ב"ה יום רביעי, כ"ד אייר תשפ"ב | 25.05.22
השליח הרב נחמן סודאק ע"ה, שנה לפטירתו
השליח הרב נחמן סודאק ע"ה, שנה לפטירתו צילום: Courtesy Chabad
שנה לפטירתו של השליח הראשי באנגליה הרב סודאק

בימים אלו, מלאה שנה לפטירתו של השליח הראשי לאנגליה והמדינות הסמוכות, הרה"ח הרה"ת ר' נחמן סודאק ע"ה, ובלונדון בירת אנגליה נערכים כמה אירועים בהשתתפות רבנים שלוחים ומשפיעים, ורבים מבני הקהילה היהודית, בהוקרה לזכרו של מי שעמד בראש מוסדות חב"ד ליובאוויטש בממלכה המאוחדת במשך למעלה מיובל שנים ● גם בחצרות קדשינו תיערך התוועדות מיוחדת על ידי 'אגודת חסידי חב"ד העולמית' בה היה חבר עד יומו האחרון, באולם 'כולל האברכים' שע"י מזכירות כ"ק אדמו"ר זי"ע, ביום חמישי בערב, כולל נאום מיוחד של היו"ר השליח הרב אברהם יצחק שמטוב שיחי'
כתב שטורעם בארה"ב

הרה"ח הרה"ת ר' נחמן סודאק נולד ברוסיה הסובייטית, להוריו הרב פנחס ומרת חיה בתיה, בי"ח שבט שנת ה'תרצ"ו. לאחר שזכו לצאת מעמק הבכא, עלו לארץ הקודש, ולאחר שנים ספורות חשקה נפשו של נחמן הצעיר לנסוע ללמוד בד' אמותיו של הרבי.

בשנת ה'תשט"ו הגיע התמים נחמן סודאק לראשונה לחצרות קודשינו, למחרת בואו נכנס ליחידות הראשונה בחייו. היה זה ביום שני בשבוע בשעה שלוש לפנות בוקר. הרבי דיבר אתו על מספר נושאים והתעניין היכן הוא מתעתד לישון. הת' נחמן שהיה זה לו היום השני ב-770, לא ידע מה לענות.

באותה תקופה, לישון על ספסל ב-770 היה דבר רגיל, ולכן ענה שבלילה הקודם ישן עם הבחורים. הרבי שאל איפה והוא אמר "כאן". הרבי שאל "ב-770?" והוא השיב בחיוב. "לפחות בחדר השני?" שאל הרבי וגם על כך השיב בחיוב. הרבי המשיך ושאל: "האם על ספסל?" וגם על כך ענה בחיוב. ואז אמר הרבי: "מי צריך את הסיגופים ומה זה נותן?", הוא אמר שאצלו זה לא סיגופים וכי הוא רגיל לישון בתנאים כאלה. הרבי שאל: "לפחות יש לך כרית?" והשיב בחיוב. "מהשיחה הזו", סיפר הרב סודאק לימים לכתב שטורעם, "ראיתי את הדאגה העמוקה של הרבי לכל בחור".

מעניין לציין שכשנה וחצי לאחר מכן בקיץ ה'תשט"ז, כשלא ניתן היה לישון בפנימייה מחמת החום הכבד ששרר ובחורים רבים נשארו לישון על ספסלי 770, הרבי היה נכנס לזאל בכדי לראות את המצב. ובפעם הבאה שההנהלה נכנסה, אמר להם שלפחות יביאו לבחורים כריות.

כשנהיה חתן, הוא נכנס אל הרבי ליחידות וביקש שהחתונה (עב"ג הכלה מרת פריידא בתו של השד"ר הנודע ר' בן ציון שמטוב ע"ה, שהתגורר ופעל בלונדון) תהיה בניו יורק, כדי שיוכלו לזכות שהרבי יהיה ה'מסדר קידושין' בחתונה, אולם תשובת הרבי הייתה שמנהג העולם לעשות את החתונה במקום מגורי הורי הכלה, ולכן תיערך החתונה דווקא באנגליה. קודם שנסע לאנגליה לחתונה, זכה להכנס שוב ליחידות בהיכל קודשו של הרבי, ובין הדברים שאל אם יזכו להשתתפות של הרבי ברוחניות, אם לא בגשמיות, והרבי הגיב "השתתפות בגשמיות"!

בשנת ה'תש"כ התמנה הרב סודאק לשמש כשליח הרבי בלונדון, והצליח לחולל מהפיכה אדירה בכל רחבי הממלכה המאוחדת. קרוב למאה בתי חב"ד ומשפחות שלוחים משמשים בקודש בכל רחבי המדינה. הרב סודאק היה מוותיקי ומחשובי השלוחים, ולאור הניסיון הרב שצבר, שיקול הדעת ויראתו קודמת לחכמתו, היה חבר בוועדים של המוסדות הכלליים של תנועת חב"ד ליובאוויטש: אגודת חסידי חב"ד העולמית, מרכז לעניני חינוך, מחנה ישראל. היה מאלו שזכו לבקר בביתם הק' של כ"ק אדמו"ר זי"ע והרבנית הצדקנית מרת חיה מושקא ע"ה.

זכה וגרם קידוש שם ליובאוויטש בהופעות פומביות באנגליה. הוא קיבל את העיטור הגבוה ביותר באנגליה, מידיה של המלכה אליזבת, וקידש שם שמים ברבים כאשר הופיע במקום ולא לחץ את ידיה של המלכה לפי כללי הטקס, אלא נשא דברים ושוחח ארוכות עם המלכה, שהעריכה בפומבי את אדיקותו ויראת השמים שלו.

בשנת תשס"ח נבחר על ידי העיתון היהודי 'ג'ואיש טלגרף' במקום השני ברשימת היהודים המשפיעים ביותר באנגליה, לאחר הרב הראשי באותה עת, הרב ד"ר לורד יונתן סאקס. בעת שהרב סאקס הגיע להיות הנואם המרכזי בעת ה'באנקעט' של כינוס השלוחים העולמי לפני מספר שנים, הוא היה האורח בשולחנו של הרב סודאק, עמו היו לו קשרים חמים ואישיים לאורך השנים.

בכ"ב מנחם אב ה'תשס"ז, אירע מקרה חמור במקום השליחות בבניין 'בית ליובאוויטש' בלונדון (שאגב היה בית ליובאוויטש הראשון בעולם!), הרב נחמן סודאק, השליח הראשי, מעד והנפילה גרמה לחבלות חמורות בעין, ביד, ובריאה. לאחר מכן סבל משטף דם בראשו. בשבת קודש של כינוס השלוחים העולמי ה'תשע"ד, התמוטט לאחר שעבר דום לב חמור ביותר, והובהל לבית הרפואה בבורו פארק. לאחר שחזר לחיים בניסים של ממש, נשאר כמה חודשים להתאושש במרכז הרפואי, ובבית בנו בקראון הייטס. אולם בחודש אדר חזר ללונדון, ולעבודת השליחות מידי יום ביומו. עד ההדרדרות האחרונה במצבו, ממנה לא קם.  

ט"ז בסיון תשע"ה