ב"ה יום רביעי, כ"ד אייר תשפ"ב | 25.05.22
הרב סודאק ע"ה בראיון ל'שטורעם' בכינוס השלוחים האחרון
הרב סודאק ע"ה בראיון ל'שטורעם' בכינוס השלוחים האחרון צילום: מאיר אלפסי
אבל כבד: השליח הרב נחמן סודאק ע"ה

מלונדון בירת אנגליה, התקבלה לפני שעה קלה הבשורה המרה על פטירתו של השליח הראשי הרב נחמן סודאק ע"ה ● כזכור, בעת 'כינוס השלוחים העולמי' האחרון נזקק הרב סודאק לאשפוז עקב התמוטטות פתאומית, אולם לאחר נס רפואי חזר לאיתנו ואף חזר לעבודת השליחות במסירות נפש ● זכה לפתוח את 'בית ליובאוויטש' הראשון בעולם, והיה מהדמויות המיוחדות בין שלוחי כ"ק אדמו"ר זי"ע בכל רחבי תבל ● שימש גם כחבר אגודת חסידי חב"ד העולמית, וחבר ועד המרכז לעניני חינוך ● נלב"ע כשהוא בן ע"ח שנים, והותיר אחריו את רעייתו השלוחה, בנים ובנות ההולכים בדרכו ומשמשים כשלוחי הרבי באנגליה וברחבי העולם ● זכה לחולל מהפיכה אדירה ביובל שנים של שליחות באנגליה, משפחת השלוחים בתוככי חסידי חב"ד ליובאוויטש מבכים את האבידה ● עדכון: מסע ההלוויה של השליח הראשי הרב סודאק, יתקיים מחר יום שני י"ח סיון אחר הצהרים בלונדון, שם שימש בשליחות הקדושה כל ימי חייו, ושם ייטמן
מערכת שטורעם

עם צאת שבת פרשת שלח לך אנשים, התקבלו מסרים מבני משפחת סודאק בבקשה לאנ"ש והשלוחים להעתיר בתפילה ולהרבות באמירת תהלים לזכות ולרפואת השליח הראשי לאנגליה הרב נחמן בן חיה בתיה. במהלך היממה האחרונה התגלה זיהום חמור במערכות הדם שהוביל לקשיים בתפקוד הלב, ולדאבון לב בערבו של יום ראשון י"ז סיון ה'תשע"ד, השיב השליח הרב נחמן סודאק את נשמתו ליוצרה, לאחר שבני המשפחה סובבו את המיטה עליה שכב, וניגנו בדמעות את ניגוניו של הרבי.

■ 

הרה"ח הרה"ת ר' נחמן סודאק נולד ברוסיה הסובייטית, להוריו הרב פנחס ומרת חיה בתיה, בי"ח שבט שנת ה'תרצ"ו. לאחר שזכו לצאת מעמק הבכא, עלו לארץ הקודש, ולאחר שנים ספורות חשקה נפשו של נחמן הצעיר לנסוע ללמוד בד' אמותיו של הרבי. 

בשנת ה'תשט"ו הגיע התמים נחמן סודאק לראשונה לחצרות קודשינו, למחרת בואו נכנס ליחידות הראשונה בחייו. היה זה ביום שני בשבוע בשעה שלוש לפנות בוקר.

הרבי דיבר אתו על מספר נושאים והתעניין היכן הוא מתעתד לישון. הת' נחמן שהיה זה לו היום השני ב-770, לא ידע מה לענות.

באותה תקופה, לישון על ספסל ב-770 היה דבר רגיל, ולכן ענה שבלילה הקודם ישן עם הבחורים. הרבי שאל איפה והוא אמר "כאן". הרבי שאל "ב-770?" והוא השיב בחיוב.

"לפחות בחדר השני?" שאל הרבי וגם על כך השיב בחיוב. הרבי המשיך ושאל: "האם על ספסל?" וגם על כך ענה בחיוב. ואז אמר הרבי: "מי צריך את הסיגופים ומה זה נותן?", הוא אמר שאצלו זה לא סיגופים וכי הוא רגיל לישון בתנאים כאלה.

הרבי שאל: "לפחות יש לך כרית?" והשיב בחיוב.

