ב"ה יום רביעי, כ" מנחם-אב תשע"ט | 21.08.19
חשיפה: אימפריית החינוך של השלוחים בפריז מתרחבת

בעמל רב, ובהשקעה רוחנית וגשמית אין סופית, הקים הגאון החסיד הרב הלל פעווזנער זצ"ל רשת מוסדות חינוך לאלפי תלמידים ותלמידות ברחבי בירתה של הרפובליקה הצרפתית ● בנו, השליח ומנכ"ל המוסדות, הרב יוסף יצחק פעווזנער שליט"א יצא הבוקר בראש קבוצה של פילנתרופים לחצרות קודשינו, לבשר לרבי על הקמת קריית חינוך רביעית במספר, לע"נ של אביו הדגול * הם יביאו אתם, כמנהגם מאז הקמת הקרייה הראשונה, מודל מוקטן של הפרוייקט החדש ● שטורעם ילווה את המסע המיוחד והמרגש, ומביא את כל הפרטים על שלב חדש ב'מהפיכה הצרפתית' של צד הקדושה
כתב שטורעם באירופה

במשך יובל שנים, עמל הגאון החסיד הרב הלל פעווזנער זצ"ל להקים מערכת מסועפת של מוסדות תורה וחינוך, עבור עשרות אלפי הילדים היהודיים שהתחנכו במוסדות לא יהודיים, הכניס אותם תחת כנפי החינוך היהודי בחום ובאהבה.

לצד התפקיד התובעני של רב בישראל, והתפקיד המיוחד והרם, בתור רבה הראשי של קהילת חב"ד ליובאוויטש הענקית בצרפת, הקדיש שעות רבות מידי יום עבור החינוך היהודי הכשר של כל ילד וילדה. יד ימינו לאורך כל השנים, בנו וממשיך דרכו, השליח הרב יוסף יצחק פעווזנער שליט"א, המשמש כמנכ"ל המוסדות, הביא תנופה רבתי כאשר יזם הקמת קריות חינוך גדולות, בברכתו ובעידודו של הרבי.

בזה אחר זה הוקמו בשכונות היוקרתיות והמרכזיות של פאריז, עיר הבירה של צרפת, מוסדות חינוך הכשר לשם ולתפארת. קריית החינוך 'סיני', קריית החינוך 'היכל מנחם', קריית החינוך 'כי טוב'. כשמביטים היום לאחור, אי אפשר שלא להשתאות על התעוזה, על המעוף ועל החזון של משפחת פעווזנער, ועל מסירות הנפש האישית להביא להקמת קריות אלו, בדם ביזע ובדמעות.

אולם למרות כל הקשיים שנערמו בדרכם בשנים האחרונות, כאשר מונעים ומעכבים מבית ומבחוץ ניסו לחבל בעבודת השליחות הק', וב"ה יצאו מזה כש'יד החסידים העל העליונה' ו'דידן נצח', לא נחים על זרי הדפנה, אלא כמצווים ועומדים לקיים את שליחותו של הרבי, ולהמשיך את ה'ופרצת' עד שלכל ילד יהודי יהיה מקום בו יוכל ללמוד על התורה ועל המסורה, על היהדות ועל היהודים, ממשיכים להקים עוד ועוד מוסדות.

הבשורה החדשה מכה גלים בכל רחבי העיר והמדינה, ובעולם השליחות כולו. מקימים קריית חינוך חדשה, שתוקדש לעילוי נשמתו של הרב פעווזנער זצ"ל שהיה סמל של מסירות ואכפתיות לחינוך יהודי בצרפת, וברחבי אירופה כולה.

כפי שנהג הרב יוסף יצחק שיחי' למן הקמת הקרייה הראשונה, הוא ראשית לכל מגיע לרבי, מביא את התוכניות ואת תרשים הבניין, כולל מיניאטור של הבניין עצמו, לברכתו ואישורו של נשיא הדור. התמונות וקטעי הוידאו מאותו מעמד בעת חלוקת הדולרים בשנת ה'תנש"א לפני הקמת הקרייה הראשונה, כבר פורסמו פעמים רבות.

גם עתה, לקראת הקמת הקרייה הרביעית בלעה"ר, יוצא הרב פעווזנער בראש קבוצה של למעלה ממאה תומכים מרכזיים במוסדות החינוך ובאימפריה השליחותית והחינוכית, לחצרות קודשינו, שם ישהו במהלך שבת קודש פרשת תרומה (שבוע שבו מסופר על תרומת בני ישראל להקמת המשכן), ובימים שלאח"ז.

בשיחה שערכנו עם מנהלי המסע, נודע לנו שקרוב ל-120 איש ישתתפו במסע המיוחד, בראשות מנהלי המוסדות. זו קבוצה איכותית ונדירה בנוף של אורחים לשבת רגילה בחצרות קודשינו. אל המסע תצטרף רעייתו של הרב הלל זצ"ל, תבלחט"א מרת פעווזנער שתליט"א. כמו כן, מר יוסף אדי נשיא וועד העמותה.

הקבוצה תגיע אל הציון הק' של הרבי, אל בית חיינו 770, תסייר במוסדות החינוך של השכונה, במוזיאון צבאות השם, בספריית הרבי, במאפיית המצות הנודעת, ועוד.

רגעי השיא יהיו כמובן כאשר הקבוצה בראשות מנהלי המוסדות יביאו אתם אל הרבי את המודל המוקטן של הקרייה החדשה, כמו שנהג הרב פעווזנער בשנת ה'תנש"א, אז במפתיע ביקש ממנו הרבי שישאיר אצלו את המיניאטור, לכבוד שנת הבניין, ואף ביקש שהגבירים של ליובאוויטש, חברי קרן 'מחנה ישראל' יראו את המודל המיוחד, ואחר כך ביקש שזה יוכנס אחר כבוד לספרייה. גם בשנת ה'תשנ"ה בהקמת הקרייה השנייה, וגם בשנת ה'תשס"א בעת הקמת הקרייה השלישית, הביא הרב פעווזנער את המודל, וכך יהיה גם בפעם הזאת בהקמת הקרייה הרביעית.

תחילה יובא המודל אל הציון הק' של הרבי, אח"כ אל חדר היחידות הק' של הרבי. במוצאי שבת תיערך מסיבה מיוחדת בזאל הגדול של 770 למטה, שם יוצג המודל לרבים. וביום ראשון הוא יוכנס אחר כבוד אל ספריית הרבי.

בקריית החינוך הרביעית שתשא את השם "בית הלל" יוקם בית ספר חדש, שיכלול מעונות יום ופעוטונים, בית ספר יסודי, מכון תורני להוצאה לאור, בית מדרש ללימוד, וכן מרכז מיוחד להפצת המעיינות, מעיינות החסידות לכלל חוגי הציבור החרדי בפאריז, דוגמת מרכזי 'היכל מנחם' באה"ק ובעולם.

שטורעם ימשיך לעקוב ולדווח על המסע המיוחד והמרגש.

ד' באדר תשע"ג