ב"ה מוצאי ש"ק, כ"ג מנחם-אב תשע"ט | 24.08.19
צפון קפריסין מוארת
צפון קפריסין מוארת צילום: שטורעם
ילדי השלוחים ריגשו בהצגת "חנה ושבעת בניה"

זוהי השנה החמישית שבית חב"ד במדינת צפון קפריסין, המצויה בין מדינת היהודים למדינת היוונים, בניהולו של השליח הרב חיים הלל אזימאוו שיחי' מפעיל מערך רחב של פעילות חנוכה ● במסגרת ההכנה לכתבת המגזין המצולמת, ליקטנו רגעים מיוחדים משמונת ימי החג, שהביאו את אור החנוכה לפינות שונות ברחבי המדינה ● צוות כתבי שטורעם בשמונה כתבות מגזין, עם סיום חג האור
מערכת שטורעם

משלוח מיוחד של חנוכיות, נרות ומצרכי החג עשה את דרכו למדינת צפון קפריסין, המצוייה בסמיכות לטורקיה, השוכנת בין מדינת היהודים למדינת היוונים.

עם צאת השבת, ותחילתם של ימי החנוכה, נערך מעמד הבדלה ברוב עם, והאורחים הרבים ששהו בבית חב"ד במהלך השבת השתתפו בהדלקת הנרות ובשירה האדירה.

המסיבה הראשונה של חב"ד צפון קפריסין, בניהולם של השלוחים הרב חיים הלל ודבורה לאה אזימאוו, התקיימה בעסק השייך לאחד היהודים המקומיים, שנידב את המקום "אוריס בר" שכשמו כן הוא "אור", המקום הואר באור נרות החנוכה, והאיר את נשמותיהם של היהודים שבקרו במקום.

רגעים לפני ההדלקה החגיגית, נשא השליח דברים עם מסר של ימי החנוכה על פי משנתו של הרבי. המסר של היום הראשון היה על חשיבות ההדלקה על פתח ביתו מבחוץ, החשיבות בפרסום הנס, והחובה עלינו לדאוג לכך שיהיה אכן "בימים ההם ובזמן הזה".

במשך ימי החנוכה, נערכו טקסי הדלקה במלונות הפאר השוכנים לחופי צפון קפריסין, אליהם הגיעו יהודים רבים מהארץ וממדינות האזור, לנופש חגיגי.

בלובי הם הופתעו, או שמא לא הופתעו, למצוא את הצוות של חב"ד, ובשמחה הצטרפו להדלקה, ונהנו לטעום את מאכלי החג שהוכנו ביד רחבה על ידי השליחה מרת דבורה לאה שתחי', לומר 'לחיים', ובמקרים שההדלקה הייתה כשעדיין לא שקעה השמש, להפשיל שרוולים ולהניח תפילין.

בנר השלישי של החג, נערכה פעילות מיוחדת לילדי צבאות השם. משפחות רבות הגיעו לבית חב"ד יחד עם הילדים מכל הגילאים, ובתוכם הילדים הלומדים במסגרת "המרכז הטכנולוגי ללימודי יהדות" שפעיל בשעות אחר הצהרים בקומה השנייה של בית חב"ד.

במסגרת הפעילות עליה היו אחראים צוות המורות של המרכז החינוכי, הכינו הילדים סביבונים, למדו על משמעות הסביבון, והאזינו לסיפור ימי החנוכה באומר ובצליל. בסיום התוכנית, נערכה הדלקת נרות בחנוכייה גדולה, וכולם כובדו בסופגניות ממטבחה של השליחה המסורה.

בנר רביעי של חנוכה, התקיימה מסיבה מיוחדת בעיר פמגוסטה, שם שהו קבוצה של יהודים, שביקשו לקבל את שמחת החג, ואת אור החג המיוחד שרק פעילי חב"ד יודעים להציע.

השליח הגיע עם הילדים שלו, שהמחישו את סיפור חנה ושבעת בניה בהצגה שובת לב. דבריו של השליח התמקדו בכך שעם ישראל משול לשמן הצף מעל גבי כל המשקין, כך שיש ליהודים לשמור על הייחודיות שלהם ולא להתערבב או להתבולל בין אומות העולם.

השמחה הרבה של הקבוצה הרקיעה שחקים, וריקודים נערכו מסביב לחנוכייה שהאירה וזהרה.

אחת הנשים שהשתתפה במסיבה המיוחדת, מיהרה לשלוח הודעה לבית חב"ד לאחר האירוע: "הרב חיים ומשפחתו, היה לנו מאוד מיוחד ונוגע ללב שטרחתם והגעתם אלינו בהרכב משפחתי מלא, הכל כדי להביא לנו את שמחת החג, חג החנוכה בניכר. הקבוצה כולה נהנתה כל כך, היה זה החוויה היפה ביותר בכל מהלך הטיול שלנו במדינה. המשיכו בדרככם הנפלאה. רוחה".

שבת חנוכה, הוקדשה ל'שבתון חגיגי מיוחד'. בערב השבת התאספו בלובי של בית הכנסת, בבית חב"ד עשרות אורחים מנקודות שונות בעולם, להדלקת נרות החנוכה, קבלת שבת ולאחריה לסעודת השבת המסורתית באולם רחב הידיים, הסמוך לבית הכנסת.

נעוץ סופן בתחילתן, גם במוצאי השבת, להדלקת נר שמיני של חנוכה יצא השליח וצוות בית חב"ד למסיבה גדולה וחגיגית ב"אוריס בר". דבר התורה של השליח באירוע זה כלל מסר של משמעות המספר 8, מספר על טבעי, הכוח של יהודים להיות ולחיות בעולם הזה אך עם אפשריות על טבעיות, בגלל הקשר של הנשמה האלוקית.

השליח מבקש להודות במיוחד להרב משה יהודא קוטלרסקי סיו"ר המל"ח, ולאחיו הרב מנחם מענדל קוטלרסקי על העזרה הרבה בפעילות ימי החנוכה בצפון קפריסין, העומדים לימין חב"ד במדינה זו במשך השנה כולה.

בימים אלו נערכים בבית חב"ד לקראת אירוע רב משתתפים, ערב ידידי חב"ד בארץ הקודש. השליח עמל על הכנת וארגון דינר חגיגי שיציין חמש שנות פעילות, והקמת הקהילה היהודית הראשונה במדינת צפון קפריסין.

האירוע יאחד את מאות הידידים של חב"ד, ונציגים של אלפי התיירים שפקדו את בית חב"ד במשך שנות הפעילות, ויהווה נקודת זינוק להתפתחות והתרחבות עבודת השליחות הקדושה של הרבי במקום.

ד' בטבת תשע"ג