"מהשיחה הזו", סיפר הרב סודאק לימים לכתב שטורעם, "ראיתי את הדאגה העמוקה של הרבי לכל בחור".

מעניין לציין שכשנה וחצי לאחר מכן בקיץ ה'תשט"ז, כשלא ניתן היה לישון בפנימייה מחמת החום הכבד ששרר ובחורים רבים נשארו לישון על ספסלי 770, הרבי היה נכנס לזאל בכדי לראות את המצב. ובפעם הבאה שההנהלה נכנסה, אמר להם שלפחות יביאו לבחורים כריות.

כשנהיה חתן, הוא נכנס אל הרבי ליחידות וביקש שהחתונה (עב"ג הכלה מרת פריידא בתו של השד"ר הנודע ר' בן ציון שמטוב ע"ה, שהתגורר ופעל בלונדון) תהיה בניו יורק, כדי שיוכלו לזכות שהרבי יהיה ה'מסדר קידושין' בחתונה, אולם תשובת הרבי הייתה שמנהג העולם לעשות את החתונה במקום מגורי הורי הכלה, ולכן תיערך החתונה דווקא באנגליה.

קודם שנסע לאנגליה לחתונה, זכה להכנס שוב ליחידות בהיכל קודשו של הרבי, ובין הדברים שאל אם יזכו להשתתפות של הרבי ברוחניות, אם לא בגשמיות, והרבי הגיב "השתתפות בגשמיות"! 

בשנת ה'תש"כ התמנה הרב סודאק לשמש כשליח הרבי בלונדון, והצליח לחולל מהפיכה אדירה בכל רחבי הממלכה המאוחדת. קרוב למאה בתי חב"ד ומשפחות שלוחים משמשים בקודש בכל רחבי המדינה.

הרב סודאק היה מוותיקי ומחשובי השלוחים, ולאור הניסיון הרב שצבר, שיקול הדעת ויראתו קודמת לחכמתו, היה חבר בוועדים של המוסדות הכלליים של תנועת חב"ד ליובאוויטש: אגודת חסידי חב"ד העולמית, מרכז לעניני חינוך, מחנה ישראל.

היה מאלו שזכו לבקר בביתם הק' של כ"ק אדמו"ר זי"ע והרבנית הצדקנית מרת חיה מושקא ע"ה.

זכה וגרם קידוש שם ליובאוויטש בהופעות פומביות באנגליה. הוא קיבל את העיטור הגבוה ביותר באנגליה, מידיה של המלכה אליזבת, וקידש שם שמים ברבים כאשר הופיע במקום ולא לחץ את ידיה של המלכה לפי כללי הטקס, אלא נשא דברים ושוחח ארוכות עם המלכה, שהעריכה בפומבי את אדיקותו ויראת השמים שלו.

בשנת תשס"ח נבחר על ידי העיתון היהודי 'ג'ואיש טלגרף' במקום השני ברשימת היהודים המשפיעים ביותר באנגליה, לאחר הרב הראשי באותה עת, הרב ד"ר לורד יונתן סאקס. בעת שהרב סאקס הגיע להיות הנואם המרכזי בעת ה'באנקעט' של כינוס השלוחים העולמי לפני מספר שנים, הוא היה האורח בשולחנו של הרב סודאק, עמו היו לו קשרים חמים ואישיים לאורך השנים.

בכ"ב מנחם אב ה'תשס"ז, אירע מקרה חמור במקום השליחות בבניין 'בית ליובאוויטש' בלונדון (שאגב היה בית ליובאוויטש הראשון בעולם!), הרב נחמן סודאק, השליח הראשי, מעד והנפילה גרמה לחבלות חמורות בעין, ביד, ובריאה. לאחר מכן סבל משטף דם בראשו. בשבת קודש של כינוס השלוחים העולמי ה'תשע"ד, התמוטט לאחר שעבר דום לב חמור ביותר, והובהל לבית הרפואה בבורו פארק. 

לאחר שחזר לחיים בניסים של ממש, נשאר כמה חודשים להתאושש במרכז הרפואי, ובבית בנו בקראון הייטס. אולם בחודש אדר חזר ללונדון, ולעבודת השליחות מידי יום ביומו. עד ההדרדרות האחרונה במצבו, ממנה לא קם.

