ב"ה יום רביעי, כ"ד אייר תשפ"ב | 25.05.22
הרב מנדי קוטלרסקי (למעלה) באירוע ה'סיטין'. למטה: 1,500 הצעירים
הרב מנדי קוטלרסקי (למעלה) באירוע ה'סיטין'. למטה: 1,500 הצעירים צילום: בנצי ששון, שטורעם.נט
הכירו את הפרויקט שהופך את העולם, מבית 'משרד 302'

פרויקט ה-C-Teen כבש את העולם – ויגיע בקרוב גם לישראל ■ הרב מנדי קוטלרסקי, האיש שמאחורי מהפכות רבות בעולם השליחות, מתראיין לראשונה ומספר על התוכנית המהפכנית, המימון שלה, ואיך מתגברים על פערי השפות ■ וגם: מה מטרת הקעמפים הסגורים ל"מנהיגים פוטנציאלים" וכיצד בכלל עלה הרעיון ■ בלעדי
מנחם בן-ישראל
בשנים האחרונות נחשפים גולשי 'שטורעם' למושג / מותג חדש: C-Teen. בשבת שעברה גדשו את בית-חיינו – 770, כ-1,500 צעירים וצעירות יהודיים מעשרות מדינות ברחבי תבל.

בישראל, פרויקט ה- C-Teen, שמשמעותו היא חב"ד עם הצעירים, בסלנג הייטקיסטי מה-שהוא, כמעט ואינו מוכר; בעולם, הוא הפך לשם דבר.

הכירו את הרב מנדי קוטלרסקי, רק בן 33, תושב קראון-הייטס והבן של הרב משה קוטלרסקי, סיו"ר 'המרכז לענייני חינוך'. על פניו, הוא יהודי חסידי ושקט – אבל מדובר בפצצת אנרגיה שאינה יודעת שובע. מנדי, שכבר עובד ב'מרכז' כ-10 שנים, מניע פרויקטים רבים שאליהם נחשף צבא השלוחים בשנים האחרונות. הכול - במטרה "לסייע לאבא כפי יכולתי, כדי להוריד ממנו את העול הכבד של מגוון הדברים שבהם הוא עסוק ומתעסק".

מנדי הוא המנהל של 'משרדי מרכז 302' – משרד קטן ב'מרכז לענייני חינוך', בקומה השנייה בבניין הצמוד ל-770, מעל אולם בית-המדרש הגדול ועזרת הנשים. "כשהתחלתי לעבוד ב'302', שהוא ה'חדר' בו מארגנים ומפעילים את הפעילויות לשלוחים, בני משפחותיהם וקהילותיהם – כמו גם כינוס השלוחים, 'שלוחים נט', my shliahc ופרויקטים נוספים – ישבנו וחשבנו 'אנחנו ב"ה כל כך מצליחים בחב"ד בקמפוס, אז למה לחכות לגיל הזה – כשייתכן שעד אז כבר חשבו להתבולל? הבה 'נתפוס' אותם בגיל צעיר, כשהם עוד במסגרת קהילתית וניתן לתת להם את היסודות שבאמצעותם יחיו עם ה'גאון יעקב'.

עשינו פגישה בנושא הזה עם מספר מועט של שלוחים ולאט לאט אני ובערל פרנקל הקמנו רשת – שנקראה לימים C-Tenn. כעת בסייעתא-דשמיא יש צוות שלם תחת הניהול של ר' שמעון ריבקין ורעייתו שלקחו זאת כפרויקט חייהם ומשקיעים המון", הוא אומר בראיון ראשון בנושא למגזין 'עונג חב"ד'.

לדבריו, "לאורך כל השנים היו שלוחים התעסקו עם צעירים, אמנם לא שמו על זה דגש, אבל הבינו את החשיבות של הגיל הזה. הרבי אמר שלצעירים יש הרבה אנרגיות וכוח, ויכולים לפעול עימם הרבה ביהדות וביסודות לאורך כל השנים – כדי שהבר-מצווה לא אירוע חד-פעמי שבו אומרים 'שלום' ליהדות, אלא באופן שיתחילו להיות פעילים ומשקיעים ביהדות.

השלוחים שפעלו עם צעירים קודם לכן, לא היו מאוחדים תחת גוף אחד, כיוון שלא הייתה הבנה למשמעות, ההיקף והעוצמה של ארגון אחד. זה חשוב שצעיר או צעירה בקהילה קטנה כמו בסינגפור או בהולנד, ידעו שיש עוד 10,000 צעירים כמוהם וכמותן שגם מגיעים לחב"ד בכל סוף שבוע. ושגם גם חלק מזה".

