ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
פרויקט סליחה. חלק מהמשתתפים
פרויקט סליחה. חלק מהמשתתפים
דו"ח שנתי > הפספוס האישי, בקשת סליחה ואיחול

מגזין עונג חב"ד ב'שטורעם' קיבץ לפרויקט מיוחד סופרים, עיתונאים, אנשי ויועצי תקשורת, עסקנים ויח"צנים שהתבקשו לענות על שלוש שאלות בלבד: לרגל יום הכיפורים, ממי הייתם רוצים לבקש סליחה? מה היה הפספוס הגדול מבחינתכם בשנה שחלפה? ומה הייתם רוצים לאחל לעצמכם לשנה החדשה? ● בפרויקט משתתפים (לפי סדר א"ב): לוי אדרעי, חיים גיל, מנדי גרוזמן, נועם זיגמן, יוסי מור-יוסף, שבי מלכה, שמוליק קמינקר, זלמן רודרמן, אורי רווח, אבי רוזן, מנדי ריזל ומירי שניאורסון
יוסי לוין, שטורעם

לוי אדרעי, עסקן ואיש יחסי ציבור

הייתי רוצה לבקש סליחה: מעשרות שלוחים בעולם שפנו אליי באופן אישי וניסיתי לעזור להם ועדיין לא הצלחתי. אני בטוח שאצליח לשמש את החיילים האמיתיים של הרבי.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: לפני כשבועיים טסתי עם משלחת מיוחדת עם בכירים דיפלומטיים ועסקיים ליעד נבחר ברחבי אירופה. במהלך כל התקופה הקפדתי להניח תפילין לחברי המשלחת. חוץ מיהודי אחד, איש בכיר, עורך דין במקצועו, שכל ניסיונותיי להניח לו תפילין לא צלחו.

לשנה החדשה אני מאחל לעצמי שאעשה עוד יותר להצלחתם של ה'שלוחים' שפונים אליי לקבל עזרה. ושכל שליח שירצה לקבל את פניו של דיפלומט כזה או אחר, אוכל לסדר לו, שיהיה קידוש שם ליובאוויטש ונחת רוח לרבי נשיא דורנו.

● - ● - ● - ●

חיים גיל עיתונאי, עורך ב'מרכז העניינים'

הייתי רוצה לבקש סליחה: מקוראי, על כך שלא תמיד יכולתי להגיב להערותיהם ולא תמיד התאפשר לי להתייחס לנושאים שהם טרחו להעלות בפניי אם באמצעות הטלפון ואפילו במכתבים (עם בולים!).
הייתי רוצה לבקש סליחה גם מכל נפגעי הרכבת הקלה בירושלים, על השנים בהן יעצתי לתכנית אב לתחבורה בירושלים, לו הייתי יודע איזה מונופול דורסני יקום בירושלים, לא הייתי עושה זאת.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: בדרך כלל אני לא עסוק בפספוסים. הפספוס היחיד שמטריד אותי הן אותו שעות שיכולתי לנצל ללימוד ולמבצעים ולא נוצלו על ידי למטרה הזו. לצערי זה מטריד אותי בכל שנה, לא רק בשנה הזו. כי הזמן אינו חוזר לעולם.

ברצוני לאחל לכל בית ישראל, שנת גאולה. גאולה אמיתית בלי פשעטלאך. בעיני בשר. לעצמי הייתי מאחר להיות הראשון שיפרסם את ה"סקופ" שחברת 'ענני שמיא' החלה להפעיל את הרכבת האווירית של השלוחים וקהילותיהם מכל העולם לירושלים עיר הקודש בביאת משיח צדקנו תיכף ומיד ממש.

● - ● - ● - ●

מענדי גרוזמן, עיתונאי ועורך בחדרי חרדים, שטורעם.נט וכפר חב"ד

הייתי רוצה לבקש סליחה: ראשית, אינני מבין מדוע השאלה מופנית כלפי העיתונאים. אדרבה, ישנם בעלי תפקידים בחסידות חב"ד שנדרשים לענות על השאלות הללו יותר מאיתנו. עסקנים, אנשי חינוך, וכדו'. הם מנהיגי הציבור ומהם אנו רוצים לקבל תשובות. צד הזכות היחידי שאני מוצא לפרויקט הזה, הוא כיוון שבכל השנה אנו שואלים את השאלות - צריך לתת לנו פעם את התחושה איך זה מרגיש להיות מרואיין. האמת, מרגיש נפלא.
כלפי אילו שקיבלו סיקור והתלוננו על חוסר דיוקים - מתנצל, אך זהו המחיר בחשיפה לאור הזרקורים. תמיד תוכלו לברוח מהכבוד ואז דבר לא יטריד אתכם.
את הסליחה האמיתית אני שומר לאנשים שעושים את העבודה, יום-יום-שעה-שעה, שסירבו להתראיין וקיבלתי את דעתם. סליחה, הייתי צריך להתעקש יותר. הבריחה מהכבוד היא החלטה שלכם, אך תפקידי הוא להציג בפני הגולשים את המנועים האמיתיים שמפעילים את המערכת.
בעצם, זוהי סליחה מהגולשים: הסיפור שאתם רואים הוא רק חצי סיפור, ואולי רבע, ואולי שליש. סליחה שלא סיפרנו לכם את כל הסיפור.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: מבחינה אישית בלבד, התעסקות יתר בתנועת חב"ד על פני חסידות חב"ד. עולם השליחות הוא משרד החוץ שלנו, אך לא ייתכן שהסיקור שהוא יקבל יחרוג מכל פרופורציה. זה הכי קל, כי הוא מספק חדשות על בסיס קבוע. בתוך עולמה הפנימי של חב"ד מתרחשים דברים כל העת. בחינוך, בקהילות אנ"ש, וכו' וכו'. רק כדוגמה, מבחינתי הסיפור הגדול של השנה הוא הניסיון של ר' יואל כהן לשינוי בלימודי החסידות בישיבות. (אפילו יותר מההצגה 'שירת חב"ד', שאני רואה בה חידוש אמיתי בהגעתה של רוח חסידות חב"ד למחוזות הכי מרוחקים ממנה, כמו בימת התיאטרון). אכן, 'שטורעם' היה היחידי שנתן לדרישת ר' יואל מקום מכובד, אך תמיד ניתן לעשות יותר. אז שוב: הפספוס הוא שלא סיפרנו לכם את כל הסיפור.

