ב"ה ערב ש"ק, כ"ב מנחם-אב תשע"ט | 23.08.19
מלחמה על הבית. נפתלי בנט
מלחמה על הבית. נפתלי בנט צילום: ארכיון שטורעם.נט
השר נפתלי בנט בראיון לאתר 'חב"ד-שטורעם': "אני רוצה לומר לחסידי חב"ד שארץ ישראל עומדת בסכנה מידית"

פחות מ-48 שעות לפתיחת הקלפיות ובהמשך לראיונות עם שלושת היו"רים של המפלגות החרדיות: שר הכלכלה ויו"ר 'הבית היהודי', נפתלי בנט, בראיון בלעדי לאתר 'חב"ד-שטורעם' ● על התחושה בשעות האחרונות לפני פתיחת הקלפיות: "אנחנו במלחמה על הבית. אני חושש מאוד שאחרי הבחירות תקום ממשלת אחדות-לאומית של נתניהו עם בוז'י וציפי ואנחנו הולכים לשנתיים מאוד קשות מול העולם" ● על אפשרות של ממשלה עם השמאל: "אעשה כל שביכולתי שלא תקום ממשלת אחדות עם השמאל" ● מה הוא עונה לחסיד חב"ד שעומד מול הוראה של הרבי להצביע למפלגה החרדית ביותר לדבר ה' זו הלכה? ● ואיך הגיב כששמע על תשובת הרבי למנהיג המפד"ל הד"ר יוסף בורג? ● לראיון המלא
כתב שטורעם
- שלום לך, כבוד השר נפתלי בנט, יו"ר מפלגת 'הבית היהודי'.
"שלום וברכה!"

אנו עומדים פחות מ-48 שעות לפני פתיחת הקלפיות - איך התחושה?
"אנחנו במלחמה על הבית. אני חושש מאוד שאחרי הבחירות תקום ממשלת אחדות-לאומית של נתניהו עם בוז'י וציפי. ואנחנו הולכים לשנתיים מאוד קשות מול העולם כי אלו הן השנתיים השניות של הקדנציה השנייה של ממשל אובמה והאירופאים אורבים בפינה, יש סכנה ברורה ומידית לשלמות ארץ ישראל, ולכן צריך ש-100 אחוז מהאנשים שהם אוהבי ארץ ישראל יתנו לנו גב כי לא יהיה אף אחד אחר שימנע את חלוקת ארץ ישראל".

- איך כל זה מסתדר עם ההליכה המשותפת בקואליציה האחרונה יחד עם ציפי לבני ויאיר לפיד?
"ההליכה הזו נולדה מתוך אילוץ כי לצערי ראש הממשלה נתניהו בחר קודם כל להכניס את ציפי לבני ולהדיר את 'הבית היהודי' מהממשלה ואז רק מתוך אילוץ נוצר ההסכם הזה עם 'יש עתיד'".

- האם תצטרפו שוב לקואליציה מסוג זה?
"התשובה המרכזית לזה היא שחשוב שיהיו לנו המון מנדטים כדי שנוכל לכפות על ראש הממשלה נתניהו להקים ממשלה ימנית עם חרדים ולא ממשלה עם השמאל. ב-2009 נתניהו הכניס את השמאל עם אהוד ברק וגם ב-2013 הוא הכניס השמאל עם ציפי לבני. אם יהיו לנו 15-16 מנדטים נוכל לחסום את ציפי לבני ואת בוז'י. רק 'בית יהודי' גדול יחסום את השמאל. צריך להבין שמי שהיום מצביע למפלגה חדשה שיש סיכון שהיא לא תעבור את אחוז החסימה הוא יהיה שותף מלא לאוסלו ג' או להתנתקות ב'. הימין משלם כבר 20 שנה מחיר כואב מאוד על הפיצולים ב-92'. תמיד המפלגות האלה עוברות בסקרים - ולא עוברות במציאות. היום צריך לרכז את כל הכוח עלינו - על מפלגה ימנית גדולה. יש גם תחרות קשה מאוד על המקום השלישי בינינו למפלגה הערבית. כרגע הם עומדים על 13 מנדטים ואנחנו על 12. אנחנו רק המפלגה הרביעית. אסור שהמפלגה השלישית בגודלה בישראל תהיה מפלגה ערבית".

