ב"ה מוצאי ש"ק, כ" אייר תשפ"ב | 21.05.22
השליח מעניק חנוכייה לאחד המשתתפים
השליח מעניק חנוכייה לאחד המשתתפים צילום: בלעדי לשטורעם
בלעדי >>> נס חנוכה של בית חב"ד, צ'אנג דו - סין

שטורעם ממשיך בסיקור המקיף והרחב מכל החזיתות של 'מבצע חנוכה' ופרסומי ניסא >>> והפעם מבית חב"ד בצ'אנג דו בניהולו הנמרץ של השליח הרב דוב הניג ● בימי חנוכה אלו בהם חוגגים ניסים ונפלאות, בישר השליח למקורביו על התפתחות הפעילות, ומעבר למקום חדש ומרווח תרומת הגאון הרב יצחק דוד גרוסמן שליט"א, רבה של מגדל העמק ● דיווח מיוחד וגלריית תמונות ממסיבת החנוכה אמש במהלכה התקבלה שיחת הטלפון המפתיעה והמופת הגלוי
מערכת שטורעם

נר רביעי של חנוכה במחוז צ'אנג דו בתוככי המדינה שהיא מעצמה, הרפובליקה העממית של סין.

עשרות יהודים נרגשים נדחקים בסלון הבית, הצפיפות גדולה, אך ההתלהבות של כולם עולה ומרקיעה שחקים.

במרכז החדר עומד לו זוג צעיר שמדביק את כל הנאספים בהתלהבותם, אלו הם השלוחים של הרבי, הרה"ת ר' דוב ושרה הניג, שהגיעו למקום יחד עם התינוק הזעיר והחמוד שלהם, לפני שמונה חודשים.

בהחלטה אמיצה ונחושה, הם עזבו חממה משפחתית וקהילתית בישראל ובניו יורק, ויצאו לארץ רחוקה וזרה, בעלת תרבות ושפה שונה. הם נסעו להקים בית חב"ד בסין הרחוקה בראשות השליח הראשי הרב מרדכי אבצן שיחי', והצטרפו למשפחת השלוחים הגדולה ביבשת אסיה.

ההתחלה לא הייתה קלה. הם לא הכירו אף אחד מאנשי המקום, וללא שמץ ידיעה בהיגוי השפה המקומית, שכרו לעצמם דירה קטנה והחלו לחפש ולתור אחר יהודים בכל הסביבה, בכדי להפיץ את אור היהדות ולהדליק את הניצוץ היהודי שבקרבם.

אט אט הצליחו להדליק נשמות של יהודים, לאתר אותם ולהדביק אותם באש האמונה, כך החלו לרקום קשרי חברות עם יהודים מפה ומשם, יחד עם פעילות ענפה של הווי יהודי וחסידי במהלך אירועי החגים והמועדים, סעודות שבת ציבוריות, שיעורים והרצאות בנושאי יהדות וחסידות ועוד מגוון רב של פעולות בעלי תוכן רוחני.

בכוחו של המשלח כ"ק אדמו"ר זי"ע, התחולל הפלא, ולאט לאט התגבשה לה קהילה ייחודית של אנשים יקרים שנקשרו בכל לבם ומאודם לבית חב"ד.

בימים אלו של חג החנוכה, בית חב"ד פעיל מתמיד. התנור הביתי של חב"ד צ'אנג דו עבד שעות נוספות, השלוחה מרת שרה הניג עמלה רבות להכין מאות סופגניות ולביבות, ומגוון עצום של מאכלים למסיבת חנוכה המרכזית.

בערבו של יום, הגיעו לבית חב"ד כל היהודים הרבים שנקראו להשתתף במסיבת החנוכה, שבמרכזה הדלקת נר חנוכה. המקום היה צפוף והנאספים דיברו ביניהם שבית חב"ד מוכרח להרחיב גבולו ולשכור בית גדול ומרווח יותר, שיוכל להכיל את כל הבאים לפתחו, גם השליח הרב דובי הניג הסכים עמם, אולם לצורך כך  - הוא הסביר - יש צורך במישהו שיתרום לצורך מיוחד זה. כדי שבית חב"ד יוכל להתרחב, יש צורך במימון נוסף. שכן ההוצאות המרובות גם כך, באות מתרומות פרטיות של אנשים שנדבה אותם רוחם, להחזיק את פעילות הקהילה היהודית היחידה בעיר. וכרגע במסגרת התקציבית הנוכחית, זה לא מתאפשר.

המסיבה החלה בהדלקה חגיגית של נרות החנוכה, ולאחריה ריתק השליח את הציבור בסיפור נס החנוכה תוך שהוא מתאר את מלחמת המכבים והחשמונאים ומסירות נפשם למען התורה והמצוות. דממה שררה, כולם עומדים קשובים לדברים הנפלאים כשלרבים מהם אלו דברים שהם שומעים לראשונה.

צלצול צורמני הפר את הדממה. הטלפון של השליח החל לזמזם, ולא הסכים להרגע. תוך שהוא מתנצל, הרים השליח את הטלפון, הייתה זו שיחה שהגיעה מארץ ישראל.

על הקו, הגאון הרב יצחק דוד גרוסמן שליט"א, רבה של מגדל העמק ויו"ר מוסדות 'מגדל אור, תוך שהוא מתעניין באבהיות על אירועי החנוכה, הוא שומע על השיח שהתנהל בפתח המסיבה, כאשר עמדו כולם צפופים במקום.

התרגשות נשמעה בקולו של הרב גרוסמן: "נכדי היקר והאהוב, אתה אור גדול שנשלחת להאיר ולהדליק את נשמותיהם הזכות של יהודים יקרים בסין הרחוקה. אנחנו גאים בך, אתה הפנסאי של המשפחה. אל דאגה, אני לוקח את העניין עליי. תמצא מקום חדש, תעברו לבית חב"ד מרווח וגדול יותר, אני מבטיח בזה הרגע לממן את השכירות של השנה הראשונה של בית חב"ד החדש".

את התרומה הנכבדה, שהגיעה בהפתעה, מקדיש הרב גרוסמן לעילוי נשמתו של חמיו, המשפיע הנודע הרה"ח ר' דוב בעריש רוזנברג ע"ה. על שמו נקרא השליח בצ'אנג דו.

השליח הרב הניג אומר בשיחה נרגשת למערכת שטורעם: "הקהל יצא מגדרו והשמחה הרקיעה שחקים. הרגשנו שממש נעשה לנו נס חנוכה. בעוד אנו משוחחים כאן בסין על הצורך בהרחבת גבולות חב"ד, שולח לנו השי"ת ישועה בלתי צפוייה מארץ הקודש. זה ממש מופת של הרבי המשלח".

"המרכז החדש שייקרא על שמו של הסבא רבה שלי ע"ה, משפיע אנ"ש בעיר לוד, יהיה מוקד של אור עבור מאות היהודים שמתגוררים בעיר, ואלפי היהודים המבקרים כאן במהלך השנה. אנו ננצל את המעבר הזה להרחבת ולהגדלת הפעילות, התוכניות השונות, ויהיה זה לשם ולתפארת".

כ"ח בכסלו תשע"ג