קוטלרסקי מספר כי "כעת, בעקבות המיזם, יש הרבה מקומות שבהם הקימו 'פינות' לצעירים ויש גם שלוחים ושלוחות שזו כל השליחות שלהם. כשהתחלנו, לדעתי היה רק שליח אחד שכל הפעילות שלו התרכזה רק בצעירים. כאמור, חשבו על זה, אבל זה לא הגיע למעשה – ובטח לא בהיקף שיש היום".

ה- C-Teen מיועד לשתי שכבות גיל: 'סיטין ג'וניור' – מגיל בר ובת מצווה ועד גיל 15, ו'סיטין' רגיל המיועד לגילאי 15-18.
מנדי אחראי על 45 עובדים קבועים, עובדים 45 עובדים קבועים. יש פרויקטים שבהם הוא מסייע לאביו, אך אינו אחראי עליהם, כמו JLI ו'חב"ד בקמפוס' ועוד. "אני לא אוהב לומר שאותם עשרות אנשים עובדים תחתיי – אלא איתי", הוא אומר
בענווה.

לפני השבתונים השנתיים, כמו זה שהיה בשבת שעברה, מצטרפים לצוות עובדים נוספים, זמניים – ובסך-הכול מתעסקים בנושא למעלה מ-100 איש. "כך גם לפני כינוס השלוחים, כאשר אז מצטרף כוח אדם נוסף".

מה זה, C-Teen, עבורך?

"עבורי, הפרויקט הזה הוא זכות גדולה מאוד לעבוד ולהיות חלק ממשהו שמביא כל כך הרבה יהודים צעירים לרבי. כשמביאים 1,500 איש לרבי זה מרגש. בימים הללו, מאז הסתיימה השבת, כמעט בכל יום ובכל שעה אני מקבל עוד מחמאה ועוד פידבק: בין אם זה ילד שהגיע לאמו ואמר לה שהוא רוצה להתחיל לאכול כשר, ילדה שעכשיו מתחילה ללכת בצניעות, ילד בגיל בר-מצווה שהליו ללכת עם כיפה. אתמול בלילה (חמישי) הלכתי לאירוע ומישהו מהשכונה אמר לי שפגש בשבת צעירים שהתארחו אצלו בשנה שעברה וסיפרו לו שמאז הם עם ציצית.

בלי-עין-הרע – על כל מי שהגיע לכאן זה פעל ושינה את החיים, גם אם לנו נראה שמדובר 'רק' במשהו 'קטן'. אתה מדבר על חבר'ה שבאים מקהילות נידחות שיש בהם שלושה, חמשה או עשרה יהודים צעירים בלבד והם נחשפים במהלך סוף-השבוע בקראון-הייטס לצעירים יהודיים רבים; הם רואים פתאום שהעולם היהודי חי ויש מלא יהודים בגילאים שלהם. הרבה אמרו לנו שעד שהגיעו לכך לא חשבו שיש להם סיכוי להתחתן עם יהודיה, כי הם הכירו יהודים בודדים. אין ספק שזה פרויקט שגורם גורם נחת לרבי".

מי מממן את הפעילות?

"בעיקרון, זו רשת עם תוכניות מפורטות: בחלק מהמקומות השליחים משלמים על הפעילות ובמקומות אחרים אנו נעזרים בידי ספונסרים - כאשר לאבי הרב משה קוטלרסקי יש הרבה חלק בכך: הוא למעשה עומד מאחורי הפרויקט הזה ומאחורי התרומות אליו, וגייס לנושא תורמים גדולים שלנו שחשוב להם מאוד דור העתיד היהודי והם עוזרים רבות למינופו ושגשוגו של C-Teen. יחד עם זאת, יש עוד תוכניות ופעולות רבות שמחכות לצאת לפועל ברגע שיהיה לכך מימון נכון ותומכים שיסייעו. השבתון", הוא מסביר, "עלה לנו משהו כמו 250$ לכל משתתף, וזאת אחרי שכל אחד מהם שילם בין 100 ל-200 דולר. אגב, למרות שהמחיר לא כולל כרטיסים – היו תרומות לילדים עם 'סיפורים' מיוחדים. במקביל, מי שהגיע מאוסטרליה הרחוקה, קיבל סבסוד".

בתמורה לסכום הסמלי, "הם קיבלו אש"ל מלא מיום חמישי בערב ועד יום ראשון בלילה. ביום שישי הם הלכו לשיעורי תורה עם אנשים מפורסמים, והייתה להם גם אפשרות לנסוע ולראות יעדי תיירות ברחבי ניו-יורק, כאשר הנסיעות לשם היו
מסובסדות".

