ב"ה יום שני, ה' תמוז תשע"ח | 18.06.18
צילום: ארכיון שטורעם.נט
עדות מפתיעה על ר' מרדכי דובין ● יין ישן וטוב

לפני שישים שנה בחורף תשי"ז הופיע בפני העתונאי רפאל בשן מ'מעריב' חסיד מרוסיה וביקש: תכתוב עלי בעיתון ● סיפורו המופלא של ר' אהרן רבינוביץ ● הרב משה מרינובסקי מגיש את המדור המיוחד 'יין ישן וטוב' במגזין 'עונג-חב"ד' ● יין ישן וטוב >>>
הרב משה מרינובסקי
הנאשם: ר' אהרן רבינוביץ'. האשמה: מחתרת חב"ד. רפאל בשן - סיפורו של עולה מבריה"מ שנידון לעשר שנות מאסר.

אדם צנום עם זקן אדמדם, עיני תכלת בהירות וטלית תחת בית שחיו נכנס למשרד והציג את עצמו ללא הקדמות: "אני הרב אהרון רבינוביץ!". הוא שלף מכיסו גיליון נייר קטן מכוסה כתב צפוף ומעוגל – הושיטו לי והסביר: "מבקש אני להדפיס זאת בעיתון כדי שידעו אנ"ש שנשתחררתי מן הכלא".

היכן ישב? הוא מחייך בעגמימות: איפה לא? בקויבישב ובמוסקבה, בוילנה ובקאזאכסטאן. כמה זמן? עשר שנים תמימות. במה האשימו אותך ר' אהרון? משיב הוא: אמרו שאני שייך לחבורת קונטרבולוציונרים הקרויה חב"ד!

הרב אהרון רבינוביץ הגיע לפני כחודש ימים לארץ ועדיין הוא חושש לספר כל מה שעבר עליו ב"מחנות לתיקון עבריינים" בסיביר. הוא עודנו מגלה טפח ומכסה תשעה. "יש הרבה מאחינו בסוהר" – אומר הרב רבינוביץ - "ואיני רוצה חלילה לגרום להם תקלה, אם ירצה השם יעלו כולם ויגיעו ואז, או אז ימלא שחוק פינו, ולשוננו תגלה הכול". הרב אהרון רבינוביץ מדבר עברית רהוטה ומלוטשת. זאת מנין? "מה חשוב איך והיכן - הוא מחייך - העיקר שיודעים לשון הקודש...."

***

מוצאו מביאליסטוק. הוא נעצר ב-1940, באושמינה רוסיה הלבנה וישב במעצר הרוסי עם הרב ג. סורוצקין. האשמה היתה: ארגון עליה בלתי חוקית של יהודים מס.ס.ס.ר, לחו"ל, בשלהי 1941 שוחרר הרב רבינוביץ והועבר לקויבישוב, "שם" – מספר הוא בסגנונו החב"די המיוחד לו – "הייתי מתגורר אצל איש צדיק אחד ושמו ר' בנימין".

האם היה רב? "לא! ולא!" אומר מר איש שיחי, הוא תפר נעליים, עני מרוד אבל נהג לקחת פליטים יהודיים לתוך ביתו ואשתו היתה נותנת להם תבשיל חם, תזכיר את שמה – מלכה, היא היתה אישה צדקת! כל מי שסעד על שולחנה יזכרנה לטובה עד קץ הימים.

נו, ובליל שבת היינו מסובים בחצי המרתף של ר' בנימין, ומזמרים זמירות של חב"ד, עד שיום אחד שמו משמר על המרתף, וכל מי שבא ויצא, נאסר ונזרק לכלא. העיקר שעצרו את כולנו, חבורה של עשרה אנשים, ביניהם גם ר' בנימין. הקומוניסטים אמרו לו: אצלך היה מתוועד איגוד חשאי קונטרבולוציוני שרשום אצלנו בתיקים בשם ח.ב.ד.

