ב"ה יום שני, כ"ג טבת תשפ" | 20.01.20
תיעוד מרגש: חונכים את בית-חב"ד החדש
תיעוד מרגש: חונכים את בית-חב"ד החדש צילום: שטורעם
במעמד מרטיט: נחנך מחדש בית חב"ד בעיר מומביי

ראש חודש כסלו ה'תשס"ט >>> ראש חודש אלול ה'תשע"ד: דמעות של כאב התערבבו בדמעות של שמחה, בעת שהאורחים הרבים מרחבי העולם, נכנסו בשירה עם ספרי תורה בידיהם, לבניין בית חב"ד המרכזי בעיר מומביי - הודו, חמש שנים ועשרה חודשים בדיוק לאחר היום בו נהרגו באכזריות שלוחי כ"ק אדמו"ר זי"ע, הרב גבריאל נח ורבקה הולצברג הי"ד, בפיגוע הטרור הנורא ● במעמד המרכזי של חנוכת הבית, השתתפו בני משפחות הקדושים הי"ד, השלוחים החדשים למומביי הרב ישראל וחיה קוזלובסקי שיחיו, רבים משלוחי הרבי למדינות אסיה, נציג ה'מרכז לעניני חינוך' - הגוף האחראי על כ-4,000 בתי חב"ד בעולם הרב משה יהודא קוטלרסקי שיחי' סיו"ר המל"ח, קונסול ישראל למומביי, שלוחים מרחבי תבל, בני הקהילה המקומית וקהילות יהודיות נוספות בערי הודו, הנגיד ר' יקותיאל יהודה (גורג') ראהר, שרכישת המבנה ואחזקתו, וגם שיפוצו מחדש התאפשרו הודות לתרומתו הנכבדה
מערכת שטורעם

חמש שנים ועשרה חודשים לאחר הטבח הנורא בעיר מומביי שבהודו, שזעזע את יהדות העולם ובו קיפחו את חייהם שלוחי כ"ק אדמו"ר זי"ע במקום, הרב גבריאל נח ורבקה הולצברג הי"ד, נחנך היום בית הכנסת החדש, על חורבות בית הכנסת הישן בו פעלו בני הזוג הולצברג הי"ד.

לפני כשנתיים הגיעו למקום הרב ישראל וחיה קוזלובסקי שיחיו, השלוחים הקבועים מטעם המל"ח לנהל את בית חב"ד בעיר, (לאחר שבמשך כל הזמן היו במקום בחורים ואברכים לשמר את הפעילות שלא תיפסק ולו ליום אחד) בסיוע הרב יוסף חיים קאנטור שיחי', השליח הראשי לתאילנד והודו.

הרב קוזלובסקי דאג לגייס סכומי כסף נכבדים בכדי להקים את בית הכנסת המחודש, לזכרם של בני הזוג הולצברג הי"ד. זאת לצד התרומות שנאספו מאז הטבח הנורא, לעילוי נשמתם של הקדושים הי"ד בידי קרן מיוחדת, על מנת לשפץ ולהקים מחדש את 'בית נארימן' שם שכן הבית חב"ד.

מעמד 'חנוכת הבית' שנערך היום (שלישי) היה מרגש במיוחד. השתתפו בו הרב משה יהודא קוטלרסקי שיחי' סגן יו"ר ה'מרכז לענייני חינוך', הגוף האחראי על כ-4,000 בתי חב"ד ברחבי העולם, לצד בני משפחות הקדושים הי"ד, שלוחי חב"ד באסיה, אורחים ושלוחים מהעולם, קונסול ישראל במומביי ואורחים מהקהילות היהודיות השונות ברחבי הודו כולה.

מאות עיתונאים מכל רחבי העולם הגיעו כדי לסקר את האירוע המרגש, בסיועו של ר' מוטי זליגסון שיחי' ממשרד הדוברות הראשי של חב"ד ליובאוויטש בניו יורק, שהגיע במיוחד למקום. כותרות המהדורות השונות בהודו נפתחו עם הידיעה על חנוכת בית הכנסת החדש, ועשרות עיתונים וכלי תקשורת בעולם דיווחו בהרחבה על שורת האירועים המיוחדת שהתקיימו אתמול והיום במקום. 

