביתר שאת - בנשיאותו הרמה של חתנו הרבי. הספרייה ממשיכה ואף מתרחבת לאור בקשת הרבי ממו"לים לשלוח ספרים חדשים שמוציאים לאור.

"לא ננוח ולא נשקוט עד יתמלא רצון אדוננו". במילים אלו שר אבא בשארית כוחותיו כשלקחתי אותו לשדה התעופה על כיסא הגלגלים, כשרגליו לא נענו לו, והתעקש לנסוע בחזרה לשליחות למרוקו.. תיאר הרב רסקין במילים נרגשות את אביו הדגול הרב יהודה לייב זיכרונו לברכה, אחד השלוחים מיני רבים שמסרו ומוסרים את נפשם, ומעידים על האקטיביות של הרבי מליובאוויטש מידי יום ביומו.

*

זהו, השבוע נקרא את סוף הדרמה של יוסף עם אחיו. יוסף נחשף ומגלה כי הוא הילד האובד שהלך למצרים ולא ידעו מה עלה בגורלו: שמא הוא משרת בבתי אחד השרים, או אולי עובד ברחובות כדי להשתכר ללחמו.

בפגישה הבלתי צפויה, אחיו מאוד מתביישים לעמוד מולו, לאחר שהם אלו שמכרו אותו לעבד. הם נסוגים לאחור ויוסף אומר להם "גשו נא אלי".

הוא מנחם אותם: "ועתה אל תעצבו ואל יחר בעיניכם כי מכרתם אותי הנה, כי למחיה שלחני א-לוקים לפניכם". אם זה לא מספיק, הוא מוסיף: "ועתה לא אתם שלחתם אותי הנה כי הא-לוקים, וישימני לאב לפרעה ולאדון לכל ביתו ומושל בכל ארץ מצרים".

איזה התעלות, איזו גבורת נפש.

יוסף מורה ומסביר להם, שיש מטרה לכל מה שקורה בעולם, גם אם מדובר על ירידה למצרים.

אנחנו בעולם הזה שליחים, לכולנו יש תפקיד. מטרת הגעתי והשליחות שלי כאן, היא לתת לכם מחיה בזמן הרעב.

שימו לב, כדי להגיע לתובנה שכזו, יש להיות 'שליח' חדור מטרה, בכל מצב, בטוב וביותר טוב. לדעת שצריך ללכת קדימה לא לעצור, גם לא ליפול ברוח. להמשיך מתוך שמחה, לפרסם שיש בורא. יש משלח ששולח אותנו - אבא קדישא.

שבת שלום
הרב יוחנן בוטמן
ט' בטבת תשע"ז