- נוכח הסכנות האורבות לנו ושאותן הזכרת קודם, האם אתה יכול להתחייב ש'הבית היהודי' לא תצטרף לממשלת אחדות עם השמאל, במידה וממשלה כזו תעמוד על הפרק?
"אני אעשה כל שביכולתי שלא תקום ממשלת אחדות עם השמאל. כש'הבית היהודי' היה קטן גירשו 8,000 יהודים מביתם ולכן צריך מפלגה ימנית אמיתית שהיא גדולה, לא כזו שלא תעבור את אחוז החסימה, אלא מפלגה ימנית גדולה. אנחנו לא יכולים לסיים עם 11 מנדטים כי לא יהיה לנו את הכוח למנוע את חלוקת ארץ ישראל".

- ברשותך, לפני שנמשיך, כמעט כל ראיון עם אישיות כזו או אחרת באתר 'חב"ד-שטורעם' נפתח בקשר החב"די של המרואיין. לך יש הרבה יותר מקשר רגיל.
"
לא רק שלא קשר רגיל, אלא כל חיי עוצבו ע"י חב"ד בשלוש תחנות חיים: הוריי באו מרקע חילוני בארה"ב. לא היה להם כל קשר לדת. כשהיינו בקנדה הם שלחו אותי לגן של חב"ד, שהיה נוח להם וקרוב, וחזרתי הביתה עם כיפה ענקית וציציות בחוץ והתחלתי להציק לאבא ואמא למה אתם לא דתיים, ובעצם בזכות אותו גן חב"ד התחלנו בתהליך ארוך של חזרה בתשובה. תחנת חיים נוספת הייתה בכיתה ב' וג' כשהיינו בניו-ג'רזי, הייתי חב"ד ב'צבאות השם' ותמיד הקפדתי למלא את הדף שעליו היינו מקבלים פרסים על כמות המצוות שעשינו".

- בחודש האחרון פרסמת טור אישי ובו התרפקת על האהבה שלך לחסידות חב"ד ולרבי. בין הדברים הסתבר שבנוסף לקשר עם חב"ד, יצרת קשר אישי עם מי שנחשב היום לאחד התורמים הגדולים ביותר לחב"ד בעולם, הנגיד ר' ג'ורג' רוהר. איך נוצר הקשר ביניכם?
"זו באמת התחנה השלישית בחיי עם חב"ד. אשתי באה גם מרקע חילוני וחזרה בתשובה והמקום שהכי נגע בה היה בית כנסת של חב"ד בניו-יורק. הגענו למניין קטן שהיה נקרא 'מניין המתחילים'. היה שם איש סימפטי שחשבנו שהוא בטח מורה במשרה מלאה בבית ספר, מאוד צנוע, עם חוש הומור נהדר, וכל שבת הגענו למקום, היו שם 12 איש, לפעמים 20 איש, לא יותר, והוא בחן שלו ובאהבה שהרעיף עלינו - בזכותו, אשתי התחברה ליהדות. יום אחד, אחרי שנה שאנחנו באים לבית הכנסת הקטן הזה, הוא מזמין אותנו לביתו ואנחנו נתקלים בבית גדול ומפואר בניו-יורק ואח"כ שואלים מי זה הבן אדם הזה - ומסתבר לנו שהוא אחד העשירים היהודיים הגדולים בעולם והתורם הגדול ביותר לחב"ד בשנים האחרונות. הקשר שלנו עד היום אדוק מאוד. הוא יהודי יקר שכל מהותו זה תורה ויהדות ולשמור נגד התבוללות, בעיקר במדינות ברית המועצות לשעבר".

