ב"ה יום רביעי, ט' סיון תשע"ח | 23.05.18
צילום: ארכיון שטורעם.נט
לא צריך כישרון כתיבה - קחו עט, ותרשמו / מנחם זיגלבוים

בבואנו מחג הספרים, הסופר והקאוצ'ר מנחם זיגלבוים מספר לנו איך כתיבה מסייעת בעולם האימון ועושה לנו סדר בחיים ● ו..לא, לא צריך כישרון כתיבה. רק קצת כנות ואומץ ● לטור המלא >>>
ר' מנחם זיגלבוים

 

יד מנ"א תש"א - נמלאו חמשים שנה מיום שאמר לי אאמו"ר [הרש"ב] שאתחיל לרשום הסיפורים שמספר לי. כאשר התחיל ה"צמח צדק" לכתוב בעניני נגלה וחסידות, אמר לו אדמו"ר הזקן: וק?נ?ה לך חבר, וקנה (קוף בקמץ, נון בסגל) - לשון קולמוס - לך חבר. (על פי "היום יום", י"ד במנחם אב).

אחד הכלים הנהדרים ביותר שאני משתמש בהם בתהליך אימון, הוא הכתיבה. כן, בחרתי השבוע לעסוק בנושא הזה בעקבות בואנו מחג הספרים ה' בטבת.

פעמים רבות אנשים מגיעים אלי לאימון אישי כשהם מבולבלים כתוצאה מכך שהגיעו למצבים לא ברורים; סוג של ערפל. לא תמיד הנתונים שלפנינו הם אכן נכונים כפי שחשבנו (בעצם, שיערנו).

כשאני מציג שאלה למתאמן "לאן אתה שואף להגיע?" או "מה היית רוצה שיקרה?" ומגיש לו מיד עט כדי שיכתוב את מטרותיו, הוא לא יודע מה לכתוב בדיוק. זה סימן שהעתיד שלו, במקרה זה, לוט בערפל מבחינתו.

הגיעו פעם בני זוג במצב כלכלי סבוך. כשהתחלנו לבדוק מה קורה אצלם, הביעו בני הזוג השעה שיש להם גירעון חודשי בכשלושת אלפים ש"ח. כשלושים-וששה אלף ש"ח מדי שנה. לא מעט. ברישום קפדני שערכנו, התברר שיתרת ההוצאות על ההכנסות מגיעה לשמונת-אלפים וחמש מאות ש"ח בחודש! הם היו בהלם.

הכתיבה עושה סדר בחיים שלנו ומציבה לנו את העובדות (שלא תמיד נעימות) מול הפנים. אבל זו התחלה נכונה של סדר ועבודה. הכתיבה מועילה לא רק ברבדים הטכניים, אלא גם בחלקים הקשורים לתכונות נפש.

זכורני שפעם הגיע לאימון יוסי (שם בדוי) מנהל בכיר שהייתה לו בעיה לשלוט בהתפרצויות הזעם שלו והעובדים שלו 'חטפו על הראש' בכל הזדמנות. ביקשתי ממנו לקנות מחברת ולרשום בכל יום את ההתפרצויות שלו – על מי וכמה. בסוף כל שבועיים שיגר טבלה המסכמת את מספר התפרצויות הזעם, וכלפי סוגי האנשים איתם בא במגע.

הרישום גרם לו לשים לב יותר להתפרצויות הכעס שלו וכיצד הוא מתנהל. מאז שהחל לרשום בצורה מסודרת, הוא החל לשים לב יותר לעצמו. ניתן היה להיווכח כי מספר ההתפרצויות שלו הולך וקטן. הוא למד לשלוט על עצמו ובכך שיפר לא רק את איכות חייו, אלא גם את איכות החיים של סביבתו.

יתרון נוסף בכתיבה: עצם פעולת הכתיבה מייצרת רעיונות שלא היו קיימים קודם לכן. הכתיבה ממירה את הידע הפנימי שיש בנו עמוק בפנים, למשנה סדורה ובהירהומסייעת לייצר ידע עצמי חדש ולגלות בתוכנו תובנות שלא ידענו על קיומם. תוך כדי הכתיבה, מגלה אדם מה שלא היה ידוע לו-עצמו קודם לכן. זה בעצם אחד הכלים של עולם האימון – לסייע למתאמן לגלות את מה שהיה חבוי בתוכו אך הוא לא ידע להגדיר זאת.

לא צריך כתיבה יצירתית

"כל אחד ואחד מאנ"ש ותלמידי התמימים יחיו צריך להעלות בכתב על הגליון - באיזה שפה שנקל לו יותר אם בלשון הקדש או בשפה המדוברת - את כל זכרונותיו, ומי שכבד לו לכתוב בעצמו הנה לגודל עוצם טובתו הפרטית בגשמיות וברוחניות ולטובת הכלל ולזכות בזכותי הקדש ישתדל להשיג מי שיוכל לכתוב את אשר יספר לו". (אדמו"ר הריי"צ).

הקוראים בוודאי יצקצקו לעצמם באמירות כמו: כדי לכתוב צריך כישרון כתיבה ושפה עשירה, יד קלה ומהירה, ועוד נימוקים.

ובכן, ממש לא! לא מדובר פה על כתיבה יוצרת ספרותית, אלא על סיכומי חיים ואיזונים שעולים על גבי הכתב בצורה פשוטה. הכישורים היחידים הנדרשים לשם כך: כנות ואומץ.

אפשר להתחיל בכתיבת מספר שאלות מכוונות: היכן אני נמצא בעבודה? מה משמעותי לי בחיים? מה יהווה פריצת דרך אישית בעבורי? לאן אני שואף להגיע? מה יגרום לי להיות מאושר ושמח? מהם התחומים שאני חש שהם גורמים לי לאבד אנרגיה, מצב רוח והרגשה טובה?

אלו שאלות דוגמה שיגרמו לנו להיות קשובים למה שקורה בתוכנו. תשובה כתובה תוכל בקלות לנתב אותנו הלאה להתחיל לחשוב על פעולות מעשיות כדי לייצב, לשנות ולהעצים.

 

האם הטור הזה עורר אתכם למחשבות? אם כן, סכמו זאת לעצמכם ורישמו מה הצעד הבא בעשיה שלכם.

●●●

ר' מנחם זיגלבוים הוא מאמן אישי להצלחה ולביטחון עצמי. לפניות: eimunmz@gmail.com

 

 

 

ח' בטבת תשע"ז