ב"ה יום שלישי, ט"ז אייר תשע"ט | 21.05.19
הרב וילהלם מקבל את הפרס היוקרתי
הרב וילהלם מקבל את הפרס היוקרתי צילום: שטורעם.נט
נשיא המדינה לרב וילהלם: "כבוד לכל חב"ד"

שעות ספורות לאחר שקיבל יחד עם רעייתו את "פרס ירושלים לאחדות ישראל" בטקס מכובד בבית הנשיא, ורגעים טרם שובו לתאילנד, לקראת סעודות השבת ההמוניות שמקיים מדי שבת קרוב ל-20 שנה, התפנה שליח הרבי בבנגקוק שבתאילנד, הרב נחמיה וילהלם, לראיון אישי מרגש במיוחד למגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● מה לחש לו נשיא המדינה מיד לאחר קבלת הפרס? איזו הודעה שלח הנשיא לידידו הקרוב, מיד לאחר הענקת הפרס לרב וילהלם? מהו סכום הפרס ומה הוא מתכוון לעשות בכסף? וגם: איזה סיפור מרגש קיבל אתמול, רגעים לפני קבלת הפרס? ● לראיון המלא
שמעון הורביץ

על מדשאות משכן נשיאי ישראל בירושלים התקיים אמש (רביעי) אירוע מרגש במיוחד. היה זה טקס קבלת "פרס ירושלים לאחדות ישראל", בהשתתפות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו הגברת נחמה ריבלין.

הפרס, שהוענק אמש לראשונה, הינו יוזמה משותפת של משפחות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו לפני שנה אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל הי"ד, יחד עם ראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת ועמותת "גשר". מטרת הפרס היא להעלות על נס ארגונים ויחידים אשר תורמים לאחדותו של העם בישראל ובתפוצות.

בקטגורית 'מיזם מצטיין' הוענק הפרס למנהלי מיזם "בשביל ישראל" רעיה ויוסי אפנר, בקטגורית 'ישראל והתפוצות' הוענק הפרס למנהלי בית חב"ד בנגקוק הרב נחמיה וילהלם ורעייתו הרבנית נחמה ובקטגורית 'אישים' הוענק הפרס לתא"ל במיל' רם שמואלי והרב חכם דוד מנחם.

שעות ספורות לאחר שקיבל יחד עם רעייתו את הפרס ורגעים לפני שובו לתאילנד לקראת סעודות השבת ההמוניות שמקיים מדי שבת קרוב ל-20 שנה, התפנה שליח הרבי בבנגקוק שבתאילנד, הרב נחמיה וילהלם, לראיון אישי מרגש במיוחד:

שלום לשליח הרבי בתאילנד, הרב נחמיה וילהלם.

שלום וברכה!

ראשית, ברכות לך ולרעייתך תחי' על קבלת "פרס ירושלים לאחדות ישראל".

"תודה! מאוד התרגשנו ואנו מאוד שמחים על קבלת הפרס הזה. אנחנו מרגישים שהפרס הזה הוא בראש ובראשונה לרבי, לשלוחים ולמפעל השליחות ואנו שמחים על כך שנבחרנו לקבל את הפרס עבור הרבי והשלוחים".

קיבלתם רק אות הוקרה, או שמדובר גם במענק כספי?

"מדובר במענק של מאה אלף ש"ח, שיוענק לבית חב"ד בבנגקוק".

לפני שאשאל אותך מה בכוונתכם לעשות עם הכסף הרב, נחזור מעט לאחור: כמה שנים אתם כבר בשליחות?

"התחלנו את השליחות בבנגקוק, בירת תאילנד, לפני כ-20 שנה. בח"י אלול הקרוב ימלאו 20 שנה בדיוק. הרב קנטור הגיע כשנתיים לפנינו, עוד לפני ג' תמוז, לבקשת הקהילה היהודית במדינה, ואף זכה לקבל את ברכת הרבי. כשהרב קנטור ראה את כמות המטיילים הישראלים בבנגקוק, הוא הבין שזה דורש פעילות נפרדת ומיוחדת והתחיל בהבאת בחורים לתקופות קצרות. לאחר תקופה קצרה פנה אלינו והציע לנו לבוא ולנהל את הפעילות במקום".

בתאילנד מכהנים שלוחים נוספים ובראשם, כאמור, השליח הראשי למדינה, הרב יוסף קנטור. מהו התפקיד המוגדר שלכם במסגרת השליחות בתאילנד?

"אנחנו מנהלים את בית חב"ד בבנגקוק ואני, בנוסף, חבר בוועד המנהל מוסדות חב"ד בתאילנד".

מהו החלק הקשה ביותר בשליחות שלכם בתאילנד?

"אני חושב שהחלק הקשה ביותר בשליחות, ולאו דווקא בתאילנד, הוא אותו רגע שבו מתעורר הצורך לשלוח את הילדים לחינוך בגיל צעיר מחוץ לבית. החיים הופכים להיות קשים מאוד עבורנו וכמובן גם עבור הילדים".

מהו הרגע המרגש ביותר בכל תקופת שליחותך עד כה?

"מאוד קשה להגדיר רגע אחד מרגש. כי ישנם רגעים מרגשים רבים במהלך השליחות. אתן לך דוגמה רק מאתמול: רגעים לפני קבלת הפרס קיבלתי אי-מייל מאישה שכותבת לנו כך: "שמחתי לשמוע על זכייתכם בפרס ירושלים לאחדות ואני מרגישה צורך לספר לכם את הקשר שלי".

