ב"ה יום רביעי, א' סיון תשפ"א | 12.05.21
הרב קנלסקי. מהפכה בכפר
הרב קנלסקי. מהפכה בכפר
הרב קנלסקי נחשף: "רק מינפתי את הרצון ללימוד"

בשנתיים שחלפו מאז הוקם, הפך 'כולל ערב' בכפר-חב"ד לשם דבר בעולם התורני ● השבוע פורסם ב'שטורעם' כי מי שעומד מאחורי היוזמה, ר' לוי קנלסקי, פתח במבצע נוסף – ענק וחסר תקדים: מדובר במבצע לימוד לאברכים שבמסגרתו הם לומדים ונבחנים על שיחות של הרבי וכמה מהם אף יזכו בכרטיס טיסה לרבי לג' בתמוז, שנת ה-20 ● למרות רצונו להתרחק מאור הזרקורים, ניאת קנלסקי להתראיין למגזין 'עונג שבת'
מאת יוסי כהן

לפני שנתיים החל לפעול בכפר חב"ד 'כולל ערב' – שחולל מהפכה של ממש.

השבוע פורסם ב'שטורעם' כי מי שעומד מאחורי היוזמה, ר' לוי קנלסקי, פתח במבצע נוסף – ענק וחסר תקדים: מדובר במבצע לימוד לאברכים שבמסגרתו הם לומדים ונבחנים על שיחות של הרבי וכמה מהם אף יזכו בכרטיס טיסה לרבי לג' בתמוז, שנת ה-20.

למרות רצונו להתרחק מאור הזרקורים, ניאת קנלסקי להתראיין למגזין 'עונג שבת' ולדבר בהרחבה על המפעל החשוב:

בשנתיים האחרונה התחיל לפעול 'כולל ערב' בכפר חב"ד, שבמסגרתו נמסרים מידי שבוע שיעורים מרתקים בשלל נושאים, המתפרסמים באתרנו. מה הביא אותך להקים את הפרויקט?

"למעשה, הכול התחיל אחרי התוועדות שבת בראשית ע"ג. באותה שבת התפרסמה שיחה של הרבי משנת תשט"ז שבה הרבי עורר על קביעות עיתים לתורה. החלטנו להוריד את זה לפסים מעשיים. הרצון היה קיים, אני רק מינפתי את זה", הוא אומר בצניעות.

כך נולד ה'כולל ערב', שבמסגרתו, מידי יום שלישי 21:00 ל-22:00 מתכנסים בבית הכנסת 'נחום יצחק' בשיכונים בכפר חב"ד עשרות חברותות, לצד קבוצות שיושבות בצוותא ומתפלפלות בלימוד.

"כל אחד לומד מה שליבו חפץ", הוא מבהיר. "הלימוד הזה גרם לכך שאנשים נשארים גם עד 11-12 בלילה, או שאז מגיעים אנשים שלא יכלו להגיע בין 9 ל-10. למעשה מי שבא ונכנס לבית הכנסת רואה את האווירה של הלימוד ומיד הוא נתפס".

טווח הגילאים רחב במיוחד: מצעירים ועד פנסיונרים, תמימים ואברכים.

האם אתה חש שיש תזוזה בנושא לימוד התורה בקרב אברכים?

"בוודאי. יותר ויותר אנשים הבינו שהמתכון לחיים טובים לא יכולים להיות בלי לימוד התורה. רואים את זה במכתבים של הרבי הקודם ושל הרבי, בשיחות וכו'. ראיתי לאחרונה את מה שכתב הרבי הריי"צ באחד הקונטרסים: "כאשר מתקבצים בלימוד תורה ברבים גדול שכרם מאוד והם נטורי קרתא שמזה נמשך רוב השפעה כנודע".

בכל יום שלישי מקבלים חברי הכולל SMS תזכורת עם פתגם מהרבי, שמעורר אותם על חשיבות העניין.

"אנשים רואים במוחש שזה מביא ברכה בשלום בית, פרנסה ובכול הדברים הטובים"

בעקבות הכולל ביום שלישי, החל להתבסס שיעור הלכה בתוך הכולל והיה ביקוש להרחיב את הנושא עם ערב לימוד נוסף, "אז אחרי החגים השנה, התחלנו שיעור הלכה מידי שבוע בשבוע, ביום ראשון".

מדובר בסדרת שיעורים והרצאות מרתקות בנושאים הלכתיים מפי טובי הרבנים. מעל 100 מתושבי הכפר נוטלים חלק בשיעורים הללו ועוד אלפים צופים בהם באתרים. "בכל שבוע אנחנו מביאים נושא וכך כל אחד מהלומדים יוצא משם הביתה עם נושא".

לדבריו, "השיעור השבועי תפס תאוצה ובעקבות זה נפתחו מספר מסגרות של לימוד לאברכים מאנ"ש בארץ: ביתר, אופקים, קרית מלאכי ועוד. מתקשרים אלי כדי להתייעץ איך מגיעים לרבנים, את מי להזמין וכדומה".

גולשי 'שטורעם' נחשפו לאחרונה לפרסום על 'כולל נט. במה מדובר בדיוק?

