ב"ה יום רביעי, ד' סיון תשפ" | 27.05.20
הרב עמאר בשיחה עם שטורעם
הרב עמאר בשיחה עם שטורעם צילום: מתוך הוידאו
"המנהיגות של הרבי היא דבר פלא מחודש בעולם"

מערכת שטורעם שליוותה את הגאון רבי שלמה משה עמאר שליט"א, הראשון לציון והרב הראשי לישראל, בעת ביקורו המיוחד בחדרו הק' של הרבי, קיבלה את הזכות הבלעדית לראיון מיוחד לקראת יום ההילולא הקרב ובא ● הוא מדבר בהערצה על מנהיגותו של הרבי, מתפעם מהפשטות והצניעות הגלויה בחדרו הק', וחושף סיפור מיוחד עם בחורים חב"דיים, לו היה עד בצרפת ● בדבריו הוא קורא לחסידי הרבי, ולשלוחים "השגרירים" בכל מקום, לשמור מכל משמר על דרכו של הרבי, ולא לסטות ממנה ימין ושמאל ● "כשמגיע יום ההילולא של האדמו"ר זהו זמן לחשבון נפש, כל אחד ישאל את עצמו האם אני עדיין שליח של הרבי" ● הראיון המלא והמיוחד עכשיו לצפייה
מערכת שטורעם בארה"ב

רגעים ארוכים שהו הרב והרבנית עמאר שליט"א בחדרו הק' של הרבי, שנפתח במיוחד עבורם ביום חמישי האחרון. ביקור מיוחד זה בבית חיינו, היווה מבחינתם שיאו של השבוע בו שהו בניו יורק.

לאחר שקיבלו דברי הסבר קצרים מפי המשב"קים, על חדר מיוחד זה ומעט מזעיר על מהותו של 'גן עדן העליון', וההיסטוריה שלו בשבעים השנים האחרונות, ביקשו לשפוך את צקון לחשם על אדמת קודש זו, כשהם לבדם.

בעת צאתו מן הקודש, כשהוא כולו נרגש נענה הרב עמאר לבקשתנו לראיון מיוחד בקשר עם יום ההילולא הי"ט של כ"ק אדמו"ר זי"ע הקרב ובא. הסברנו שהמסר יועבר לכלל חסידי חב"ד ליובאוויטש, ובתוכם שלוחי הרבי המצויים בכל פינה בעולם, דרך פורטל המדיה החב"די המוביל – אתרי התוכן והחדשות בעברית ובאנגלית של שטורעם.

על מנהיגותו של הרבי:

היו מנהיגי ישראל גדולים במשך כל הדורות, מהם שפעלו על סביבתם הקרובה, מהם שפעלו על קהלים רחבים יותר כשהיו נוסעים אליהם. אבל לשבת במקום אחד בברוקלין, ומכאן להנהיג את כל העולם, זה דבר שלא היה בהיסטוריה.

זאת הייתה דרך חדשה, מחשבה מחודשת בצורת המנהיגות, שזכתה להרבה סייעתא דשמייא, וזכה הרבי שדבריו נשמעו בכל העולם.

כל כולו של הרבי, במשך כל ימי חייו, היו קודש להרבות כבוד השם.

לרבי עצמו לא היו ילדים, אולם הוא הקדיש את כל חייו כדי לטפל בילדים של הקדוש ברוך הוא.

על הצניעות בחייו האישיים של הרבי:

לחב"ד יש אימפריה. הרבי בנה בכל העולם את היהדות, ואילו הוא בעצמו חי בצניעות. היו עשירים גדולים שעברו על ידו, יש עשירים גדולים שהתעשרו על ידו. הרבה ממון עבר על ידו של הרבי, אבל הכל נוצל למטרות של קדושה ושל הפצה. הרבי בעצמו לא נגע בכל זה, הוא נשאר אותו דבר, לא שינה מאורח חייו כהוא זה.

זה מדהים לראות זאת, לראות ולא להאמין. לעצמו לא היה לו כלום, וכל אמצעי שהיה לו או שהגיע אליו בדרך כלשהי, מיד נוצל כדי לעשות עוד ועוד.

וממנו למדו דוגמא השלוחים של הרבי. זכיתי להכיר את השליח של הרבי למרוקו, הרב שלמה מטוסוב ע"ה וחבריו השלוחים, גם הם חיו בצניעות.

