ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
בין בכי להתבכיינות. טורה של הגב' מירי שניאורסון
בין בכי להתבכיינות. טורה של הגב' מירי שניאורסון
מגיע לי מזל-טוב! / מירי שניאורסון בטור שבועי חדש

מגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' משיק מוסף שבועי חדש לנשי חב"ד - 'בינה יתרה' - שבו יופיעו כתבות, מאמרים, טורים, טיפים ומתכונים - במיוחד עבור נשי ובנות חב"ד והשלוחות ברחבי תבל ● את המגזין החדש אנו פותחים בטור שבועי חדש מלווה במתכון אישי מנצח מאת המרצה והמנחה הגב' מירי שניאורסון ● והשבוע: על הספר החדש שהשיקה ועל ההבדל בין בכי להתבכיינות ● לטור המלא ולמתכון >>>
גב' מירי שניאורסון

בשנה שעברה, בשבוע בו חל ה' טבת, עשיתי דרכי מביתי שבכפר חב"ד לבני ברק, כדי להגיש את תכניתי הקבועה ברדיו 'קול-חי'.

בדרך, עצרתי בחנות הספרים 'יודאיקה' על מנת לרכוש ספרים במסגרת מבצע המכירות השנתי המתקיים בליובאוויטש בתקופת "דידן נצח".

בחדר רחב ידיים סמוך לחנות הונחו ערימות של ספרים חדשים וישנים, בכריכה קשה וצבעונית, במגוון עצום של עיצובים ותכנים. עמדתי שם עם סלסלה, כמו בסופר, ובחרתי מגוון ספרים. לא שכחתי גם הנכדות והנכדים.

בפתח החנות הוצבה קופסא אדומה גדולה שנראתה לי כמו קופסת הפתעות. הייתה זאת תיבת הגרלה שבסמוך לה הונחו כרטיסיות למילוי פרטים אישיים ולצדן דף שהבטיח כי הגרלה תיערך בין כל הקונים בימים אלה. תוך כדי מילוי פרטיי האישיים, מלמלתי לעצמי: "את לא מאמינה בלוטו, או בזכייה בגורל אלא בעבודה קשה". שלשלתי את הכרטיס לתיבה, שילמתי ויצאתי לדרכי. שנייה אחרי שנכנסתי לאולפן שכחתי לחלוטין מכל העניין...

● ● ●

'פרשה באהבה' הוא ספרי השני, הראשון כבר יצא בה' טבת אשתקד.

כשהגעתי לשם בשעת בוקר מוקדמת עם ארוחות שבת ושקיות של הלבשה ראשונה לתינוקת שזה עתה נולדה, גיליתי שבאמת אין ליולדת אף אחד. לא אכנס כאן לסיפורה של האישה שמשפחתה התפרקה.

זכיתי! יותר מאוחר. כאשר חזרתי הביתה חיכה לי על שולחן השבת סט ספרים מפואר...

● ● ●

בשעה טובה ומוצלחת , לרגל ה' בטבת – דידן נצח. מבחר טורים שפורסמו ב'משפחה חסידית' לאורך השנתיים האחרונות, כונסו לספר שכולו פרשת שבוע בזווית נשית, כדי לתת לי ולכן הזדמנות נוספת לשאוב תוכן רוחני אותו נוכל להעביר הלאה לסביבתנו הקרובה והרחוקה.

זאת גם ההזדמנות להודות ללקוחות שלי למאזינות וכמובן הקוראות השותפות לדרך בזכות הארות והערות מחכימות וחמות, אני חייבת להתוודות בפניכן שבימים האחרונים אני אחוזת התרגשות ונפעמת בכל פעם מחדש מהתינוק החדש שהגיח לעולם.

● ● ●

מזמינה אותך לגשת איתי לממש את השליחות שניתנה לי בטור זה, ניגש ללמוד את פרשת השבוע – פרשת ויגש – פרשה עמוסת רגשות שגוללת מחדש את סיפור מכירת יוסף, את האבל של אביו ואת התפנית המפתיעה בעלילה שבאה לידי ביטוי ברגע בו מתוודע יוסף לאחיו אחרי נתק של 22 שנה ופורץ בבכי שנשמע עד בית פרעה.

לשיא מגיעה הפרשה כאשר יוסף הצדיק נופל על צווארו של בנימין, אחיו היחיד מאמו. התורה מספרת לנו כי יוסף נפל על "צווארי בנימין ויבך, ובנימין בכה על צווארו". כפל הלשון אינו מובן. ורש"י מסביר שכל אחד מהם בכה על חורבן אחיו. יוסף בכה על חורבנם של שני בתי מקדש שבחלקו של בנימין ובנימין בכה על חורבנו של משכן שילה שבחלקו של יוסף.

זה בדיוק ההבדל בין בכי להתבכיינות. בראשון בוכה האדם ומשתחרר. בשני הוא מתבוסס בתוך מר גורלו. יוסף ובנימין לא התבכיינו. הם בכו. עובדה היא שכל אחד בכה את כאבו של השני ולא עסק ברחמים עצמיים.

טובה פעולה אחת מאלף אנחות.

● ● ● ●

■ המתכון השבועי של מירי - מרק ירקות חורפי

מרק חורפי מהביל סמיך וחמים. מתאים ל'מלווה מלכה' יחד עם סיפור חסידי. בפולניה (מוצאה של אמי שתחי') קראו לו 'גריץ' על שם הגריסים שמסמיכים אותו.

מצרכים: בצל גדול, תפוח אדמה, גמבה אדומה, רבע דלורית או בטטה, 2 גזרים, 2 קישוא, סלרי עלים, פטרוזיליה, חצי כוס קטניות גריסי פנינה מיני. (אם רוצים שיהיה בשרי אפשר להכניס עצמות עוף או גרון הודו).

בסיר של 4 ליטר - לטגן בצל גדול קצוץ קטן עד להזהבה להוסיף את הירקות החתוכים לקוביות ואת הגזר והקישוא המגורד במגרדת גסה.

להוסיף מים בסיר כמעט עד לסופו ולהביא לרתיחה.

לשטוף את הקטניות ולהכניס להוסיף את הפטרוזיליה השטופה לתבל במלח, אבקת שום, פלפל לבן, פפריקה מתוקה
על אש קטנה לבשל כשעה וחצי.

להגיש עם קרוטונים או שקדי מרק בצד.

לבריאות!

חורף בריא וחסידי!
 
====

הכותבת היא בעלת 'הבחירה שלי', יועצת עסקית, מרצה, מנחה ושדרנית ברדיו 'קול-חי'. לאתר של מירי - לחצו כאן!

ו' בטבת תשע"ו