איחול? אמרת שאני מרואיין עכשיו, לא? אז אענה כמו כל המרואיינים: יהי רצון שעוד השנה נזכה לדווח על ביאת משיח צדקנו. כל השאר לא עניינך.

● - ● - ● - ●

נועם זיגמן, עיתונאי, מנהל ועורך האתר החרדי לדעת

הייתי רוצה לבקש סליחה: מכל אחד שחש פגיעה ממני. כעיתונאי יש פעמים שאתה לא שם לב לדברים הקטנים שלעיתים עשויים לפגוע. בכל שנותיי אני נזהר ומקווה שגם השנה לא היו מי שנפגעו. ובכל זאת אם יש מישהו שכן חש כך אז סליחה אישית.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: זה ההחלטה להוריד אותי מהמיקרופון של המהדורה המרכזית ברדיו קול-חי. דאגתי כמו בכל תפקידי הקודים והנוכחים להאדיר את שם הרבי ושם חב"ד, ראיתי בכך שליחות לכל דבר, לא אחת גם קיבלתי תגובות נזעמות ממאזין כזה או אחר לאחר שידור, אך עם האמת שלי הלכתי.

ברצוני לאחל שיהיה שנה טובה בגשמיות וברוחניות ושבפן המקצועי אזכה לבשר את ביאת משיח בשנה זו. בסופו של דבר הכל מיועד ליום זה.

● - ● - ● - ●

יוסי מור-יוסף, יועץ תקשורת ויחסי ציבור

הייתי רוצה לבקש סליחה: סליחה מכל אותם פרויקטים, רעיונות ומיזמים ששלוש מאות חמישים ושלושה ימי תשע"ג לא הספיקו להכילם. סליחה, אך נפגש בשנה הבאה.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: ה'תובנות' של מענדי, האושר של מושקי, השמחה של בערל'ה וההצלחות של חני. אכן פספסתי הרבה רגעים מקסימים עם ילדי ורעייתי שתחי' השנה, אך התמיכה שלהם היא ההצלחה בעצמה.

ברצוני לאחל ללקוח שלי קטן כגדול, את מלוא הזמן והמשאבים הנדרשים להצלחתו. זו השורה התחתונה ובשביל זה אני שם.

● - ● - ● - ●

שבי מלכא, מנכ"לית קבוצת 'ידיעון הכפר'

הייתי רוצה לבקש סליחה: השבוע הייתי בשיעור תורה ולקחתי משם נקודה מאוד חשובה, שהגדולה בלבקש סליחה זה רק מאנשים שאני לא יודעת שפגעתי. ארצה להתייחס ללקוחות העסקיים שלי שאני בטוחה שיש מישהו או מישהי שנפגע ללא ידיעתי, אז כאן המקום לבקש את סליחתם. אני מניחה ששורבבה בטעות מודעה וכדו' בידיעון ללא שימת לב מיוחדת, ושגיאות מי יבין...

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: מאוד רצינו שבביתנו יהיה בכל מוצאי שבת וידיאו של הרבי עם כל בני הבית, ולצערי עדיין לא הצלחנו. אני בטוחה ומקווה שנוכל להתחיל עם זה מיד בפתיחת השנה החדשה.

ברצוני לאחל לכל הלקוחות העסקיים שלי ולכל אנשי התוכן התורניים והעסקיים שאני עובדת איתם במשך השנה כולה, שנמשיך ונתעצם בהתמדה שהגענו עד הלום ב"ה, וכן להגיע לכל בית חב"די עם כל המידע העסקי והתורני שמתאים לבית חסידי.

● - ● - ● - ●

שמוליק קמינקר עיתונאי, מנהל תוכן באתרים: סרוגים, מאמע. עורך בשטורעם

הייתי רוצה לבקש סליחה: מכל האנשים שפגעתי בהם בלא ידיעתי, תוך כדי עבודתי כעיתונאי.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: נראה לי שאני לא מתחרט על כלום. אני רואה ב"ה את ההשגחה את כל הבחירות החשובות בחיים שלי.

