ב"ה יום ראשון, כ"א תשרי תשפ" | 20.10.19
הרב משה שילת. למטה: עם הראשל"צ הרב עמאר
הרב משה שילת. למטה: עם הראשל"צ הרב עמאר צילום: י' בלינקו וארכיון
הרב משה שילת ל'שטורעם': "המשיח כבר בועט בדלת"

פתאום קם אברך צעיר, הרב משה שילת שמו, שהגיע מחוגי ה'מזרחי', וחולל מהפכה אדירה: רבבות בני ישיבות ואברכים דתיים-לאומיים, ליטאים וחסידי פולין לומדים בצמא את תורת רבינו, נבחנים על תניא ו'שולחן-ערוך הרב' והצטרפו ללימוד התניא היומי ● ועוד לא דיברו על קרן 'מרומים' והסיוע לשלוחים ולמשפחות אנ"ש ● רגע אחרי התוועדויות הענק לרגל י"ט כסלו, ימי מכירות ספרי החסידות ועריכת סיומי הרמב"ם שבהם השתתפו קרוב ל-100,000 בני אדם – הרב משה שילת שובר שתיקה בת שנים וניאות לשוחח עם 'שטורעם'
מנחם בן-ישראל
בלי ששמנו לב, י"ט כסלו הפך בשנים האחרונות לחג כלל-יהודי, שחוצה מגזרים, עדות וחוגים.

תמיד זה היה חג מיוחד, שבלט יחסית ל'יומא דפגרא' החסידיים, לא רק החב"דיים, אבל כשרבבות יהודים שומרי תורה ומצוות לא מצליחים לעבור את היום הזה בלי התוועדות, קניית ספר של אחד מרבותינו נשיאנו או קריאת 'מעיינותך' ושלל חוברות מרהיבות עין – זה מצביע על לא פחות ממהפכה.

למהפכה הזו אחראי הרב משה שילת, אברך נמרץ, צעיר לימים, שהביא את הפצת המעיינות חוצה למימדים מדהימים.
אם ניגע רק בקצה המזלג: רבבות בני ישיבות ואברכים דתיים-לאומיים, ליטאים וחסידי פולין לומדים בצמא את תורת רבינו, נבחנים על תניא ו'שולחן-ערוך הרב' והצטרפו ללימוד התניא היומי.

ועוד לא דיברו על קרן 'מרומים' והסיוע לשלוחים ולמשפחות אנ"ש.

רגע אחרי התוועדויות הענק לרגל י"ט כסלו, ימי מכירות ספרי החסידות ועריכת סיומי הרמב"ם שבהם השתתפו קרוב ל-100,000 בני אדם – הרב משה שילת שובר שתיקה בת שנים, והוא שוחח עם 'שטורעם'.

"אירועי י"ט כסלו ממחישים את הידוע ש'הנה הנה משיח בא'. לא פחות מכך. משיח עומד מאחורי כותלנו ולא רק מציץ מן החרכים אלא בועט בדלת", אמר בהתלהבות.

לדבריו, האירועים בשבוע האחרון מעידים כי "המילה 'צימאון' כבר איננה המילה: יש רוויה וצימאון גם יחד, 'מצאנו מים'! זו התחושה עכשיו ואסור לתת לזה לעצור או להיחלש. לא ב'פנימה' ולא ב'חוצה'".

הוא מסביר את תופעת הסחף לחסידות בכל ש"חסידות באה לעורר מעילפון ולתת טעימה מימות המשיח וזה בדיוק מה שקורה ומורגש עכשיו אצל רבבות-רבבות מעם ישראל שעד לפני כמה שנים לא היו בכלל בכל העניין הזה".

הוא העדיף לא להביא דוגמאות ספציפיות כיוון ש"כל סיפור קטן על איש כזה או אחר שהתהפכו מהקצה אל הקצה בי"ט כסלו האחרון יוריד מהעוצמה האמיתית, מאותו אור מקיף שגדול מכל הסיפורים הקטנים שהיו בהמוניהם".

לאלו שעומדים מן הצד וקצת חוששים, אמר באחרונה לכיפה כי: "מי שלומד חסידות יודע ומרגיש כמה אמת יש באמרה של גדולי החסידות שהיא לא 'מפלגה' ושהיא שייכת לכולם. החסידות מוסיפה קומה בקשר של כל יהודי לקב"ה ומאירה כל 'השקפה'. בשנים הראשונות היו רבנים בציבור הדתי לאומי ש'חשדו' בנו שיש לנו מטרה להעביר בחורים לחב"ד. היום כשכולם רואים שזה ממש לא הקטע אלא עצם החשיפה לתורת החסידות ודרכיה - אנחנו כמעט לא שומעים על התנגדות משום סוג. מניסיון, חב"ד לא 'שורפת'. היא מרוממת ומעדנת. היא לא קיצונית, היא מכניסה אור. אפשר להשתמש בבית בלי אור אבל עם אור פשוט הרבה יותר נעים, באותו הבית. אין צורך לעבור דירה. כל העולם הוא הדירה של ה'. כל השיח התקשורתי של הבדלים בין גושים בין הדתיים בעייני הוא פשה. וגם לגופו של עניין הוא פשוט לא קיים ולרוב הדתיים והחרדים נמאס מזה או שימאס בקרוב. אני לא מאמין שיש כזה מושג היום של הורים שמפריע להם שהילד שלהם התקרב לחסידות, זה כבר ממש להוציא דברים מהבוידם המאובק. אסור גם לשכוח שאנחנו בדור שכל מי שיש לו משפחה גדולה וכל הילדים יראי שמים זה כבר ברכה גדולה אז באמת אין זמן לפריבילגיות על דקויות. אפילו שבאמת החסידות זה יסוד ולא דקויות".

לסיום, הוא איחל "משיח עכשיו וחנוכה שמח", ואמר ברוח התוועדותית זו כי "הגיע הזמן שכולנו נהפוך להיות נרות אמיתיים להאיר, להיות ספוגים בתורת החסידות ובענייני הרבי ולהספיג את כל סביבותינו באור החסידות ובאור היהדות ובמאור, בעצם..."

 

כ"ז בכסלו תשע"ה