ב"ה יום רביעי, כ" מנחם-אב תשע"ט | 21.08.19
זלמן וולף בספריית חסד
זלמן וולף בספריית חסד צילום: שטורעם
'חסד' של אמת בניז'ני ● זלמן וולף ביומן מסע

ספרא וסייפא הוא גיסי. אשר בנוסף להיותו רב ראשי בעיר חשובה כניזנינובגרוד וכמי שידיו רב לו בטיב גיטין וקידושין אני חייב לציין שגם ב'הוקי-קרח' הוא לא מאלו שכדאי להתחרות עימו ● את החוויה המאלפת היומית עברתי דווקא במקום אחר לגמרי. בצמוד למתחם בית הכנסת, יש אגף מיוחד הנושא את השם 'חסד'. באגף הזה כמה חדרים המספקים שרותי תרבות ופנאי ל'זקני החסידים' ● זלמן וולף ממשיך בתיאור הפסח בניז'ני נובוגורד. ויש גם תמונות
זלמן וולף

יום שני של חול המועד. יום שלישי בשבוע.

בוקר יפה של שמש קרירה קידמה את פנינו ואת פני עשרות מילדי בית הספר אור אבנר של חב"ד, שיצאו היום ליום כיף בלונה פארק המקומי. הגענו למתחם המשחקים יחד עם גיסי הרב שמעון ברגמן, השליח הראשי ורבה של העיר, בכדי לראות מקרוב את התלהבותם של הילדים מהמשחקים שלוו כמובן בכינוס 'צבאות השם' עם אמירת 12 הפסוקים וחידון לא קל בנושא הלכות פסח.

ספרא וסייפא הוא גיסי. אשר בנוסף להיותו רב ראשי בעיר חשובה כניז'ני נובגרוד וכמי שידיו רב לו בטיב גיטין וקידושין אני חייב לציין שגם ב'הוקי-קרח' הוא לא מאלו שכדאי להתחרות עימו. המספרים והתוצאות דיברו בעד עצמם...

אבל את החוויה המאלפת היומית עברתי דווקא במקום אחר לגמרי. בצמוד למתחם בית הכנסת, יש אגף מיוחד הנושא את השם 'חסד'. באגף הזה כמה חדרים המספקים שרותי תרבות ופנאי ל'זקני החסידים'. עשרות מקשישי העיר היהודים באים ל'חסד' בכדי להעביר כמה שעות של איכות ותרבות יהודית. במקום הם יכולים לנגן בפסנתר או בכלי נגינה זמינים אחרים, הם יכולים לשחק שחמט או לקרוא ספרים יהודיים או להעביר עם חבריהם מחוויות היום ועוד.

ספרים יהודיים אמרתי. ואני בטוח שכמה מגולשי 'שטורעם' עם חוש ריח של אספנים ישמחו לדעת כי בספריה הענקית הקיימת במתחם 'חסד' יש ספרים עתיקים בני 200 שנים ויותר. ראיתי שם אפילו ספר שתאריך ההדפסה עליו הוא 1802. לדברי הספרנית, אשה בשנות ה 80 לחייה העונה לשם מאשה, שני קריטריונים יקבעו האם ספר ראוי לשכון כבוד בספריה: או שהסופר יהודי, או שהספר נכתב על יהודים ויהדות.

נטלתי לידי את אחד הספרים בשפה הרוסית ורפרפתי בין דפיו, כשהספרנית החביבה אומרת לי בחצי חיוך מהול בחצי פקודה: 'הספר הזה לא בשבילך, זה ספר של 'מתנגדים...'.

יכולתי לשבת שם שעות, אם לא גיסי שהאיץ בי לצאת איתו למסיבת הילדים הגדולה בלונה פארק המקומי.

י"ח בניסן תשע"ב