אני מאחל לעצמי את האיחולים הרגילים, כמו כל יהודי טוב. להתעלות בכל העניינים וכמובן, להוציא כותרת ראשית ובלעדית בפרסום ראשון שמשיח הגיע.

● - ● - ● - ●

זלמן רודרמן, סופר

הייתי רוצה לבקש סליחה: אין כמעט יום שבו אני לא מבקש סליחה, לפעמים ממש בפה ולפעמים רק בלב - מהרעיה, מהילד או הילדה, משכן, מממני עצמי וכמובן... מהקב"ה. כשמגיע יום-הכיפורים הדברים מקבלים, כצפוי, משנה-תוקף וחשבון-הנפש נעשה נוקב יותר וממילא גם בעל פוטנציאל מוגבר לשינוי ותיקון.

מבחינתי, הפספוס של השנה: מעדיף את המילה "החמצה" על פני "פספוס" שהיא סלנגית. החיים זרועים בהחמצות קטנות יותר או פחות, בצד הצלחות קטנות וגדולות. אין איזו החמצה גדולה במיוחד שיושבת לי על הלב ושאני יכול להצביע עליה כרגע...

לא רק "רוצה לאחל", אלא מאחל בפועל: ללמוד הרבה יותר. להיות חסיד יותר. להבין לעומק יותר את המכניזם האנושי שאני חלק ממנו ולתפקד בו בצורה מיטבית. להוציא-לאור וגם (אם יורשה לי להיות ממש גלוי וישיר...) למכור הרבה (מאוד!) ספרים. לרוות נחת חסידית מהצאצאים היקרים. להיגאל עוד בשנת ע'בדי ד'וד.

● - ● - ● - ●

אורי רווח עיתונאי ערוץ 1

הייתי רוצה לבקש סליחה: מכל יהודי שפגעתי בו במזיד ושלא במזיד. ובטוח זה היה.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: רציתי להתמקד יותר בנושאי זוגיות וגאולה. זה היה בהרבה יזע ודמעות, וכמובן תלוי בהרבה תקציבים.

הייתי רוצה לאחל לעצמי לבשר ולשדר מאיפה שזה לא יהיה, ולהצטרף לריקודי המונים ולרקוד עם משיח צדקנו.

● - ● - ● - ●

אבי רוזן, עיתונאי וסגן עורך פוליטי ב'יום ליום'

הייתי רוצה לבקש סליחה: כעיתונאי, אתה מקבל לא פעם חומרים מאנשים שונים בעלי אינטרסים שונים. השנה, פרסמתי כתבה בנושא הביטוח הלאומי והייתי מעוניין לבקש סליחה מאותו אדם שנפגע מהפרסום השגוי שלי.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: בזמן שהכנתי כתבת תחקיר על מינוי בכיר בתפקיד בעל השפעה בשירות המדינה, עד שהתקדמתי בבירור העובדות, הדבר ראה אור בעיתון אחר וגרם לביטול המכרז.

לשנה החדשה מאחל לי ולציבור שנראה כל אחד מעלת חברינו ולא חסרונם.

● - ● - ● - ●

מנדי ריזל, עיתונאי וכתב צבאי, 'קו עיתונות' ורדיו קול ברמה

הייתי רוצה לבקש סליחה: מהקב"ה.

מבחינתי, הפספוס הגדול של השנה: שלא התאפשר לי ללמוד יותר ולעסוק די ב'מבצעים' ובפעילות במסגרת הבית חב"ד בשדרות, ושעברה עוד שנה בלי שהגעתי לרבי.

ברצוני לאחל לכל בית ישראל, שאצליח יותר בדברים הנ"ל שלא הספקתי, ושאזכה לפרסם ברדיו ובעיתון על התגלות משיח צדקנו.

● - ● - ● - ●

מירי שניאורסון, מנכ"לית 'הבחירה שלי' יועצת כלכלית בכירה

הייתי רוצה לבקשה סליחה: ממי ששפטתי או ביקרתי אותה ברגע הראשון, ורק לאחר מכן הבנתי שיש הרבה יותר עוצמה ופוטנציאל ממה שיכולתי לשער ברושם הראשון. בעולם השיווק אומרים: "אין הזדמנות שניה לרושם ראשון".

מבחינתי, הפספוס של השנה: אין פספוס ב"ה. הכל מגיע בסדר המדויק ביותר מאת ה'. מה שקרה קרה ומה שעוד יקרה בעז"ה יקרום עור וגידים ויקרה!!!

הייתי מאחלת לעצמי ולקרובים אליי להמשיך לבטוח ולהאמין שמי שמסדר את העניינים המשפחתיים הכלכלים התקשורתיים והעסקיים. יודע בדיוק מה הוא עושה ובשם ה' נעשה ונצליח. אני מזמינה כל אחת ואחת לצאת יחד איתי למסוע לגילוי הדרך המיועדת רק לה.

ט' בתשרי תשע"ד