הותיר אחריו את רעייתו השלוחה מרת פראדל שתחי'. בניו ובנותיו: הרב לוי סודאק, אדג'וארד, לונדון; מרת בתיה ראסקין (רעיית הדיין הרב לוי יצחק ראסקין), לונדון; מרת אסתר קסלמן, סאות'גייט, אנגליה; מרת חנה אלפרוביץ', בורנמונת', אנגליה; הרב כתריאל סודאק, קראון הייטס, ארה"ב; הרב מנחם מענדל סודאק, סטאנמור, אנגליה; הרב שלום דובער סודאק, סטמפורד היל, לונדון; הרב שניאור זלמן סודאק, אדג'וארד, לונדון; הרב בן ציון סודאק, לונדון. נכדים ונינים.

אחותו מרת בת שבע שוחאט (רעייתו של הרב דוד שוחאט) טורונטו, קנדה; מרת ברכה בוגומילסקי (רעייתו של הרב משה בוגומילסקי) קראון הייטס, ארה"ב.    

בעת 'כינוס השלוחים העולמי' האחרון, זכינו במערכת שטורעם לראיין את הרב סודאק בעת הכינוס, יממה לפני שעמד באהל הק' יחד עם אלפי השלוחים וקרא בקול בוכים וברגש רב את פדיון הנפש הכללי.

באותה שבת, התמוטט לפתע בא' מבתי הכנסת בשכונת קראון הייטס, והובהל לבית הרפואה 'רמב"ם' בבורו פארק. הרופאים כמעט אמרו נואש, אך איש אחד בצוות הרפואי שראה שמדובר בדמות חשובה והדורת פנים החליט לחרוג מהפרוטוקול ולהילחם על חייו, תוך שהוא מסכן את משרתו.

זמן קצר לאחר הנס הרפואי שהשיב את הרב סודאק לחיים, עלה כתב שטורעם לבקר את הרב סודאק במרכז הרפואי. בני המשפחה הנרגשים סיפרו שהדבר האחרון שנותר בזיכרון של הרב סודאק לפני שלקה בליבו היה הראיון שנתן. הוא התרגש מאוד לראות את קטע הוידאו הזה המוצג כאן בתחתית העמוד, אלו היו הדקות האחרונות שהיו חרותות בזכרונו עד להתמוטטות.

בפגישה הנרגשת, בנוכחות רעייתו השלוחה ובני המשפחה, שחזר הרב סודאק בפני כתב שטורעם בפרוטרוט את החודש של הניסים - חודש כסלו. כשהוא חוזר שוב ושוב על הפסוק 'יודו לה' חסדו ונפלאותיו לבני אדם'.

הוא אמר כי הוא מרגיש שהרבי החזיר אותו לעולם הזה, משום שהתפקיד שלו והשליחות שלו עוד לא הסתיימה, ויש לו עוד מה לפעול. ברוח דברים אלו, סירב לנוח ולפרוש מהפעילות השוטפת, ובמאמץ עילאי, לאחר שהרופאים אישרו לו לטוס בחזרה לאנגליה, חזר למשרדו בבית חב"ד ולפעילות העניפה של ניהול מוסדות חב"ד ליובאוויטש בלונדון ובכל רחבי הממלכה המאוחדת. 

■ 

הרב סודאק: "התאחדות נשמות ישראל עם הרבי בעת הפ''נ הכללי"

מי שהקריא מידי שנה את הפ"נ הכללי הוא השליח הרב נחמן סודאק, חבר ועד אגודת חסידי חב"ד העולמית ● יממה לפני שעמד ברטט אל מול הציון של כ''ק אדמו''ר זי''ע, יחד עם עמיתיו זקני השלוחים וראשי המוסדות הכלליים, הסביר הרב סודאק בראיון מיוחד ובלעדי ל'שטורעם', על מהות ההשתטחות הכללית של השלוחים באהל הק', על מה מבקשים בפ''נ הכללי ומדוע מוטלת חובה על כל שליח להיות באותה שעה במקום.

צפו בראיון המרגש:


י"ז בסיון תשע"ד