ב"ה ערב ש"ק, ו' סיון תשפ" | 29.05.20
למעלה: ההדמיה. למטה: צילום אוירי של המבנים
למעלה: ההדמיה. למטה: צילום אוירי של המבנים צילום: ברלה שיינר ושטורעם
הפרטים נחשפים: הישיבה החדשה 'אהלי תמימים' שתקום בכפר חב"ד ■ מיוחד לשטורעם

רגע לפני שהישיבה החדשה במתחם בית-ספר למלאכה תצא לדרכה, מפרסם מגזין 'עונג חב"ד' לראשונה את כל הפרטים ● וגם: המשפיע הרב זלמן גופין, מנהל הישיבה המרכזית הרב מנשה חדד, מנכ"ל הישיבה החדשה הרב שמואל רייניץ והעסקן ר' יקי הרשקופ מדברים על היוזמה החשובה
מאת: יוסי כהן

הכל התחיל בחודש טבת. העסקן החב"די וחבר מועצת העיר ביתר, ר' יעקי הרשקופ, פנה לידידו הרב שמואל רייניץ, אברך צעיר ונמרץ, והציע לו לפתוח ישיבה חדשה, שתתייחד ביחס אישי, מעקב פרטני וסגנון לימוד שונה, דבר שחסר לטענתו לרבים מהלומדים בישיבות הקיימות.

הרב רייניץ הרים את הכפפה, ופנה להנהלת הישיבה המרכזית, "מתוקף תפקידה של ההנהלה, לדאוג לכלל התמימים בארץ הקודש", כלשונו של רייניץ.

הרב מנשה חדד והרב מנחם לרר ואיתם שאר חברי ההנהלה התלהבו מהיוזמה והחליטו פה אחד לתת כתף במאמץ.
וכך, בשנת הלימודים הבאה, תיפתח בעז"ה במתחם בית-ספר למלאכה בכפר חב"ד ישיבה קטנה חדשה, העונה לשם 'אהלי תמימים – שע"י ישיבת תות"ל המרכזית'.

בראיון ראשון מסביר הרב רייניץ ל'שטורעם' מה עומד מאחורי הרעיון: "ככל שהציבור החבד"י גדל הוא נעשה גם מגוון ומורכב יותר. הסגנון הישיבתי האחיד המתמקד בלימוד מפולפל וכיתות גדולות לא מתאים לכולם. לכן החלטנו להקים ישיבה עם 'דרך לימוד' שונה ומותאמת לתלמידים, תוך דגש על יחס אישי ואבהי לכל תלמיד".

גם הכיתות יהיו קטנות יותר (עד עשרה תלמידים בכיתה!), כדי לתת מענה לכל אחד, השיעורים אף הם יהיו קצרים יותר לעומת אלו המקובלים בעולם הישיבות החב"די.

למי הישיבה מיועדת?

"הישיבה מיועדת לכל תלמיד שרוצה ליהנות מהלימוד, להיות באווירה חסידית 'לחיות רבי וחסידות', ומעדיף סגנון לימוד שונה מהמקובל בישיבות. פנינו להגה"ח הרב חיים שלום דייטש, שבנוסף לגאונותו הגדולה, הוא מפורסם גם במשנתו החינוכית, והוא זה שיכהן כראש-ישיבה ויפקח על כל התכנים, ולשמחתי הרבה הוא נעתר לכך, בהבינו את הצורך הדחוף- 'צו השעה והכרח המציאות' בלשונו".

המנהל הרוחני, אנו חושפים כאן, יהיה הרב חיים טברדוביץ הטוען 'כל תלמיד מחפש להצליח, זה המפתח. ברגע שהוא ירגיש הצלחה והתקדמות כל הבעיות האחרות יתגמדו, ואת זה אפשר לתת רק כאשר קיים מענה פרטני בלימוד וביחס אישי'
כמשפיע ואחראי בחסידות יכהן הרב דוד בייץ. על הצוות נמנה גם הרב נחום רבינוביץ המתמחה בהוראה מתקנת בגמרא, ועוד כמה מיקירי האברכים בארץ הקודש.

