ב"ה ערב ש"ק, כ"ב מנחם-אב תשע"ט | 23.08.19
לאופר באולפן. בעיגול למעלה: לוי"ק טובול
לאופר באולפן. בעיגול למעלה: לוי"ק טובול צילום: מנדי הכטמן
משה לאופר חושף: אלבום ניגוני חב"ד שלישי בדרך

סדרת המופת "משה לאופר מנגן חב"ד" חוזרת. 4 שנים אחרי שיצא האלבום הראשון בסדרה, שב משה לאופר ועשרות נגנים לאולפן, להקלטות האלבום השלישי בסדרה ● על רקע הקלטות האלבום השלישי בסדרה, שוחחנו עם מפיק האלבום, לוי"ק טובול, ועם משה לאופר - המוזיקאי הנודע שחתום על הסדרה המשובחת
יוסי כהן

סדרת המופת "משה לאופר מנגן חב"ד" חוזרת. 4 שנים אחרי שיצא האלבום הראשון בסדרה, שב משה לאופר ועשרות נגנים לאולפן, להקלטות האלבום השלישי בסדרה.

שני החלקים הראשונים מכרו עשרות אלפי עותקים והפכו לפריט חובה בכל בית חב"די בעולם, ולא רק שם. כמה מהניגונים שזכו לעיבודים חדשים הפכו ללהיטי חתונות, והם מושרים ב'טישים' שנערכים בחצרות אדמו"רים.

על רקע הקלטות האלבום השלישי בסדרה, שוחחנו עם מפיק האלבום, לוי"ק טובול, ועם משה לאופר - המוזיקאי הנודע שחתום על הסדרה המשובחת.

מה צפוי לנו באלבום השלישי של "משה לאופר מנגן חב"ד"?

"כמו באלבומים הקודמים, הוא יכלול ניגונים אותנטיים שלא ראו אור מעולם בהפקה מסודרת. הפעם הלכנו על מגוון של ניגונים שיפתיע את הקהל.

"בניגוד לאלבום השני, החלטנו שהאלבום יכלול שירה של זמרים חסידיים מהשורה הראשונה - מארה?ב, ישראל, צרפת ועוד. כרגע קשה לי להסביר מה ואיך, אני יכול להבטיח שתי מחרוזות מיוחדות שיהפכו ללא ספק ללהיט בשמחות היהודיות".

במה שונה הסדרה הזו שהצליחה לעשות את מה שסדרות רבות לפניה לא עשו - להוציא לאור שלושה אלבומים?

משה לאופר: "העבודה היא שונה בגלל האופי של הניגונים. מרגישים את הקדושה שיש במוזיקה הזאת, שחוברה על-ידי אדמו"רים קדושים וחסידיהם".

לוי"ק טובול: "את השאלה הזאת צריך להפנות לקהל. לעניות דעתי, זו האיכות ובחירת הניגונים.

"בנוגע לאיכות, שמנו דגש על מוזיקה אמיתית, כזו שנוצרת מכלים אותנטיים. ההבדל בולט במיוחד בימים שבהם המוזיקה האלקטרונית שולטת. בהפקה משתתפים יותר מ-40 נגנים, וכשכל אחד מהם מביא את הרגש הייחודי שלו – התוצאה מורגשת.

"בנוסף לכך, מרגישים את העיבודים המיוחדים של משה לאופר. עבודתו של לאופר ייחודית, כמי שמצליח לשמור על האותנטיות של הניגונים ומאידך להעניק להם נופך חדשני. הפתיחים שהוא יצר הפכו לחלק אינטגרלי מהניגונים, כמו למשל הניגון 'ויתן בפי' שההקדמה שלו הפכה לחלק בלתי נפרד ממנו.

"אנחנו שמים דגש על בחירת הניגונים, שכן הקהל מבקש ניגונים קליטים יותר. כך נוצרים להיטים".

באלבום השני החלטתם לוותר על הזמרים ולהקליט תקליט אינסטרומנטלי. למה?

משה לאופר: "באלבום השני החלטנו לשנות משהו, אבל עכשיו, בעקבות פידבקים רבים שקיבלנו, שוב ישולבו זמרים. כל פעם אנחנו מנסים להתחדש, אבל מקורות הניגונים – השורש החסידי תמיד יישאר. עם זאת, אני מנסה לשמור על מקוריות".

לוי"ק טובול: "היה רצון לנסות משהו חדש, לתת למוזיקה לדבר. לקחנו ניגונים שקשה לשיר אותם. ייתכן שבעתיד נקליט כמה מהם בביצוע של זמר".

מהיכן נולד הרעיון להוציא לאור את הסדרה הזו?

"ספר הניגונים גדוש באוצרות, ולמרבה הצער הדור הצעיר לא נחשף אליהם. זהו חומר מוזיקלי נפלא, והקהל, כך התברר, חיכה לזה בקוצר רוח".

ספר לנו על תגובות שקיבלת.

"יש אין ספור כאלה. עידו ותמיכה, וגם לחץ של ממש להוציא אלבומים נוספים. אני מקבל טלפונים של מפיצים וחנויות שמבקשים ממני להוציא אלבומים. כמה מהם הביעו רצון לשאת בעלויות ההפקה.

"מרגש לראות את תגובות הקהל ולהביט בצימאון שלו לניגוני חב"ד".

מי קהל היעד של האלבומים? שלוחים, עמך, חסידי חב"ד?

"אם להיות כנה, בהתחלה הערכתי שהאלבום ידבר בעיקר לחסידי חב"ד ולמי שחובב את הניגונים, אבל במציאות האלבום התקבל בחום על-ידי קהל רחב הרבה יותר – חסידים מחצרות שונות, ליטאים, אשכנזים, ספרדים וחובשי כיפות סרוגות".

מהי מבחינתך ההישג הגדול ביותר שרשמת בעקבות האלבומים הללו?

"שמוזיקאי בדמותו של משה לאופר ייראה בעבודה על האלבום שליחות של ממש. הישג נוסף הוא שניגון שחובר לכבוד שנת הארבעים לנשיאות הרבי, מבוצע היום בחתונות ליטאיות וחילוניות".

האם צפוי לנו אלבום רביעי בסדרה?

"לפי התגובות שאני מקבל הכיוון בהחלט חיובי. אבל אני לא מבטיח, רק הקב?ה יודע".

תודה רבה.

ה' בסיון תשע"ד