"ב"ה אנו זוכים כיום לחנוך את בית הכנסת הגדול הזה", אמר הרב קוטלרסקי במעמד, "כפי שהבטחנו בהלוויה של בני הזוג הקדושים הולצברג הי"ד. אז הבטחנו שלא נעזוב את מומביי ונמשיך לקדש שם ה' במקום הזה ולהרבות יהדות פה. מהשבת הראשונה שאחרי הרצח עשינו פה פעילויות, והיום אנו יכולים להגיד בקול גדול: זה היום עשה ה', נגילה ונשמחה בו. זכינו עם כל המאמצים הגדולים להקים בית של אור וחסד לעילוי נשמת בני הזוג הולצברג, והבית הזה יהיה בית של הפצת אור היהדות והפצת מעשים טובים ליהודי הודו ולכלל יהודי העולם".

בבניה מחדש הושקעו מאות אלפי דולרים, שכללו שיפוץ מקיף ומיגון הבניין בן חמש הקומות, בתרומתו הנדיבה של הנגיד ר' יקותיאל יהודה (ג'ורג') ראהר. מר ראהר התכבד לקבוע את המזוזה בכניסה לבית הכנסת המפואר, ובמקביל לטקס חנוכת הבית, נערך במקום טקס הכנסת ספר-תורה להיכל.

ספר התורה נכתב על ידי חסידי חב"ד ושלוחי הרבי בכל העולם, והוכנס ברוב עם הדרת מלך ביום היארצייט הראשון, בעיצומו של 'כינוס השלוחים העולמי' לשנת ה'תש"ע, בתהלוכה וריקודים, והקפות בחדרו הק' של כ"ק אדמו"ר זי"ע. היום, הועבר ספר התורה לבית הכנסת החדש, והוא עתיד לשמש את מתפללי בית הכנסת של בית חב"ד.

"הריקודים במקום היו מרגשים ומרוממים", סיפר יוסי גולדברג שנכח באירוע הפתיחה המרגש. "הדמעות זלגו כמים, ואיש לא יכול היה לעצור את הבכי. דווקא במקום הזה שבו ניסו להכרית את הפעילות היהודית, קם עם ישראל וחוזר לפעילות אדירה בעז"ה".

הבניין המחודש כולל את בית הכנסת החדש, מסעדה מפוארת וכשירה, אולם אירועים לפעילויות שונות, ובשתי הקומות העליונות עתיד להיבנות בקרוב מוזיאון לזכרם של הנרצחים בפיגוע הטרור הי"ד. בבניין אף סימנו האחראים את המקומות האסטרטגיים שבהם נפגעו היהודים בפיגוע הטרור.

כך למשל, מסביב למקום בו נמצאה גופתו של השליח הרב גבריאל הולצברג הי"ד, השאירו מתכנני הבניין את המקום כמו שהוא, עם סימני הכדורים מסביב.

במהלך הטקס של חנוכת הבית נערכה במקום תפילה מיוחדת, שהסתיימה באמירת 'א-ל מלא רחמים' אותה ביצע החזן העולמי ר' יצחק מאיר הלפגוט, שהגיע למעמד במיוחד כדי לכבד את זכרם של הנספים. מסביב לו, עמדו מאות המשתתפים באירוע והזילו דמעות שליש, ואף הדליקו נרות זיכרון לנרצחים הי"ד.

"כבוד גדול עבורי ועבור רעייתי להמשיך את השליחות של גבי ורבקי הי"ד", אמר השליח הרב ישראל קוזלבסקי במעמד חנוכת הבית. "בכל פניה שמגיעה אלי, אני חושב מה היו עושים גבי ורבקי, ומשתדל להמשיך בדרכם. אני מתרגש מאד ומקווה שאצליח להיכנס לנעלים הגדולות שלהם מבחינת הפעילות פה. אני רוצה להודות לידידי הרב קוטלרסקי ולידי הנגיד ר' יקותיאל יהודה ראהר על הסיוע האדיר בכל עניין שיפוץ המבנה. זהו יום גדול לעם ישראל".

ל' במנחם-אב תשע"ד