- האם הזדמן לך לפגוש את הרבי?
"לצערי הרב, לא זכיתי לפגוש את הרבי".

- את הרבי לא זכית לפגוש, אבל כשר לענייני התפוצות יצא לך לבקר ברחבי העולם ומשכך גם בבתי חב"ד. בוודאי פגשת בשלוחי הרבי הפזורים כמעט בכל נקודה. ממה התפעלת במיוחד?
"אני מוכרח לומר שזה דבר שהדהים אותי. העוצמה של חב"ד. אין היום אף ארגון יהודי בכל העולם, גם במדינת ישראל, עם עוצמה ואפקטיביות לשימור היהדות כמו חב"ד. לפני הכל, תמיד אתה פוגש אנשים עם חיוך, עם אהבה, לא אנשים קשים אלא אנשים מחבקים. זה משהו מדהים. לא משנה לאן תגיע, תמיד מקבלים אותך בסבר פנים יפות. בכל מקום. בתאילנד, בניו-יורק, בבבייג'ין בשנחאי, בהודו, בכל מקום שאני מגיע אני מקפיד לבקר בבית חב"ד וגם לאכול שם, כי זה האוכל הכשר הנורמלי היחיד... גם כשר התפוצות המשימה שלי הייתה לשמור על היהדות של יהודי העולם ואני רק יכול להצדיע לחב"ד על הפעילות הזו".

- נחזור לקלחת הבחירות: אין לי ספק שאתה מעוניין לפנות לחסידי חב"ד בבקשה שיצביעו לבית היהודי. אך מה אתה עונה לחסיד חב"ד שעומד מול הוראה של הרבי להצביע למפלגה החרדית ביותר לדבר ה' זו הלכה?
"
אנחנו מפלגה דתית. "אנחנו חיים חיי תורה וזו דרכנו - חיי תורה בארץ ישראל. אנחנו בתקופה עם יותר ישיבות ועם יותר לימוד תורה בכל ההיסטוריה של עם ישראל ואנחנו גאים בדבר הזה ובתור בן אדם שגדל על ערכים של תורה ועבודה - גם אתם וגם אנחנו בונים ישיבות בכל מקום. כשאני משווה אותנו לליכוד, הליכוד מבוסס על תורת ז'בוטינסקי, הבית היהודי מבוסס על התורה. ולכן מה שקרה לאריק שרון - "דברים שרואים מכאן לא רואים משם", ומה שקרה לנתניהו בהסכם חברון ובהתנתקות שהוא הצביע בעד, כל הדברים האלו לא יכולים לקרות לנו כי חוט השדרה שלנו יונק הכל מהתורה. זה ההבדל הגדול ביותר".

- עד כה מפלגת 'יחד' היא היחידה שהוציאה מכתב חתום על התחייבותם לשמירה על שלוש השלמויות שעליהן דיבר הרבי רבות - שלמות התורה, שלמות העם ושלמות הארץ וכן על כך שלא תצטרף בשום אופן לממשלה עם השמאל - אתה יכול להתחייב?
"
ברור שלא נצטרף עם ממשלת שמאל בשום צורה. אני גם אעשה הכל כדי לשמור על נתניהו שלא יעשה את זה, אבל אני רק יכול לעשות את זה אם יהיו לי המון מנדטים. הבט, גם בממשלה הזאת הוא הכניס את השמאל, את ציפי לבני. ישבתי בממשלה כזו בלית ברירה, אבל הוא נתן לציפי לבני את האחריות על המשא ומתן המדיני, הוא נתן לה את תיק המשפטים. היו לה רק 6 מנדטים. חייבים להבין, אם יהיו לי 16 מנדטים יהיה לנו גם ממשלת נתניהו, אבל היה תהיה ממשלה ימנית מאוד, כי בלית ברירה אני אשמור עליו ואדאג שהוא לא יעשה שטויות חלילה. אבל זה אני יכול רק עם הרבה מאוד מנדטים, כמו שפוצצתי את הפעימה הרביעית, זה היה רק בגלל שהיו לי הרבה מנדטים. אם לא יהיו לנו לפחות 16 מנדטים יהיה לנו קשה לשמור על ארץ ישראל. מי שמפזר את הקולות ולא נותן לנו חייב להבין שהמשמעות היא הקמת מדינה פלסטינית בשנים הקרובות. רק 'הבית היהודי' יוכל למנוע את הדבר הזה".

