ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
שתי בנות ושידוך. מירי שניאורסון
שתי בנות ושידוך. מירי שניאורסון צילום: ארכיון שטורעם
שבע בנות ושידוך / מירי שניאורסון

הכל יכול להתרחש, צריך רק להאמין, להתפלל ולזכור שה' הוא רב חסד וכל יכול, וגם מה שנדמה לנו לא מציאותי בדרך הטבע, יכול להתממש ● ואי אפשר בלי מילה על ט"ו בשבט שחל השבוע - המדבר אינו משופע בצמחיה, אך כאשר חופרים, מתאמצים ומוצאים מים במדבר, אפשר לחגוג ראש השנה לאילנות ● שבע בנות ושידוך - גב' מירי שניאורסון בטור שבועי קבוע במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ויש גם מתכון שבועי ● לטור המלא >>>
מערכת שטורעם
באחת השבתות, בין קריאת התורה למוסף, ניגשה אלי נערה בעיניים בורקות:

- 'שמעתי את מה שסיפרת כאן לפני חודשיים'.

- 'מה סיפרתי'? שאלתי. 'אני מספרת כל כך הרבה סיפורים'. לא זכרתי.

- 'שאימצת שבע כלות בקרן הכנסת כלה וזמן קצר אחרי זכית בשתי כלות מתוקות ויקרות לשני בניך בזה אחר זה'.

- 'נכון', נזכרתי.

- 'אז תדעי לך שמיד בתום השבת בה סיפרת את הסיפור הזה, עשיתי כמוך. אימצתי שלוש כלות מכספים שחסכתי ושלשום זכיתי ברוך ה' להיות כלה בעצמי'.

טוב, אתן בוודאי יכולות לנחש מה הייתה תגובתי – חיבוק ונשיקה. והמון שמחה בלב...

שבוע קודם לכן ניסיתי לקבוע פגישה עם חברה שזמן רב לא ראיתי, היא לא יכלה להיפגש. מדוע? 'כי אני באירוסין של אביטל', אמרה...

'אביטל'?! צרחתי. אביטל הייתה בגיל בו מרבית חברותיה משנות מעמד מאימהות לסבתות. היא כמעט בת גילי. לא יכול להיות! אבל זו עובדה, אביטל התארסה. וזו ההוכחה שהכל יכול להתרחש, צריך רק להאמין, להתפלל ולזכור שה' הוא רב חסד וכל יכול, וגם מה שנדמה לנו לא מציאותי בדרך הטבע, יכול להתממש.

●●●

אני יודעת שכל הסיפורים שקשורים בשידוכים מלאים בחששות ופחדים. אצל דורית זאת הפעם השלישית והאחרונה בעזרת ה'. אביטל חיכתה עשרות שנים. אך כאשר נזכרים שפחד הוא חוסר אמונה. כאשר מבינים שכל השאלות "מה יהיה?"; "איך נסתדר?"; "מתי זה יקרה?"; "כמה זמן עוד נחכה?" ועוד, הן מיותרות, ולומדים לבטוח בה' ובמשה עבדו – נשיא הדור – מקבלים תשובות לכל השאלות ומפנימים שיש יד מכוונת והקב"ה הוא זה שדואג לנו בצורה הכי נכונה ומדויקת.

נזכרתי ביתרו ושבע בנותיו. שבע בנות היה לו לחתן! סיפור ממש לא פשוט. אותו יתרו מגיע אלינו כדוגמא לאמונה, בדיוק בשבת שבה מסופר אודות מתן תורה. הרי גם השידוך של עם ישראל והקב"ה הוא חתונה לא פשוטה, רק בשבוע שעבר חווינו את קריעת ים-סוף – נס מעל לכל הבנה אנושית. אבל הקב"ה בחר להוליך אותנו ארבעים שנה במדבר לנסות אותנו וללמד אותנו שהחתונה הזו אינה דבר מובן מאליו. גם היא נס, כמו קריעת ים סוף.

החתונה עם עם ישראל נערכה במדבר – "לכתך אחרי במדבר, בדרך לא זרועה". יש כאן מסר עבורנו, מסר לדורות. במדבר צריך לעבוד קשה על מנת לחיות, צריך לחפור עמוק על מנת למצוא מים, ואין מים אלא תורה. גם בחיים שלנו, ברגעים בהם אנו מרגישים במדבר, בארץ צייה, ארץ לא זרועה, אנחנו צריכים להתאמץ, לחפור, ולמצוא את האמונה שלנו, את התקווה, את המים.

●●●

במדבר, מתחת להר סיני, אומר הקב"ה למשה רבנו: "כה תאמר ל?בית יעקב ותגיד ל?בני-ישראל". בית-יעקב, אלו הנשים, להן יש לומר בלשון רכה ראשי דברים בלבד...

הרבי מסביר לנו ש"ראשי דברים" אין פירושו דברים קלים, אלא יסודות וכללים. כלומר, הקב"ה ציווה את משה למסור לנשים את כללי התורה ויסודותיה, שמהם מסתעפים כל פרטי ההלכות. הנשים קיבלו את עצם התורה, ואילו הגברים קיבלו את הפ?רטים והדקדוקים, שמדרגתם נחותה יותר. לפי זה נראה, שבדברים אלה מדגישה התורה דווקא את מעלתן של הנשים.

והרבי ממשיך ומסביר את הטעם לכך: אצל הנשים מאירות האמונה ויראת השמים בבירור רב. הקב"ה ברא את הנשים כך, שהשכל לא ישתלט על אישיותן, וממילא לא יפגע ולא יחליש את תוקף האמונה שלהן. לכן הן קשורות יותר לעצם התורה. זאת גם הסיבה לפיה השייכות לעם-ישראל נקבעת דווקא על-פי האם ולא על-פי האב!

●●●

ואי אפשר בלי מילה על ט"ו בשבט שחל השבוע. המדבר אינו משופע בצמחיה, אך כאשר חופרים, מתאמצים ומוצאים מים במדבר, אפשר לחגוג ראש השנה לאילנות שדומים מאוד לנשים המחוברות היטב לקרקע, לעצם התורה.

 


פרק מהספר 'פרשה באהבה' של מירי שניאורסון mirisch1@gmail.com


י"ח בשבט תשע"ו