ב"ה מוצאי ש"ק, ו' אייר תשע"ח | 21.04.18
צילום: באדיבות השליח
ספר השלוחים און-ליין ■ מפלי הניאגרה - קנדה

כמידי שבוע אנו מארחים במדור 'ספר השלוחים' במגזין 'עונג חב"ד' שליח של הרבי מרחבי הגלובוס שמספר על חיי השליחות שלו, המשפחה, ההצלחות והשאיפות ● וגם: כמה מיליוני תיירים מבקרים בשנה במפלים? ● והשבוע: משפחת זלצמן - מפלי הניאגרה, קנדה ● לכתבה המלאה >>>
מנחם בן יוסף
משפחת השלוחים

הרב זלמן ורעייתו פערלא זלצמן. וילדיהם: מענדל. דניאל. מוסיא ע"ה. פעסיא וחנה.

מקום השליחות?

"מפלי הניאגרה והאזור, קנדה".

מתי יצאתם לשליחות?

"חודש אלול ה'תשס"ה. (ספטמבר 2005)".

אופי הפעילות?

"שילוב פעילות בין התושבים ובין התיירים. לאורך כל השנה הפעילות שלנו היא עם כל היהודים שבאיזור בכל תחומי היהדות. אנו שמים דגש מיוחד עם סטודנטים יהודים שלומדים באוניברסיטאות באזור. וכמובן עם המוני המטיילים כולל הרבה ישראלים שבאים לגבל קנדה-ארה"ב ומפלי הניאגרה במיוחד בתקופות החופש".

מה מאפיין את מקום השליחות שלך?


"המקום הינו אחד מהפלאות הגדולים העולמיים ונחשב לאחד מהאטרקציות התיירותיות והאמנותיות הגדולות ביותר. רק לסבר את האוזן - בכל שנה מבקרים במפלים כ-17 מיליון בני-אדם. ובנוסף באזור שעליו אנו אחראים מטעם תפקידנו כשלוחים מתגוררים כ-500 משפחות יהודיות איתם אנחנו פועלים כל השנה, במיוחד בשבתות וחגים ומאות סטודנטים יהודים מכל קנדה וגם מרחבי העולם".

"איך מתבצעת אצלכם חלוקת התפקידים של האישה והילדים במסגרת עבודת השליחות?

"רעייתי, השליחה פרלה תחי' מבית משפחת מטוסוב שלוחים בלשכת ליובאוויטש בפריז - צרפת, מתמקדת המון בפעילות עם תושבי המקום, בזכותה הרבה משפחות שולחם ילדיהם לבי"ס יהודי בהמילטון כשעה ממקום מגורינו והיא האחראית לתוכניות הילדים, שיעורים לנשים ועוד. וכן היא פועלת הרבה גם עם הבנות הסטודנטים היהודיים.

"הילדים אקטיביים בכל הפעילויות לא רק עם ילדים גם עם המבוגרים והתיירים, הם שלוחים מבטן ומלידה וכצאצאי מה דורות של שלוחים ומסירות נפש, וההצלחה נזקפת לילדים - "אלו משיחי".

"באופן כללי, ניתן לומר שכל המשפחה מעורבים בסופו של דבר - בכל דבר".

מה השאיפה או הפרויקט הבא שלך?

"יש לנו ת"ל כבר שטח ובנין לפעילות השוטפת. הפרוייקט הוא בניין חדש ענק, מרכז גדול שירכז את פעילות הבית חב"ד למקומיים ולתיירים, ושיכלול גם בית כנסת ובית מדרש ומקוואות לגברים ונשים וכן שתי מסעדות כשרות - חלבית ובשרית".

החלק הקשה בשליחות?


"רצוננו לראות את מלכנו".

רגע שלך עם הרבי?

"כשהייתי בן שנתיים, ישבתי על הרצפה ב-770 כשהרבי הלך בדרכו החוצה. הרבי פנה וזז הצידה בכדי שלא לדרוך עלי. מאוחר יותר, כאשר הרבי חזר ל-770 לתפילת מנחה, הייתי על הידיים של אבי. הרבי עצר וחייך אלי.

טיפ לעמיתך השלוחים ברחבי הגלובוס?

"להפוך את התיירים לחברים ושותפים שלך - באמצעות המחשת הפעילות של הצלת נפשות והפצת התורה והיהדות והמעיינות ובגאון יעקב לקדש שם הרבי המשלח".
י"ד בטבת תשע"ז