פרשת ר' מרדכי דובין

אותי היה חוקר גוי אוקראיני בשם ז'רומנסקי. רגיל היה לומר לי: אדון רבינוביץ ימח שמך. מה אתה. מרגלפולני או איש מחתרת חב"ד או שניהם גם יחד? הה. ימח שמך! שתקתי. אז הענישו אותי בצינוקים הקרים והרטובים. דרסו אותי ברגליים שלהם. ואני --- שותק .

פתאום מצאו אשמה חדשה שאני מרגל ציוני ופקיד בג'וינט ואיש קשר בינם לבין מחתרת ח.ב.ד. הרבה לילות דשו את בשרי בשביל שאגלה להם איה נמצאים אנשי ליובאויטש מאנ"ש. ודרשו ממני בעינויים שאומר מה אני יודע על הרב הצדיק ר' מרדכי דובין זצ"ל, שהיה חבר בבית הנבחרים הלאטבי, ועשיר גדול שהקדיש כל הונו לגמילות חסד. אין לי ידיעה מפני מה דרשו זאת ממני אף על פי שאז כבר היה בידיהם והם ידעו כל צפונותיו.

"הסובייטים" - מחייך בעגמימות ר' אהרן רבינוביץ – "הכירו את מרדכי דובין היטב". מסתבר כי לחסיד החב"די הנלהב שהרוויח הון תועפות במסחר עצים היו קשרים אישיים הדוקים עם נשיא לטביה אולמניס, שעסק אף הוא בסחר זה. כאשר התנהל בשנים שאחרי מלחמת העולם הראשונה מו"מ בין רוסיה ללטביה, על מתן גישה חופשית לדוברות סובייטיות בנמל הלטבי וינצאבה, נשלח ר' מרדכי דובין ע"י הממשלה הלאטבית למוסקבה כדי לסכם את הדיונים.

החסיד החב"די ניצל את ההזדמנות וכרך את חתימת ההסכם "בטובה אישית קטנה", מתן היתר לקחת עמו את ספריתו יקרת הערך של הרבי מלובביץ', שנשארה בברית המועצות. הרוסים, חרקו שן,הסכימו – ושמרו את הדברים בליבם. בשנת תרפ"ט ביקר ר' מרדכי דובין בארצות הברית כאורחם של גדולי הרבנים, ונתקבל לשיחה ממושכת אצל הנשיא הרברט הובר.

בתחילת מלחמת העולם השניה, נמלט ר' מרדכי דובין לפנים רוסיה, נעצר בסראטוב, ונידון ל-15 שנות מאסר באשמת "חבלה וקשירת קשר". בשנת 1946, פנו רבני אמריקה אל סגן נשיא ארה"ב דאז הנרי וולס, שעמד לבקר במוסקבה וביקשוהו שישתדל אצל סטלין למען שחרורו של ר' מרדכי דובין. סטלין הבטיח, וולס שכח את כל הפרשה ודובין המשיך לשבת בסיביר.

לפתע, בשנת 1948, שוחרר החסיד החב"די והותר לו להתגורר במוסקבה. מספרים, כי בליל שמחת תורה, לגם ר' מרדכי דובין כמה כוסות יי"ש כמנהג חב"ד, וכיבד בהקפה ראשונה יהודי בשם בן ציון אפטר, שערך "מי שברך" לסטלין, והוסיף באזני מאות באי בית הכנסת הגדול של מוסקבה: "לשנה הבאה בירושלים הבנויה". שניהם נאסרו למחרת היום ואפטר נידון ל-10 שנות מאסר. ר' מרדכי דובין נעצר שוב, נפטר במועד לא ידוע אי שם ברוסיה. אין איש יודע מקום קבורתו. והוא נשאר דמות אפופת הילת אגדה – נערצת בחוגי החסידים.

(המשך יבוא בע"ה)

ח' בטבת תשע"ז