ב"ה מוצאי ש"ק, ו' אייר תשע"ח | 21.04.18
צילום: ויקיפדיה, ארכיון שטורעם
"הרוחות לוהטות - צריך לשמור על הזירה" ■ בלוג שליחות

בארץ ישראל מתלקחת בימים אלו אש של מחלוקת. הרוחות לוהטות, האנשים נאחזים כל אחד באמת בה הוא מאמין, שהיא כמובן האמת ואין בלתה, וכמעט ש'איש את רעהו חיים בלעו' ● וזה קצת מצחיק וקצת כואב, כי שלא כמו בזירת אגרוף בה כל צד רוצה להכריע את חברו, כאן שני הצדדים בעצם נאבקים כדי להגן ולשמור על הזירה עצמה ● השליח בבאזל שבשוויץ הרב זלמן וישצקי מגיש את הבלוג השבועי מיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● לבלוג המלא >>>
השליח הרב זלמן וישצקי
חברים יקרים,

בארץ ישראל מתלקחת בימים אלו אש של מחלוקת. הרוחות לוהטות, האנשים נאחזים כל אחד באמת בה הוא מאמין, שהיא כמובן האמת ואין בלתה, וכמעט ש'איש את רעהו חיים בלעו'. כולם זועקים את זעקת האבסורד, כל אחד והאבסורד שלו, ולפעמים זה נראה כמו מתאגרפים שהולמים זה בזה ולפני שנוכל לקבוע מי מהם ניצח, זירת האגרוף עצמה היא זו שעומדת לקרוס תחתם, עמם, תוך כדי הקרב.

וזה קצת מצחיק וקצת כואב, כי שלא כמו בזירת אגרוף בה כל צד רוצה להכריע את חברו, כאן שני הצדדים בעצם נאבקים כדי להגן ולשמור על הזירה עצמה, על בטחונה ועל דמותה, על מוסריותה וצדקתה – וכאמור, לרגעים יש תחושה שהזירה היא זו שעומדת לכרוע ולקרוס.

'צריך לחיות עם הזמן' – כך אמר פעם רבי שניאור זלמן מליאדי (אדמו"ר הזקן, בעל התניא מייסד חסידות חב"ד). 'עם הזמן' הכוונה לחיות עם פרשת השבוע, עם מה שהפרשה שנקרא השבוע בתורה מלמדת אותנו. הפרשה השבוע היא המשך סיפורו של יוסף, והפעם הפרק האחרון והמרתק מכולם בסדרת המתח הידועה בשם 'יוסף ואחיו'.

לא אעשה ספוילר למי שרוצה לשמוע אותו בשבת בבוקר ישר מהמקור, רק נקודה אחת מהותית וברורה: יוסף נהג עם אחיו לפנים משורת הדין. הוא יכול היה להשיב להם רעה תחת רעה אבל הוא בחר לגמול להם טובה תחת רעה. והרעה שהם הביאו עליו הייתה רעה מאוד. זריקה לבור, מכירה לסוחרים והוא מאז התגלגל מצרה לצרה עד לבית הסוהר ממש, אבל הנה השבוע הוא מתגלה אליהם ומזמין את כולם לבוא על חשבונו לגור אצלו.

בהתבסס על ספר הזוהר ועל ספר התניא, הרבי מליובאוויטש מציע לשים את ההנהגה הנדירה והמאתגרת הזאת של יוסף כמודל אליו עלינו לשאוף – להבליג גם כשקשה, ולהשיב אהבה וטובה אל מול שנאה ורעה.

חשבתי שבימים סוערים שכאלה בינינו, עלינו לעצור רגע ו'לחיות עם הזמן', להביט על יוסף ולהתבונן במעשיו אלו. נדמה שבימים אלו קשה אפילו להבליג ולשתוק ושלא לדבר על למחול ואף לגמול טובה תחת רעה, אבל כדי לשמור שהזירה שלנו לא תקרוס תחתנו עלינו לנסות את זה. ואם לא להגיע לרמה של יוסף, לפחות לזכור שזה המודל, שיש כזו מטרה.

'למען אחי ורעי, אדברה נא שלום בך'

שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי.
ח' בטבת תשע"ז