ב"ה יום ראשון, י"ג סיון תשע"ח | 27.05.18
הרב יעקב יוסף ורבני פיקוח נפש. ארכיון
הרב יעקב יוסף ורבני פיקוח נפש. ארכיון
"אסור להצביע למפלגה שלא התחייבה לשלימות הארץ"

הדים רבים ל"גילוי-הדעת" שמפרסמים בימים אלו 350 רבני ישראל המאוגדים בקונגרס הרבנים "פיקוח-נפש". הרבנים קראו לכל המפלגות המתמודדות בבחירות לחתום על הצהרה ברורה, בה הם מתחייבים להתנגד בכנסת ובממשלה לכל הצעה הקשורה לנסיגה משטחי ישראל, ולא לשבת בממשלה ובקואליציה המובילה מהלכים כאלו. את נוסח ההצהרה שלחו הרבנים בשבועות האחרונים לכל ראשי המפלגות כדי לקבל את חתימתם
כתב שטורעם

הדים רבים ל"גילוי-הדעת" שמפרסמים בימים אלו 350 רבני ישראל המאוגדים בקונגרס הרבנים "פיקוח-נפש". הרבנים קראו לכל המפלגות המתמודדות בבחירות לחתום על הצהרה ברורה, בה הם מתחייבים להתנגד בכנסת ובממשלה לכל הצעה הקשורה לנסיגה משטחי ישראל, ולא לשבת בממשלה ובקואליציה המובילה מהלכים כאלו. את נוסח ההצהרה שלחו הרבנים בשבועות האחרונים לכל ראשי המפלגות כדי לקבל את חתימתם.

הרבנים הודיעו כי בעוד שבוע יפרסמו במודעות ענק פסק-דין בחתימת מאות רבנים, בו תפורסם רשימת המפלגות שחתמו על מסמך ההתחייבות, וייקבע כי רק למפלגות אלו מותר להצביע על-פי הלכה. כל מפלגה שלא תחתום על הצהרה זו עד יום חמישי כ"ח טבת (10/1) – לא תיכלל ברשימת מפלגות אלו, מחשש שתגרום לסכנת 'פיקוח נפש' לתושבי ארץ-ישראל, כפי שקרה בעבר.

לקריאה זו הצטרף בימים האחרונים הרב יעקב יוסף, בנו בכורו של הראשל"צ הרב עובדיה יוסף. הרב יעקב יוסף חתם על הקריאה לכל ראשי המפלגות, והוסיף כי החובה לחתום על התחייבות כזו חלה במיוחד על מפלגות וח"כים שומרי מצוות, המחוייבים לדברי ההלכה בשלחן-ערוך, הקובעת כי סכנה חמורה היא לדבר על כל נסיגה משטח שבשליטת ישראל. "אין עצה ואין תבונה נגד דבר ה' זו הלכה", אמר הרב יעקב יוסף, "גם מפלגה הדואגת לעניים, לישיבות, או לשמירת השבת – אם יש חשש סביר שתתמוך בנסיגה משטחי ארץ ישראל – אסור להצביע לה. פיקוח נפש דוחה כל התורה כולה. חד וחלק".

יו"ר קונגרס הרבנים, הרב יוסף גרליצקי, מסביר כי לרבנים אין כל קשר לאף מפלגה שהיא: "אנחנו מציגים בפני עם ישראל את עמדת ההלכה נטו. ההלכה מחייבת אותנו כרבנים לעשות זאת. ההלכה אומרת שבעניני פיקוח-נפש "הנשאל הרי זה מגונה" – כיון שעל הרב להביא בפני כל אדם את דיני פיקוח נפש עוד טרם שיישאל. אם יהיו חמש מפלגות שיחתמו על ההצהרה, נודיע שהלכתית אפשר לבחור בין אחת ממפלגות אלו".

"אנשים שנתנו בעבר את קולם למפלגות הנחשבות "דתיות/חרדיות/ימניות" הפכו בדיעבד נגד רצונם לשותפים במהלכים של מסירת שטחי ישראל, שגרמו לסכנה נוראה לתושבי ישראל", מסביר הרב אברהם לוין,"תפקידם של הרבנים למנוע מכשלה כזאת. אנו תקוה כי מפלגות רבות ככל האפשר ימסרו לנו את התחייבותם לשמור על שלימות ארץ ישראל".

כ"ה בטבת תשע"ג