וכך היא מספרת: "סבתא שלי הייתה בפולין ועברה את השואה וכשהיא יצאה משם לא היה לה כל קשר ליהדות, וכך גם גידלה את אמא שלה וכמובן שכך גם אני גדלתי. הגעתי לתאילנד במסגרת חילופי סטודנטים באוניברסיטה וכשהגעתי לבנגקוק לא הרגשתי כל צורך להגיע לבית חב"ד. לא חשתי קשר כלשהו שמושך אותי לשם. לפני ראש השנה פגשה אותי אחת הישראליות ושכנעה אותי לבוא ולהשתתף בליל ראש השנה בתפילות ובסעודות בבית חב"ד. השתכנעתי והגעתי. זה היה בקוסומוי. השתתפתי בסעודות החג עם עוד כ-1,600 אנשים והעוצמות שהיו שם, השירה האדירה והתפילה של כולם לשנה טובה, נגעה בי בעומק הנפש. מאז, הגעתי לבית חב"ד בבנגקוק מדי שבת, בכל תקופת שהותי בתאילנד. כשחזרתי לארה"ב, מהר מאוד הבנתי שאני רוצה ללמוד יותר על היהדות שלי, נסעתי לארץ ולמדתי במשך שנה לימודי יהדות וכמובן שהתחלתי לשמור מצוות. עכשיו, בחודשים הקרובים, אני אעשה עלייה ואבוא לגור בקביעות בארץ הקודש".

"את סיפורה היא מסיימת במילים: "חשבתי שתשמחו לדעת על עוד נשמה תועה שהצלחתם להחזיר הביתה לחיק היהדות".

ועכשיו אני חוזר לשאלה שלך, על הרגע המרגש בשליחות. סיפורים כאלו, כמו של הגברת הזו לא פוסקים לזרום אלינו. אתמול, כשעמדתי בבית הנשיא ניגשה אליי מנהלת הטקסים במשכן ואמרה לי בהתרגשות: "אני כל-כך שמחתי שהודיעו לנו שאתם זכיתם בפרס. הילדים שלי היו אצלכם. אני יודעת עד כמה חשובה העבודה שלכם למען כלל ישראל".

"גם במהלך האירוע ניגשה אליי הגב' רחלי פרנקל, אמו של נפתלי הי"ד, ואמרה לי ולרעייתי: "אני מכירה אישית כמה וכמה אנשים שהצלתם את החיים שלהם".

"לסיכום, אני חושב שהתשובה הנכונה ביותר לשאלתך היא: בשליחות אין רגע אחד שאיננו מרגש. באמת".

לכל אדם יש שאיפות וחלומות בחיים. מהו החלום הגדול ביותר שלך ושל רעייתך במסגרת עבודת השליחות?

"יש לנו הרבה שאיפות. אנחנו לא מרגישים עדיין שמיצינו. רואים את הכמויות האדירות של המטיילים שמגיעים לבית חב"ד בכל יום ויום וזה מאוד משמח, אבל מצד שני זה רק מחדד אצלנו את העובדה שהעבודה רבה ורק הולכת וגדלה. החלום הגדול שלנו הוא להצליח לחבר כמה שיותר מהאנשים שנקשרו אלינו בעת שהותם בתאילנד - אל השלוחים במקום מגוריהם בארץ ובעולם. רק כאשר אנחנו מצליחים לחבר מטייל שביקר אצלנו בבית חב"ד עם השליח בעירו, ואנחנו יודעים שהוא ממשיך את הקשר ולבסוף מתקרב ליהדות - רק אז אנחנו מרגישים שסגרנו את המעגל היהודי עם אותו יהודי. זהו החלום האמיתי שלנו".

בחזרה לקבלת הפרס: מתי נודע לכם על בחירתכם כזוכים ומי התקשר לבשר לכם על כך?

"מי שהתקשר אלינו לבשר את הבשורה היה ראש העיר ירושלים, מר ניר ברקת, לפני כחודש ימים. הוא אמר לנו: אני רוצה לבשר לכם שזכיתם בפרס ירושלים לאחדות ישראל. והוסיף: אני רוצה לומר לכם שחברי ועדת הפרס הורכבה מאנשים מכל גווני הקשת בישראל וכשהגיעו לשם שלכם היה קונצנזוס וכולם החליטו פה אחד על בחירתכם כזוכים בפרס על משבצת 'ישראל והתפוצות'".

האם נפגשתם עם הנשיא במהלך שהותכם כאן בישראל, לקראת קבלת הפרס?

"בהחלט. הייתה לנו פגישה משותפת לכל הזוכים בפרס עם הנשיא. במהלך המפגש הנשיא ריבלין ציין עד כמה הוא יודע על מפעליו האישיים של כל זוכה בפרס, ועד כמה לדעתו הזוכים ראויים לכך. היו לי, בנוסף שתי 'תקריות' נוספות מעניינות עם הנשיא במהלך היום הזה. הראשון היה באירוע עצמו, לאחר שהנשיא העניק לי את תעודת הפרס, הוא קרא לי בחזרה ולחש לי: "דע לך שזהו קידוש ה' וכבוד לכל חב"ד".

"המסר השני הגיע לאחר קבלת הפרס, באמצעות איש עסקים שביקר אצלנו בתאילנד והינו ידיד אישי וקרוב של כבוד נשיא המדינה, והנשיא שיודע על הקשר שלו איתנו שלח לו הודעה ובה נכתב: "הרב נחמיה וילהלם מחב"ד תאילנד, קיבל בלשכתי את "פרס ירושלים". הוא ראוי לזה. דלתו פתוחה כדלתו של אברהם אבינו". אין ספק שזה היה מרגש ומחמם את הלב".

לסיום, מה אתם מתכוונים לעשות עם סכום הכסף הגדול שקיבלתם?

"לממן עוד שבוע בפעילות בית חב"ד בבנגקוק"...

הרב וילהלם, תודה רבה לך והרבה הצלחה בהמשך שליחותכם.

אמן! 

י"ז בסיון תשע"ה