כמה נרשמו?

"ההרשמה הייתה היסטרית. למעלה מ-90 בחורים נרשמו מכל גווני הקשת החבדי"ת,, אבל אנו נפתח את הישיבה עם שלושים תמימים בלבד, אותם בחרנו בקפידה: רצינו להתבסס ולשלוט במצב. אם היינו מתחילים עם 90 או אפילו 70, לא היינו מצליחים להתמודד כבר בהתחלה".

מה הקריטריונים שלפיהם נבחרו התלמידים?

"הדבר הראשון והעיקרי הוא יראת שמים ומידות חסידיות. עשינו בירור מקיף על כל תלמיד ועמדנו בקשר הדוק עם מנהלי התלמוד תורה והמורים של הכיתות הגבוהות".

לרשות הישיבה החדשה מעמידה הנהלת תות"ל המרכזית את הקמפוס של בית ספר למלאכה, הכולל בריכה צמודה ושטחי ענק.

אלא שהמבנים ישנים וזקוקים לשיפוץ מאסיבי.

גם בנושא זה התמודדה ההנהלה הצעירה בהצלחה רבה: "ברוך השם השגנו כל מיני תורמים מאנ"ש שהנושא מאוד יקר לליבם. השיפוץ כבר החל והוא אמור להסתיים בחודש הקרוב". כמו"כ הישיבה בתאום עם ועד כפר חב"ד.

ר' יעקי הרשקופ, העומד מאחורי היוזמה, אמר ל'שטורעם': "ראשית כל איני מבין איך עד היום לא חשבו על כזה רעיון. זה הרי ברור שלא כל הבחורים מתאימים לסגנון הקיים בישיבות, ודבר נוסף חשוב זה: שהתלמיד ירגיש בישיבה שזה הבית שלו ,לכן אנו דואגים לשפץ את הישיבה בצורה הטובה ביותר, לקחנו פועלים שעובדים במרץ כדי לסיים את השיפוץ עד חודש אב".

המרא-דאתרא דכפר חב"ד העניק את ברכתו הנלהבת לישיבה, ואמר כי מדובר ב"דבר נצרך – ויפה שעה אחת קודם".

המשפיע הרב זלמן גופין אמר לנו: "כל אחד צריך ללמוד לפי הכלים והחושים שלו, כאשר תלמיד לא מתחבר אל סגנון ודרך הלימוד, הוא לא מוצא את עצמו. ישנם הרבה תלמידים ובפרט בדור הזה, שהם יותר פרקטיים וקשה להם להתחבר לחקירות עיוניות מופשטות, סגנון הלימוד שיהיה בישיבת 'אהלי תמימים' יענה להם על הצורך".

הרב מנשה חדד, מנהל הישיבה המרכזית, הוסיף בסיפוק: "זה רעיון מצוין שיגרום לכך שתלמידים שלא מסוגלים לשבת שלוש שנים בישיבה קטנה ולהבין את החומר הנלמד, יצליחו בלימודים, שלא יהיו קשים במיוחד. זה ייתן להם את הסיפוק האישי שהם מצליחים. הרי לא לכולם יש את אותם כשרונות ולכן זה מתאים גם לכל תלמיד ותלמיד. כמובן שמבחינה חסידית, הרמה תהיה לפחות כמו בשאר ישיבות 'תומכי תמימים'".
 
דברים ברוח דומה שמענו גם מהרב מנחם קעניג, מראשי הישיבה בלוד: "אני מברך על הקמת הישיבה החדשה, היא נותנת מענה לתלמידים החפצים להיות תמימים ויראי שמים ללא שום פשרות, אך הם מתאמים לסגנון לימוד שונה מהמקובל. כמי שמתעסק בקבלת תלמידים לישיבה, אני יכול להעיד שהקמת ישיבה זו היא ממש חובת השעה".

כ"ח בסיון תשע"ד