ב"ה יום רביעי, ד' סיון תשפ" | 27.05.20
אנשי קה"ת והספרים שיצאו
אנשי קה"ת והספרים שיצאו צילום: שטורעם
246,877 ספרים חב"דיים הודפסו בשנת תשע"ב

במשך השנה אנו מביאים חדשות מבית ההוצאה לאור החב"דית, קה"ת. ספרים חדשים, פרויקטים מיוחדים ● עם סיומה של שנה פורייה במיוחד, ישבנו לשיחה עם העומדים מאחורי ההצלחה, לשמוע סיכום מהעשייה הברוכה ● בפאנל המיוחד עם מערכת שטורעם: הרב יוסף ברוך הכהן פרידמאן, הרב דוד אולידורט, הרב ירמי' הכהן ברקוביץ', הרב אברהם הולצברג, הרב מנחם מענדל ליין, הרב אברהם דוד הכהן וייספיש ● הוצאת הספרים קה"ת מציינת שבעים שנה להתייסדותה
כתב שטורעם בארה"ב

עם הגעתו של כ"ק אדמו"ר הריי"ץ נ"ע לחופי ארצות הברית, וההתיישבות של מרכז חב"ד ליובאוויטש העולמית בניו יורק, ייסד הרבי את מוסד ההוצאה לאור הרשמי של התנועה, בשם 'קרני הוד תורה' "קה"ת". בראש המוסד, העמיד את חדב"נ, הרבי שהגיע אחרי חותנו לחופי ארצות הברית, ביום הבהיר כ"ח סיון ה'תש"א.

אחרי שבעים שנה של פעילות והוצאה לאור תורנית, בכל תחומי היהדות, ובמיוחד בתורת החסידות, תורתם של רבותינו נשיאינו כנסה מערכת שטורעם, את האנשים העומדים כיום מאחורי ההצלחה, ותגבור הפצת המעיינות חוצה בדמות הוצאתם לאור של ספרים, ההדרת ספרים, והדפסה מחדש של ספרים שאזלו מן השוק.

בית ההוצאה לאור החב"די הדפיס השנה כמות עצומה של ספרים. המספר הוא 246,877 כותרים וספרים במשך השנה ה'תשע"ב.

הרב מנחם מענדל ליין: הדפסנו מחדש 78 ספרים ישנים, שלא היו בנמצא לרכישה, והדפסנו 36 כותרים חדשים לגמרי.

חישוב מהיר מגלה שבכל חודש מ-12 חודשי השנה, יצאו לאור שלושה ספרים חדשים. כל ספר חדש, זו עבודה של כמה שנים, עבודת מחקר, עבודת כתיבה והגהה, עריכה ובלשנות.

אחד ההישגים העיקריים הוא ללא ספק השלמת הסדרה המיוחדת של "החומש של הרבי", כך הם מכנים את החומש המהודר, שיצא לאור עם תרגום לאנגלית, ובתוספת חשובה של מבחר מפירושיו של הרבי על התורה, כפי שפרסמנו בזמנו בשטורעם.

התרגשות מיוחדת נרשמה במערכת, עת הגיעו אל החנויות של קה"ת ברחבי העולם, 26 הספרים שמרכיבים את הסדרה המלאה של "מאמרי אדמו"ר הזקן" שלא היו ניתנים להשגה במשך זמן רב, הודות לנדיבות לבו של הנגיד הרב דוד פישר שיחי'.

photo_11_400_01

הרב אברהם דוד הכהן וייספיש: אנחנו לא עוצרים כאן. אמנם אנו מסכמים שבעים שנה פוריות של הוצאה לאור מפוארת, אולם כבר עכשיו עובדים על פרויקטים נוספים. אתן דוגמא אחת, סדרת האגרות קודש הכוללת עד עתה שלושים כרכים, של השנים ה'תרפ"ה עד ה'תשל"ה, ברובה היא מכתבים בעברית, מהעתק המזכירות.

אבל אנו יודעים שהרבי שלח אלפי מכתבים באנגלית, שנכתבו מלכתחילה בשפה זו, ליהודים בכל העולם כולו ובמיוחד בכל רחבי ארצות הברית. אנו עובדים על מיזם ענק, שאוסף את כל המכתבים האלו, ומתעתדים להוציא אותם לאור בסדרה מיוחדת.