לשמור על הדרך של הרבי:

מפעל חייו של הרבי הולך וגדל. רואים זאת בכל מקום.

אולם החסידים והשלוחים צריכים להיות זהירים, לא רק לעסוק בשליחות, ולא רק לעשות את הפעולות של הרבי, אלא לשמור על הדרך של הרבי.

כל שליח צריך לדעת שהוא 'שגריר' של האדמו"ר. וכשם ששגריר של מדינה לדוגמא, לא משנה היכן הוא נמצא, הוא משדר אך ורק את המסר של המדינה ששלחה אותו, ואת רוחו ודעתו של הנשיא הממונה עליו, כך גם השליח, כל מהותו היא אך ורק להעביר את המסר של הרבי, ובעיקר להתנהג בעצמו ברוחו של הרבי.

שליח של הרבי, בכל מצב ובכל זמן צריך לזכור שהוא שליח של הרבי.

כמו הרבי ממש הרי לא שייך להיות, אולם חייבים ללכת בדרכיו, ואפשר ללמוד זאת מדמותם של השלוחים הותיקים, שהיו בטלים אל הרבי וצמודים להוראות שלו.

ברור הדבר, שאי אפשר להיות כמוהו. אין בנמצא מישהו שיכול לחיות כמו שחי הרבי, אולם עלינו לשאוף לכך, וככל שנתקרב להנהגה הקדושה הזו, יש במה להאחז בשמו הק' של הרבי.

ג' תמוז – זמן לחשבון נפש:

כשמתקרב יום ההילולא של הרבי, זהו זמן מתאים לחשבון נפש. שכל חסיד וכל שליח ישאל את עצמו. יבדוק את עצמו בשאלה 'האם אני עדיין שליח של הרבי'?

הרי המטרה של השליחות היא לא להרבות עושר וכבוד, אלא להביא את דבר ה', להרבות תורה. ושהכל יהיה נקי מכל רבב, של נגיעות אישיות. שחס ושלום לא יתחלל שם שמיים על ידם, ושלא יתחלל כבודו של האדמו"ר.

הסיפור המפעים עם שלוחי הרבי בצרפת:

אחת ההנהגות הקדושות והמופלאות של הרבי היו שגם כאשר היו כאלו שהתקיפו אותו, הוא לא ענה למחרפים. קיבל הכל באהבה.

כמו כן, ידוע מה שהרבי הורה, שבכל מקום יכבדו את הרב של המקום.

בחייו של הרבי לא זכיתי להיות כאן. לא הגעתי לארצות הברית, ומשום כך זוהי הפעם הראשונה שלי, היום, שאני מבקר כאן.

אולם בעת אחת הנסיעות שלי לצרפת, הייתי בבית הכנסת, שבו היה רב. לא רב גדול.. אולם הוא היה רב הקהילה. והגיעו לשם שני בחורים חב"דיים שרצו לקיים 'מבצע נש"ק' ולחלק נרות במצוותו של הרבי.

הרב ההוא ביזה אותם, צעק עליהם. אבל הם ישבו בשקט.

אחרי התפילה ניגשתי אליהם, ושאלתי אותם מה יש להם עם הרב ההוא, ענו לי שום דבר.

המשכתי והקשיתי, אז מדוע הוא צעק עליכם כך, ענו שאין להם מושג.

אז מדוע לא עניתם? לא הרפיתי.

ענו לי הבחורים, אנו אמונים על הוראתו של הרבי, שיש לכבד את הרב של המקום. גם אם הוא צועק.

(בהתרגשות) זה הנהגות של מלאכים... אבל הרבי התנהג כך, וחינך כך את החסידים שלו, ודרש מהם את אותה ההנהגה.

ודאי הדבר, כשם שכאן הרבי לא הפסיק לעורר ולדרוש ולדבר על הגאולה ועל המשיח, הרי שבעולמות העליונים הוא גם עוסק בזה, והופך עולמות כדי שנזכה כולנו בקרוב לגאולה השלימה.

  • לצפייה בראיון הבלעדי והמלא – לחץ כאן
לצפייה בראיון לחצו על הכפתור או כאן:


כ' בסיון תשע"ג