ב"ה ערב ש"ק, כ"ב מנחם-אב תשע"ט | 23.08.19
השיר שהולחן לשנת 'הקהל' והוגש לרבי ■ מיוחד

בשנת תשמ"ח חיבר ה'בעל מנגן' החסידי, הרב יוסף מרטון ע"ה, שהלחין בין היתר את השיר 'ופרצת', שיר מיוחד לשנת 'הקהל' ● השיר הולחן במיוחד לרגל הכנס הארצי של 'צבאות השם', אך לבסוף לא הושמע בו ● מדוע לא הושמע השיר? מי הגיש את השיר לרבי? ● כל הפרטים בכתבה המלאה וגם: ביצוע מיוחד של השיר ע"י נכדיו שי' ● שיר ה'הקהל'
מערכת שטורעם
הרב יוסף מרטון ע"ה, שנלב"ע בכ"ט כסלו תשע"ד, היה ידוע כאחד ה'בעלי מנגנים' החסידיים המוכשרים ביותר. בשנת תשמ"ח חיברניגון מיוחד לרגל שנת 'הקהל', כשהרבי עורר ב'שטורעם' גדול את עניין ה'הקהל' וכל החסידים עסקו בלהט בהקהלת קהילות. באותה שנה אזכר הרבי את עניין ה'הקהל' כמעט בכל שיחה.

הרקע לכך היה, בנוסף, כאשר באותה שנה נערך בירושלים כנס ארצי של הקהל לילדי 'צבאות השם' שכלל חידון על כל ספר המצוות והרב מרטון גויס למלאכה ע"י יבדלחט"א הרב נפתלי רוט וסייע להם. בין השאר, התבקש הרב מרטון ע"י הרב רוט להלחין ניגון על 'הקהל'. אלא שהמנצח על מקהלת הילדים, ר' ישראל איידלסון, הלחין במקביל שיר 'הקהל' אחר שאותו ביצע עם המקהלה באירוע.

בשל כך הרב מרטון לא הגיש אז את הניגון שלו, אך הניגון התקבל באהדה גדולה בירושלים. הרב בנימין זילברשטרום מהנהלת "היכל מנחם" בא לביתו של ר' יוסף והקליט מפיו את הניגון ונסע והגיש את ההקלטה לרבי - כך שהניגון זכה להגיע אל הקודש.

הניגון מגיע לשיא ומקבל את הדגש העיקרי על הקריאה: "הקהל, הקהל!" וזאת על פי המשפט המפורסם שהתבטאה הרבנית הצדקנית מרת חיה מושקא ע"ה על הלחן "ופרצת" (שחובר ע"י הרב מרטון), שאמרה: "דאס הערטזיך 'ופרצת'"!

ר' יוסף "חי" את ההתבטאות המיוחדת הזו וכאשר הלחין את הניגון חיפש איך שגם כאן יהיה "הערטזיך הקהל".

התוצאה לפניכם בהקלטה ביתית של נכדיו של הרב מרטון ע"ה.

>>> לחצו כאן להאזנה לביצוע המיוחד!
ט' בסיון תשע"ה