הרב ירמיהו הכהן ברקוביץ': העולם היום עובר להדפסות דיגיטליות, ואנו פורצים דרך גם בשדה זה. הרבי היה תומך נלהב של שימוש באמצעי הטכנולוגיה החדישים ביותר, לטובת פרסום והפצת יהדות. אנו מפיצים באופן קבוע, גרסאות משופרות של הסידור, התהילים, המחזור. ויש עוד ספרים רבים שימושיים בתוכנית.

השנה גם הרחבנו את האגף של ספרי תפילה עם פירושים, ממש לפני שבועות ספורים הגיעו לחנויות המחזורים המבוארים, כאשר גם בעברית וגם באנגלית יכול כל מתפלל להבין את הנאמר.

photo_12_400_01

הרב דוד אולידורט: בהמשך למה שהזכירו כאן, בקשר לבשורה הטובה עם הופעתה מחדש של סדרת מאמרי כ"ק אדמו"ר הזקן, היות שאנו עומדים ערב יום הולדתו של כ"ק אדמו"ר הצמח צדק, אנו יכול לחשוף כי אנו עושים מאמצים גדולים, כדי להדפיס מחדש את הסט השלם והארוך של כתבי כ"ק אדמו"ר הצ"צ נ"ע הכוללת 40 כרכים!

בנוסף, אנו ממשיכים עם הפרוייקט המיוחד, של ההדרת ההמשך הגדול 'בשעה שהקדימו – תער"ב, בכך שאנו מוציאים בכל חודש, ארבעה מאמרים, ובסוף השנה בעז"ה ייצא לאור הספר החדש, עם הערות וציונים ומראי מקומות. גם ספר המאמרים ה'עת"ר עובר כעת עריכה מחודשת, בתוספת הערות מראי מקומות ומפתחות.

הרב אברהם הולצברג: למרות ההאטה ברכישת מוצרים בסיסיים, בעקבות המשבר הכלכלי בו מצוייה ארצות הברית, הלקוחות של קה"ת המשיכו להעשיר את החיים הרוחניים שלהם על ידי רכישה של ספרים, ממגוון הפרסומים התורניים שהדפסנו השנה ובשנים קודמות. כנראה שהם מבינים, שאלו דברים שהנפש תלוייה בהם.

photo_13_400_01

הרב יוסף ברוך הכהן פרידמן: ברור הדבר, שלולי העזרה של התומכים החשובים, שעוזרים לנו להמשיך להגשים את משאלתו של הרבי, שכל ספרי החסידות יהיו בהישג ידו של כל חסיד, ושל כל יהודי מבקש ה'. לכן זה המקום להודות להם, לכל אחד ואחת בנפרד, על כך שלמרות המצב הכלכלי הקשה, הם שותפים לעבודת הקודש של קה"ת על כל המחלקות שלה, ואגפי ההוצאה לאור, השיווק וההפצה. הוא מזכיר, כי פעמים רבות אמר הרבי, שהדרך הנאותה ביותר לציין שמחה משפחתית, זכרון להולכים, או כל אירוע חשוב אחר בחיים הפרטיים, זה לנדב על מנת להדפיס ספר חדש, ולזכות בתוכנו את הרבים, על ידי התרומה הכספית להפצתו.

לא נותר לנו, אלא לאחל להם, כי ימשיכו להצליח בשאיפותיהם הברוכות, ולזכות את כולנו בעוד ספרים. עדי נזכה ל"תורה חדשה מאתי תצא".

כ"ז באלול תשע"ב
מימין לשמאל, הרבנים: אברהם הולצברג, מענדל ליין, ירמי' ברקוביץ', יוסף פרידמאן, אברהם ווייספיש, דוד אולידורט, אליהו מטוסוב, גבריאל שפירא
מימין לשמאל, הרבנים: אברהם הולצברג, מענדל ליין, ירמי' ברקוביץ', יוסף פרידמאן, אברהם ווייספיש, דוד אולידורט, אליהו מטוסוב, גבריאל שפירא