- בקרב מצביעי הימין נשמעת טענה כי בשונה מהפעמים הקודמות, הפעם מפלגת 'יחד' עוברת את אחוז החסימה בכל הסקרים ולכן חשוב להצביע בעבורה, בכדי לא לגרום לאיבוד מנדטים לגוש הימין. מה אתה עונה לטענה הזו?
"
זה מה שתמיד היה - המפלגות האלו בסקרים עוברות ובמציאות לא. תמיד. אני זוכר היכן היינו בפעם שעברה. לפני הבחירות אמרו ש'עוצמה יהודית' עוברת והביאו לנו סקרים מסקרים שונים, ובסוף הם שרפו לנו מנדטים. אני זוכר גם ב-92' הייתה זו מפלגת 'התחיה' שלפי כל הסקרים היא עברה את אחוז החסימה אבל בבחירות היא גרמה להקמת ממשלת רבין. זו טעות נוראה לפזר את המנדטים. רק 'בית יהודי' גדול ימנע ממשלת שמאל".

- מפלגת 'יחד' טוענת שהיא המפלגה היחידה שמייצגת את שלוש השלמויות ולכן על חסידי חב"ד להצביע בעבורה, מה אתה עונה על כך?
"ראשית, מפלגת 'הבית היהודי' בראשותי מצהירה כל העת שתשמור על שלוש השלמויות. שנית, אינני רוצה להתייחס לאיש או מפלגה כאלו או אחרים, אני רק חוזר ואומר שמשנת 1992 בכל בחירות ישנה מפלגה בימין שקמה ואומרת שהיא עוברת את אחוז החסימה, ותמיד יש גם סקרים שמאששים את זה, אבל בסופו של דבר המפלגות הללו מתרסקות על קרקע המציאות וכל זה נותר רק בסקרים, ואז השמאל והערבים מקבלים את המנדטים האלו בחינם ממצביעי ימין תמימים, שכל פעם אומרים שהפעם זה יעבור והפעם ההוא יעבור ומי שעובר בסופו של דבר זה אוסלו וההתנתקות וכל האסונות. צריכים להיות אמיצים ולומר זאת בפה מלא: מי שאחראי לאוסלו ולהתנתקות אלו אותם רבבות קולות ימניים שהתפתו ללכת שבי אחרי מפלגות חדשות, שגם אם לפעמים עוברים בסקרים אין להם את המנגנון הנכון להביא את המצביעים אל הקלפיות, ואז אנחנו יושבים ובוכים על האסונות שאותם מפלגים ומפצלים מביאים על 'המחנה הלאומי'. אני קורא לכל אחד שארץ ישראל חשובה לו והוא מבקש למנוע את אוסלו הבא או ההתנתקות הבאה, לא להצביע למפלגות שמדשדשות סביב אחוז החסימה. גם אם הסקרים מעניקים להם מנדט למעלה או למטה, מדובר בתחום הסטייה הסטטיסטית שבסופו של דבר יכול להתברר שחסרו להם רק כמה אלפי קולות בודדים והקולות שנזדקק להם בכדי להקים ממשלת ימין ילכו לאבדון והשמאל והערבים ירקדו על הגגות בגלל חוסר האחריות של אותו פיצול מיותר".