"יש שלוחים שהגיעו לארץ לחופשה וכיו"ב, השתתפו בלימוד ביום ראשון או בשיעור ביום שלישי ו'נדבקו'. הם באו אלי ושאלו 'למה נגרע?'. צריך להבין שלרבים מהם אין במקום שליחותם אדם ברמה לימודית גבוהה כמו של השלוחים והם הציעו לי לארגן חברותות דרך הסקייפ. כך נולד הרעיון של ה'כולל נט'. למעשה, הוא נועד להעניק כלים למי שמעוניין למצוא חברותא בנושא לימודי ספציפי: אחד רוצה מסכת סנהדרין, השני מאמר, השלישי הלכות שבת וכו'. הפרויקט הזה הוא בשיתוף מכון 'אל"ף' ומכון 'דעת לישראל' וברוך השם כבר היום יש עשרות חברותות".

הבדלי השעות לא תמיד חופפים וכך יצא ששליח ממוסקבה שרצה ללמוד בחברותא בשעה רבע ל-6 בבוקר, לא מצא שותף ישראלי ללימוד, כיוון שהשעה בישראל באותו זמן מוקדמת יותר: 4:45 לפנות בוקר. "בהשגחה פרטית פנו אלינו מקראון-הייטס, שאצלם זה רבע ל-10 בערב וכך נמצאה חברותא", הוא מספר.

ויש לו סיפור מעניין נוסף: "שליח מפנמה, שהזמן בה הוא 8 שעות לאחר ישראל, לא מצא חברותא לערב. לבסוף הוא פינה לעצמו זמן בשעות הבוקר כדי ללמוד עם אברך ישראלי. 11 בבוקר אצלו זה 6 בערב בישראל".

ר' לוי גאה על כך ש"יש היענות רבה מצד השלוחים והאברכים הם שמודים על הזכות שיש להם ללמוד עם שלוחים".

מה יש לך לומר לאברך מאנ"ש שחוזר הביתה מותש מיום עבודה - ואין לו כח לפתוח ספר; כיצד ניתן "לסחוב" אותו לבית-הכנסת ללימוד קצר?

"גם כיום לאברכים החב"דיים אכפת להם מרוחניות. זה לא נכון להגיד שמעניינים אותם רק דברים גשמיים, אלא שטרדות הפרנסה משכיחים מהם הרבה דברים. כשאברך מקבל מידי שבוע פתגם עד כמה שהלימוד חשוב למרות הקושי, זה מעודד אותו. תשמע פתגם מרגש מהרבי הריי"צ, הוא אומר ומדקלם: "כאשר יהודי מגיע בערב לביתו כשהוא עייף ויגע מעבודת יומו, שרוף מן השמש או קפוא מן הקור, ושומר על שיעורו – אזי התורה הקדושה עצמה מעוררת רחמים עליו ועל בני ביתו' - ומי לא רוצה שהתורה הקדושה תגן עליו?. יש עוד פתגם מעניין, של הרבי: 'כבודו של בעל ואב הבית איננו נובע רק מהעובדה שהוא מפרנס ונותן את כל הצרכים, כי אם מהצרכים הרוחניים. על הבית לדעת שהאב מונח בתורה ויראת שמים ואם הוא מונח בכך יהיה לו חן אחר לגמרי ושלום בית אמית'. זו תשובה למי שחושש כי רעייתו לא תסכים לפנות זמן ללימוד. ובחזרה לשאלתך – אין מצב שמי שרואה את ההודעות הללו לא יתעורר. אנחנו שומרים בכוח על העניין הזה כי זה דבר חשוב ביותר עבורנו"

האם יש לך תוכניות לפתח את הלימוד לאברכי אנ"ש למקומות נוספים?

"בדיוקהיום התפרסם המבצע החדש ללימוד תורת הרבי לרגל ג' תמוז, במיוחד לאברכים. המטרה של זה היא להגביר את לימוד התורה בקרב אנ"ש, כי אנשים התלוננו שתמיד קינאו בתמימים על המבצעים. והנה, מכון 'אל"ף' בשיתוף 'ועד תלמידי התמימים' הרים את הכפפה ופתח במבצע כאשר המטרה היא להרחיב את לימוד התורה, חשיבותה ואהבתה בקרב אנ"ש. עד כה הצטרפו כ-1,500 אברכים בכ-40 נקודות ברחבי הארץ למבצע הלימוד לקראת ג' תמוז ויש ביקוש אדיר.

בנוסף, ארגון 'אל"ף' נמצא בעיצומו של קורס 'הדעה והדיבור', שבמסגרתו נבחרו 30 אברכים מתוך 120 שביקשו להצטרף – והכול במטרה להכשיר מרצים בחב"ד, כיוון שיש מחסור גדול. ה-30 הללו הם הדור הבא של המצרים שיעמדו על הבמות ויסחפו מאות ואלפים ליהדות וחסידות – כדי להכין את העולם להתגלות".

לסיום, מדגיש ר' לוי, כי "עדיין לא מצאנו מי שמממן לנו זאת ומי שמעוניין להשתתף ולהיות שותף לעניין הזה, תבוא עליו ברכה, זו זכות גדולה במאוד להיות שותף בלימוד תורה בכלל, ובפרט בלימוד תורה של רבים".

י"ד בסיון תשע"ד