ב"ה ערב ש"ק, כ"ב מנחם-אב תשע"ט | 23.08.19
חיילי צה"ל אמש לאחר הירי, סמוך לבניין
חיילי צה"ל אמש לאחר הירי, סמוך לבניין צילום: 'בטחון שדה'
תושב 'בית שניאורסון' ל'שטורעם': "הערבים ירו צרורות, הסתרנו הילדים מאחורי קירות"

אפילו בחברון לא זוכרים אירוע כזה זמן רב: מחבלים ירו אמש אש מנשק קל לעבר 'בית שניאורסון' ובחסדי שמים איש לא נפגע ● תושב הבניין שוחח עם 'שטורעם' וסיפר על העבר וההווה של הבניין ספוג ההיסטוריה החב"דית, על החששות ועל מה שצופן העתיד ● בכתבה המלאה - גם תיעוד וידאו מהגעת החיילים ל'בית שניאורסון' לאחר הירי ● לכתבה המלאה >>>
מני שושני
צרורות ירי הפרו אמש את השלווה ששררה על היישוב היהודי בעיר האבות חברון. בתוך שניות אחדות התגלתה הכתובת שאליה היו מיועדת האש: 'בית שניאורסון' בחברון. לראשונה זה זמן רב, ירו המחבלים מבעד לסמטאות הנתונות בשטח הרשות הפלסטינית, לעבר בתי היהודים – במטרה לרצוח.

נח, אחד הדיירים בבניין, שוחח היום עם 'שטורעם' על שאירע, אך תחילה העניק לנו רקע קצר וסיפר כמובן על הקשר החב"די ההדוק למבנה ההדור והעתיק: "'בית שניאורסון' ממוקם כ-10 מטר דרומית ל'בית הדסה'. הבניין נבנה במאה ה 19 על ידי חסידי חב"ד והוא שימש כבית ועד, בית מדרש, הכנסת אורחים ולמגורים. על-פי המסורת, הבית היה מקום מגורה של הרבנית מנוחה רחל סלונים לבית משפחת שניאורסון - נכדתו של כ"ק האדמו"ר הזקן וביתו של כ"ק האדמו"ר האמצעי. הרבנית, כידוע, שמשה כאם הישוב החב"די בחברון, נודעה בצדקנותה וסגולותיה, והייתה נערצת על כל תושבי חברון".

לדבריו, "ב'בית שניאורסאהן' וב'בית הששה' שנבנה בצמוד לו מתגוררות כיוםשמונה משפחות. אף אחת מהן לא חב"דית, אבל אנחנו נמנים על זרם 'חבקו"ק' (חב"ד, ברסלב, [הרב] קוק), בכל בית תראה חת"ת ותניא".

המגורים בבניין הזה, עם כל המשמעות ההיסטורית שלו, משפיעה עליכם?

"חברון בכלל זה מקום שאתה גר בו ונוגע בהיסטוריה: לגור במקום שאברהם גר בו, מקום מלכותו של דוד המלך, ובטח בבניין כזה – זה דורש ממך להתנהג כראוי. אתה מייצג משהו מסוים. אני אישית משמש כמדריך טיולים ומספר לרבים שמגיעים הנה על תרומתה של הרבנית בימים ההם. יצא לי, בין לבין, להדריך גם צאצאים שלה וכולם – גם אלו שאינם שומרי תורה ומצוות - כמובן מאוד גאים בייחוס שלהם".

"ציונה של הרבנית", הוא מספר, "השפיע מאוד על האחיזה היהודית בחברון: "מקום קברה הוא עוד נקודה שמרחיבה את האחיזה שלנו כאן. כמעט מסרו אותו לערבים, וברגע האחרון הוא נשאר בידי היישוב היהודי ולמעשה מרחיב את גבולותיו. יצא לי", אמר בגאווה, "לבנות את המתחם החדש שלה".

מה יש היום בבניין?

"במקור, בבית עצמו יש שתי קומות. בקומה התחתונה פועל פעוטון ובקומה השנייה מתגוררת משפחת כהן, (לא השליח הרב כהן). על גבי הבניין המקורי בנו בשנות ה-90 שתי קומות וקומה חמישית נבנתה לפני קרוב לעשר שנים".

הבניין עצמו הוא מהעתיקים ביישוב היהודי: "השכונה הוותיקה ביותר היא 'אברהם אבינו' שהבתים בה נבנו לפני 200 שנה ויותר. בנוסף יש את 'אדמות ישי' שנוסדה ב-84, 'בית הדסה' שנוסד ב-79, 'בית רומנו' שנבנה ב-81 ואת 'שכונת אברהם אבינו' שהיסודות לה הונחוב-75. למעשה, 'בית שניאורסאון', 'בית הדסה' ויתר המבנים הם כעין 'יציאה מהגטו' של שכונת 'אברהם אבינו'. כמו היציאה של היהודים בירושלים אל שכונות חדשות בתקופה של לפני 150 שנה.

איך האבטחה במקום?

"ישנה אבטחה על הבניין. אנחנו לא חוששים ורואים ניסים גלויים".

ובכל זאת, אתמול היו רגעים לא נעימים...

"לצערנו, אמש דפקו לנו צרורות על הבניין. לא נגרם נזק ב"ה ולא היו נפגעים. בזמן הירי מרבית הגברים ירדו למטה כדי לסייע באבטחת המבנה וגם כיתת הכוננות הוקפצה. את הנשים והילדים תפסו מחסה מאחורי הקירות".

ומה יהיה הלאה?

"אי אפשר להבטיח שלא יהיה שוב ירי. אבל הצבא עושה את שלו. אנחנו כאן, ולא נזוז לעולם".

צפו בתיעוד וידאו מהגעת חיילי צה"ל דקות לאחר הירי:

י"ג בחשוון תשע"ו