- את התשובה שנתת כעת - אולי בשינוי קל - טוען כל העת ראש הממשלה נתניהו - לדבריו חשוב להצביע דווקא לליכוד ולגרום בכך שהנשיא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה ולא על השמאל. האזרח הקטן מבולבל.
"לצערי, הליכוד שמסר את חברון, הליכוד שביצע את ההתנתקות, הליכוד שהכריז על מדינה פלסטינית בנאום 'בר אילן', חייב לצידו מפלגה מאוד גדולה שתשמור עליו לא לעשות טעויות. כי העובדות אומרות שלאורך השנים הוויתורים הגדולים ביותר היו של הליכוד. מסירת סיני הייתה של הליכוד. לכן, אין ברירה, חייבים שומר סף עם הרבה מאוד שרירים כדי לשמור על הליכוד מלעשות שטויות".

-הרבי סבר כי תועלת רבה תצמח לענייני היהדות אם המפלגות הדתיות ירוצו לכנסת בחזית דתית מאוחדת - לצערנו, לפני הבחירות זה כבר לא יקרה - אבל אחרי הבחירות, האם אתה מתכוון לפעול יחד עם הציבור החרדי ולסייע לציבור החרדי ובתוכם לחב"ד, ואני מדבר גם ברמת ה'מיקרו':
"בוודאי ואתן לך דוגמה: איילת שקד בוועדה שלה אישרה את שליחות חב"ד כשירות אזרחי. זה 'הבית היהודי' עשה. מדובר במשהו דרמטי. זה נתן 'תקנים' לשלוחים רבים. אנחנו דואגים לאחינו החרדים בכל מקום שאנחנו יכולים, במעשים לא בדיבורים".

- לסיום, מה היית רוצה לומר לחסידי חב"ד ערב הבחירות? אתה הרי יודע מה חשוב לחסידי חב"ד: איננו מתערבים בבחירות, לא מבקשים שריון למועמד או "כספים ייחודיים" - הדבר היחיד החשוב לנו הוא לקיים את הוראות הרבי בנושא.
"
אני רוצה לומר לחסידי חב"ד שארץ ישראל עומדת בסכנה מידית. רק מפלגה אחת אומרת דבר ברור: לא תקום כאן מדינה פלסטינית, לא נמסור סנטימטר מאדמת ארץ ישראל לערבים, לא עכשיו ולא בעתיד. הליכוד בעד מדינה פלסטינית, ליברמן בעד מדינה פלסטינית, כולם מוכנים לוותר. הדרך היחידה למנוע את האסון היא כשאתם נכנסים לקלפי ואתם מתלבטים, חשבו על דבר אחד: החרב מונחת על צווארנו, האיחוד האירופי וארה"ב אורבים לנו עם סנקציות כלכליות, עם לחץ של חרמות כאלו ואחרות. המפלגה היחידה שתשמור על שלמות הארץ ב-4 השנים הקרבות זו 'הבית היהודי' ולבסוף המפלגה היחידה שתשמור על שלמות עם ישראל, על שלמות ארץ ישראל ועל תורה ישראל - זו 'הבית היהודי'".

- לפני שנפרד, הייתי רוצה לשתף אותך במה שהתרחש כשהד"ר יוסף בורג, מנהיג המפד"ל דאז, היה פעם ב'יחידות' אצל הרבי, ובין הדברים הועלה נושא הבחירות ועמדתו כלפיהן. הד"ר בורג שאל את הרבי על מכתבו של הרבי לאנ"ש, בו קורא להצביע למען הרשימה החרדית ביותר, קריאה שהתפרשה אז על-ידי החסידים כמכוונת כלפי אגודת-ישראל או פועלי אגודת-ישראל. ענה לו הרבי: ישתדל שעד הבחירות הבאות יוכלו החסידים לפרשה על מפלגתו...
"
הבנתי... אז הנה אני מצהיר: אנחנו החרדים ביותר לארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל".

כבוד השר נפתלי בנט, תודה רבה לך ובהצלחה בשליחותך למען עם ישראל.
"
תודה רבה!"
כ"ד באדר תשע"ה