ב"ה יום רביעי, כ"ד אייר תשפ"ב | 25.05.22
הכל ערוך לסדר בניז'ני. בקטן: ר' זלמן וולף
הכל ערוך לסדר בניז'ני. בקטן: ר' זלמן וולף צילום: שטורעם.נט
ר' זלמן וולף עושה סדר בניז'ני ■ טור אישי

אם נהיה לרגע כנים עם עצמינו, אז רק כשאתה מקבל בקשה לנסות למצוא בחנויות בארץ את מוצרי הנייר ללא חשש של עמילן וכשרים לפסח למהדרין, אתה יכול לנסות להבין ולו מעט את ההתמודדות של משפחות השלוחים בכל רחבי העולם ב'פרטים הקטנים' של ניהול חיי משפחה למהדרין מן המהדרין ● ר' זלמן וולף מדווח מניז'ני
מאת זלמן וולף
רק בשביל לראות את החיוך הרחב של גיסי, גיסתי וילדיהם למראה האורחים שהגיעו לביתם בשעת לילה מאוחרת, היה שווה את כל הנסיעה הארוכה.

גיסי הוא הרב שמעון ברגמן, השליח ורב העיר ניזני נובגורוד שברוסיה ואנחנו חוגגים איתם השנה את כל הפסח.

בחוץ קר. יש עדיין שאריות שלג בפינות הרחוב, אבל החום בבית והחום שבו התקבלנו המיס מיידית את הקור ששולט עדיין ברחובות.

הגענו עם כמות כפולה של מזוודות וצימדנים מהמותר על פי תקנות חברת התעופה, והתכולה שהייתה שם, רובה המכריע הם מוצרים וציוד שיקלו על השלוחים ועל אורחיהם לחגוג את הפסח כהלכתו. ישנם דברים שרק כשאתה נתקל בהם אתה מקבל מעט פרופורציה לחיי השליחות של השלוחים של הרבי ברחבי העולם.

השנה כשקיבלנו הזמנה ממשפחת ברגמן השלוחים בניזני נובגורוד לבוא ולחגוג עימם את חג הפסח נענינו בשמחה ובחיוב. כשקיבלנו את רשימת הדברים שצריכים לקנות ולסחוב מהארץ, היה כבר מאוחר בשביל להתחרט... וקיבלנו על עצמנו ייסורים באהבה...

אבל באמת, אם נהיה לרגע כנים עם עצמינו, אז רק כשאתה מקבל בקשה לנסות למצוא בחנויות בארץ את מוצרי הנייר ללא חשש של עמילן וכשרים לפסח למהדרין, אתה יכול לנסות להבין ולו מעט את ההתמודדות של משפחות השלוחים בכל רחבי העולם ב'פרטים הקטנים' של ניהול חיי משפחה למהדרין מן המהדרין. כשיעל, העזר כנגדו של הרב ברגמן נראית מאושרת שהגיעו המפיות והציוד מנייר החד-פעמי, והכל בהשגחת הבד"ץ, אתה מבין ולומד באיזה קשיים טכניים מתמודדים משפחות השלוחים בכל העולם יום יום, וכל זה עוד לפני קשיים רבים רבים אחרים שאולי אגע בהם במהלך ימי חול המועד.

הבוקר, ערב פסח. אחרי שריפת חמץ, כשהרב ברגמן נכנס למשרדו לפגישות עם חברי הקהילה שחיכו לו שם, עברתי לבד לאולם בית הכנסת המוכן בצורה מלכותית ל'סדרים המרכזיים' שיערכו בו. לא התאפקתי וצילמתי.

גם בבית השלוחים הכנות קדחתניות לחג. כולם עוזרים כולם עם סינרים וכפפות על הידיים. גם אני השתדלתי לעזור. העבודה היחידה שהתאימה לי הייתה לפקח על החבורה שפיצחה אגוזים. גם סוג של עזרה - לא להפריע.

י"ד בניסן תשע"ה