המזון לנשמה, כמובן, היה החשוב ביותר. במסגרתו, "בשבת הם היו בקראון-הייטס, וסעדו אצל משפחות; זה הרי חלק מהמטרה – לחשוף אותם לשבת במשפחה חסידית, כדי שיראו איך זה לחיות כמו יהודים. אח"כ במוצ"ש הייתה הבדלה ב'טיימס סקוור' ו'מלווה מלכה' עם פעילויות, וביום ראשון הם הלכו להתפלל באוהל וסיימו את סוף-השבוע הארוך והגדוש ב'באנקעט' מיוחד".

איך מתגברים על פערי השפות?

"ראשית, אנרגיה זו אנרגיה וילדים הם ילדים, ולכן מי שלא דובר אנגלית הבין את 'שפת הלב'. למרות זאת, אנגלית היא
אנגלית, ולכן היו מדריכים דוברי צרפתית לקבוצה בת 100 נפשות שהגיעה מהרפובליקה הצרפתית. בנוסף, ביום ראשון, ב'באנקעט', היה תרגום סימולטני בשלוש שפות שונות, כיוון שהיו הרבה נאומים באנגלית, והיה חשוב לנו שכל אחד מ-1,500 המשתתפים ישמע ויבין".

מי הקריטריונים להגעה לשבת מעין זה?

"השבת מיועדת לכל שליח שרוצה להביא לשם צעירים מקהילתו.בזכות השבתות, נפתחים עוד ועוד סניפים שלנו. לפני שנה, לדוגמא, הגיע לכאן נער ממקום שלא הייתה בו פעילות של C-Teen, וכעת הוא שב עם 11 ילדים נוספים ממדינתו, לאחר שפתח שם – בעקבות השבת בשנה שעברה – 'סיטין' מאוד מצליח".

בקיץ, הוא מספר, עורך הארגון מחנה קיץ ל''מנהיגים פוטנצייאלים'' - שבועיים לבנים ושבועיים לבנות: "אנחנו משקיעים בהם
והם פותחים 'סיטין' במקומות מגוריהם וסוחפים אחריהם עוד ועוד חברים".

יש חוברות לימוד במהלך השנה?

"בוודאי. בתוך ה-JLI יש שיעורים מיוחדים לבני נוער. אנחנו גם עורכים פעילויות ומסבירים איך לעשות ומה לעשות.
הפעילויות הללו, וגם השיעורים, נערכות בעברית, אנגלית, צרפתית ובשנה הבאה גם בספרדית, רוסית וגרמנית".

מתי הפרויקט הזה יגיע לישראל?


"תתפלא, אבל הוא כבר הגיע – אם כי בהיקף נמוך יחסית. יש מעט שלוחים שכבר עובדים איתנו בנושא, והפעם הגיעו מישראל ששה בחורים. אנחנו עובדים כעת הרחבת הפרויקט בארץ הקודש. כיוון שזה פרויקט אמריקאי, בעל שם 'צעיר' והיות ומדובר ברשת עולמית - זה 'מדבר' לנוער. אנחנו מדברים עם האחראים בארץ, כדי שיתמקדו בגיל הזה וייקחו חלק בנושא".

למרות שבארץ כמעט ואין התבוללות, או שאני טועה?

"התבוללות היא תוצאה של אנשים שמזניחים את היהדות. לצערנו, זה קורה גם בארץ: הנוער לא מבין את היהדות – ולכן חשוב שיהיה חלק מ-C-Teen. המטרה שלנו היא להביא את הצעירים אל עולמה הקסום של היהדות, כדי שירצו להיות חלק מזה; שיהיו מעורבים; שתהיה שפה משותפת עם השליח. השאיפה שלנו בארץ, כמו בכל העולם, היא שלא יהיה צעיר אחד שאין לו שליח שפועל איתו. אנחנו מקווים ששלוחים שמפעילים בתי חב"ד יתחילו לעשות פעילויות לגיל הזה. אם יש שליח שמכיר חמשה-עשרה-חמשה-עשר ילדים בגיל הזה, והוא יודע שאפשר לפעול איתם – שיתחיל בכך, ואלו יביאו את חבריהם. אני בטוח שבכל עיר צריך להיות לפחות שליח אחד שפועל רק איתם. הצעירים הללו, מגיל בר-מצווה ועד לצבא, צריכים להרגיש שיש להם מקום בבית חב"ד – שמיועד רק עבורם. כאשר הם יראו את הפעילות ויאהבו אותה – כל אחד מהם יביא גם את חבריו".

 

כ"ג באדר תשע"ה