ב"ה יום שני, ד' תמוז תשפ"א | 14.06.21
אפשטיין בחדר עבודתו, השבוע
אפשטיין בחדר עבודתו, השבוע צילום: שטורעם.נט
המאייר מדבר לראשונה: "התניא פשוט 'חישמל' אותי" ● מיוחד

נתנאל אפשטיין, יהודי חובש כיפה סרוגה, אייר – לראשונה – את ספר התניא בקומיקס, במיוחד לילדים ● לרגל חג-הגאולה י"ט כסלו הוא מגולל בראיון ל'שטורעם' על הספר שחולל מהפכה בחייו, ההכוונה בכל איור, המיוחד בספר קומיקס זה מכל ספר קומיקס אחר שאייר וגם: מה הציפייה לי"ט כסלו השנה?
מני שושני
נתנאל אפשטיין, הוא בכלל יהודי חובש כיפה סרוגה. הפתיע לאחרונה כשאייר – לראשונה – את ספר התניא בקומיקס, במיוחד לילדים.  רעיונות עמוקים בתורת החסידות באים לידי ביטוי וביאור באמצעות איור שממחיש ומקרב אל השכל של הילדים את הנושא המדובר. לרגל ראש השנה לחסידות -  י"ט כסלו  שוחחנו איתו על הספר שחולל מהפכה בחייו, ההכוונה בכל איור, המיוחד בספר קומיקס זה מכל ספר קומיקס אחר שאייר וגם: מה הציפייה לי"ט כסלו השנה.


איך הגעת בכלל לספר התניא?

"המון זמן רציתי ללמוד תניא. מורי ורבי הרב מרדכי אלון מעביר הרבה שיעורים על התניא. ניסיתי הרבה פעמים ללמוד את התניא בכוחות עצמי ולא הצלחתי להיכנס לזה. בחסדי ה' לפני כחצי שנה נפתחו לי השערים והתחלתי ממש להתחשמל מזה. התקשרו אלי פתאום מכפר חב"ד, וביקשו שאני אעשה להם קומיקס על התניא".


במה שונה הלימוד לבד ללימוד עם הרב שפתאום "התחשמלת"?

"הנושא של שיעורי הרב זה פרשת שבוע וענייני דיומא. הוא משלב את זה, מציג את דברי התניא, בהקשרים של פרשת שבוע, אבל זה לא לימוד מסודר, מה גם שלא זכיתי להתמיד. אני רציתי ללמוד על הסדר".


מה זה אומר "להתחשמל"?

"זכיתי להיות ב"ה מחובר עד כה לכל מיני אישים בחסידות, אבל פתאום הרגשתי שנוספה בי חומה חדשה, כלים חדשים שלא היו בי קודם לכן. זה שדרוג אדיר בעבודת ה', בחיי כיהודי מאמין. זו שמחה גדולה מאוד על העוצמות האלה שהתגלו".


ואז פנו אליך, כי אתה מאייר קומיקס?

"כן. הרב משה שילת הכיר אותי מפרויקט אחר שעבדתי עליו בשנה שעברה מספר המצוות להרמב"ם".


הייתה לך הכוונה ממישהו באילו נקודות להתמקד בתניא?

"קודם כל הודעתי לרב אלון. הוא מאוד שמח, וישב איתי על זה. נתן לי כיוונים כלליים. לגבי הספר עצמו, כל קומיקס וקומיקס, העמידו לרשותי יהודים נפלאים – ובראשם הרב יצחק קפלן שעמד איתי בקשר רציף. הוא הדגיש מראש על מה כדאי להתמקד בכל פרק, מפרק א' עד י"ז".


פרק א' עד י"ז? זה אומר שיהיו עוד כרכים?

"בעז"ה. הרב שילת רוצה שלושה כרכים".


במה שונה ספר כזה מספרי קומיקס אחרים?

"יש שינוי גדול. הספרי קומיקס הגדולים שלנו הם באופן כללי שהעלילה בנויה סביב ה'שלד' שזה המסר בעבודת ה' שאנחנו מנסים להעביר. כאן, אנחנו בעצם ניסינו להלביש את התניא בכלים של קומיקס. בנוסף, אין כאן רצף אחד, בשונה מספרי קומיקס שיש בהם עלילה אחת. יש כאן אמנם סידור לפי הפרקים, אבל כל נושא הוא לגופו. אין מתח בעלילה, או נקודת שיא".


מה התגובות שקיבלת?

"התגובות היחידות שקיבלתי היו מצוות העריכה. הספר יצא לפני יומיים, ועדיין לא ראיתי אותו בכלל. צוות העריכה מאוד מאוד שמח מזה".


אתה לומד את זה עם הילדים שלך?

"יש לי ארבע בנות ב"ה, עם הגדולה אנחנו זוכים ללמוד תניא. כשזה יצא, נשמח ללמוד איתן את זה. סיפרנו להן על הספר".


גם אתה ואשתך משתמשים בזה...

"נכון. כשאני ואשתי רוצים לספר זה לזה על ההתנסות היום-יומית בעבודת ה', אנחנו משתמשים בתיאורים מהספר. 'היום היה לי 'בופלו' (דמות היצר הרע) וכדומה'".


הספר אמור לשנות את התנהגות הילדים?

"כן, אם כי בהדרגה. הם עוברים באמצעותו מסע, לומדים דרכו איך להתמודד".


כשמגיע כעת י"ט כסלו, מה אתה מרגיש? יש משהו שונה מי"ט כסלו של שנה שעברה?

"בשנים עברו, כמה שרציתי והתפללתי, לא הרגשתי שיש לי הכוונה לעבור את היום הזה. השנה, אני ממש מחכה לראות למה אזכה בעז"ה. ל'אורות'".


מה זה חב"ד, עבורך?

"חב"ד תמיד הייתה עבורי מפעל אדיר של דוגמא אישית למופת של הבאת הגאולה, קידוש ה', אהבת ישראל. משהו שתמיד הצבעתי לו מבחוץ. עכשיו, היום, אני מבין איך אפשר להגיע לזה וההערכה עולה פי אלף. עכשיו כשאני מבין את המערכת מבפנים, זה שונה לגמרי".

 

י"ח בכסלו תשע"ו