ב"ה יום רביעי, כ"ד אייר תשפ"ב | 25.05.22
השחקן גל מקל וחברו עם המצה בניז'ני. בתמונה הקטנה: זלמן וולף
השחקן גל מקל וחברו עם המצה בניז'ני. בתמונה הקטנה: זלמן וולף צילום: שטורעם.נט
הכדור הוא עגול? חכו שתשמעו כמה המצה עגולה / זלמן וולף בבלוג שליחות

את 'מה נשתנה' הוא אמר באידיש בעל-פה. הוא סיפר לי (באמצעות מתורגמן) שכבר שבוע שהוא מתאמן על זה מתוך הגדה של פסח שנדפסה יותר ממאה שנים לפני שהוא נולד / זלמן וולף עושה את הפסח בשליחות בניז'ני נובגורוד ברוסיה, לצד גיסו השליח הרב שמעון ברגמן, ומשתף את גולשי 'שטורעם' בחוויות בבלוג מיוחד ● לקריאה
זלמן וולף

"וואהו". זו ההברה היחידה שנפלטה מפי כשראיתי את מאות האנשים שישבו במיטב מחלצותיהם סביב שולחנות ה'סדר' הערוכים בליל הסדר הראשון בניז'ני נובגורוד שברוסיה.

הכל היה מתוכנן עד הפרט האחרון, הכל היה מהוקצע ומדויק. אפילו "הילד" בן השמונים וחמש שהתעקש לשאול את 'מה נשתנה' - היה נראה כאילו מתוכנן מבעוד מועד.

משה שמו. בבוקרו של ערב החג השנה היה זה הפעם ראשונה שהוא הניח תפילין אחרי כמה עשורים. הוא ידע תמיד על יהדותו, אפילו בר מצווה חגגו לו והוא הניח תפילין במעמד הבר מצווה. אבל מאז חלפו להם שנים רבות ובערב החג השנה הוא החליט לחזור הביתה לחיק היהדות.

את 'מה נשתנה' הוא אמר באידיש בעל-פה. הוא סיפר לי (באמצעות מתורגמן) שכבר שבוע שהוא מתאמן על זה מתוך זה... וכאן הוא הראה לי הגדה של פסח שנדפסה יותר ממאה שנים לפני שהוא נולד...

שאר סדר הפסח עבר כאמור יפה ומרהיב כשההערה היחידה שהייתה לאחד המלומדים מבין המסובים, שהרב ברגמן צריך להשתדל ללמוד את דיוקי השפה הרוסית, בעיקר בהטיות של עבר ועתיד.
כנראה - חשבתי לעצמי. יש פה עוד הרבה עבודה. בעיקר בעתיד.

אם נחזור כמה שעות אחורה. ערב חג. ניזני נובגורוד. הכל כמעט ערוך ומוכן, כשמגיע לבית הכנסת אל הרב שמעון ברגמן שחקן הכדורסל גל מקל, "אני בעיר שלך עם ארבעה חברים בחג, ואני צריך מצה שמורה ואוכל כשר לפסח" אומר גל לרב, שממהר לארגן לו "משלוח מנות" מכובד.

כמה טבעי וכמה ברור מאליו כשאתה יהודי ועוד דקותיים נכנס חג הפסח, שליח חב"ד ימצא לך פתרון לכל בעיית כשרות ואוכל יהודי לחג.

לא ויתרתי, וביקשתי מגל וחברו לעמוד יפה למצלמה עם המצות בידם. "אם יהודי אחד בעולם יראה אותך משתדל להשיג מצה שמורה בחג וזה יעורר אותו להתאמץ ולהשיג לעצמו גם מצה שמורה, זה כבר יהיה שווה את התמונה..." - הסברתי לו את סיבת הצילום.

העולם הוא עגול, ואי אפשר לדעת לאן תתגלגל התמונה ומי יראה אותה. העולם הוא עגול? תמה גל, אני שחקן כדורסל, ויודע כי גם הכדור הוא עגול. אבל מכולם כאן, המצה הרבה יותר עגולה הוסיף, ובשמחה נעמד יחד עם חברו לתמונה, רגע לפני שיצא לקור שבחוץ בדרכו לערוך את ליל הסדר עם חבריו.

י"ז בניסן תשע"ה