ב"ה מוצאי ש"ק, כ"ה מנחם-אב תשפ" | 15.08.20
הרב כ"ץ לצד הרב פרוס. התמונה האחרונה
הרב כ"ץ לצד הרב פרוס. התמונה האחרונה צילום: מוישי גולדברג
"השווער ביקש לשבת ואמר תחנון. בדיעבד - זה היה וידוי"

הרב חיים פרוס, חתנו של הרב כ"ץ זצ"ל, נמצא כעת בדרכו עם מיטת חמיו מבית-הרפואה 'תל השומר' להיכל ישיבת תות"ל בכפר חב"ד ● בין לבין, הוא מצא זמן לשוחח עם 'שטורעם' על המילים האחרונות של ראש-הישיבה, התעקשותו לומר 'תחנון' זמן קצר לפני שנפטר בשנתו ● ומה הוא אמר לו בנוגע לישיבה? ● בלעדי
מערכת שטורעם

בעוד דקות אחדות תגיע מיטתו של ראש-ישיבת תות"ל המרכזית, הגאון החסיד הרב יעקב כ"ץ זצ"ל, להיכל ישיבת 'תומכי תמימים' המרכזית בכפר חב"ד.

הרב חיים פרוס, חתנו, שוחח עם 'שטורעם' בדרכו מבית-הרפואה 'תל-השומר' לכפר חב"ד, כשהוא לצד מיטת חמיו - וסיפר על הלילה האחרון, אמש.

"התחושות קשות", אמר בפתח השיחה. "הוא היה ראש-ישיבה שלי וגם השווער שלי. כמעט לא ישנתי בלילה ולכן אין ביכולתי להרחיב הרבה", התנצל.

לדבריו, "אתמול בלילה, אחרי ההבדלה, הוא התקשה להירדם - אחרי שגם בליל שבת לא ישן. הייתי לצידו והצעתי לו לקחת כדור שינה. הוא לקח, ניסה לישון, אבל כל הזמן התעורר.

בסופו של דבר אמר לי שברצונו לקום. השבתי שעליו לישון, והוא התעקש: 'לא לא, לקום, לשבת'.

בסביבות השעה 1:15 אחר חצות הוא אכן קם ממיטתו וראיתי שהוא אומר תחנון. לא הבנתי מדוע - כי ראיתי שהוא כבר אמר 'קריאת-שמע שעל המיטה' קודם לכן, וחשבתי שהוא מטושטש מהכדור שינה ולכן חוזר על כך שוב -אך בדיעבד אני מבין שזה היה וידוי".

בסופו של דבר, מספר הרב פרוס, הרב כ"ץ נרדם - וכעבור 20 דקות נפטר.

"זה היה יחסית בהפתעה, כיוון שהרופאים אמרו שמבחינת המחלה הוא יכול לחיות עוד מספר חודשים - אבל המים בריאות והלב החלש לא אפשרו זאת. אחרי עשרה ימים של אשפוז, המחלה ניצחה אותו".

הוא דיבר אתכם על ''אחרי 120''?

"אשתי הייתה איתו בשבת, אבל היא השתדלה לא לדבר איתו על המצב או על 'אחרי 120', כיוון שהיה חלש. עם זאת, בעבר הוא אמר לי בנוגע הישיבה ש'אם ישבו וילמדו זה התענוג הכי גדול שלי'".

כ"ג בחשוון תשע"ה