ב"ה יום ראשון, י"ח תמוז תשע"ט | 21.07.19
האירוע ההיסטורי בקנקון
האירוע ההיסטורי בקנקון צילום: שטורעם
היסטוריה במקסיקו: אבן פינה למרכז חב"די חדש

שורת רבנים ואישי ציבור, יחד עם חברי הקהילה היהודית של קנקון - מקסיקו חגגו אתמול יום של תנופה יהודית והתפתחות מרשימה ● בית חב"ד מציין בימים אלו חמש שנים להיווסדו, בניהולם של השלוחים הרב מנחם מענדל ורעייתו רחל שיחיו דרוק ● בבוקר סעדו השלוחים עם הרב הראשי לישראל הרב עמאר שליט"א, אחר כך המשיכו לחגיגה מרשימה של 'הנחת אבן הפינה' בנוכחות אישי ממשל, שופט פדרלי ונכבדים רבים ● אחר הצהרים סיירו כולם בשטח החדש, ומשם פנו לחתימה לרכישת השטח שעליו ייבנה אי"ה בית חב"ד מפואר שישרת את הקהילה המקומית ואלפי התיירים מכל העולם
מערכת שטורעם

יום קיצי נהדר, ראשית חודש ניסן, אורחים רבים זורמים לעיר, אווירה חגיגית באוויר.

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הגאון רבי שלמה משה עמאר שליט"א, השוהה בעיר לרגל שמחה לאחד ממקורביו, ממהר לשדה התעופה, אולם הוא מקבל בחדרו האישי את השלוחים שיחיו לארוחת בוקר וקבלת פנים, לסיום הוא נפרד מהם בברכות חמות להמשך ההצלחה המופלאה בשליחותו של הרבי, ומדבר בהערצה גדולה על מפעל השליחות הנאדר בקודש, אליו הוא נחשף שוב בכל פעם בו הוא יוצא את גבולות ארץ ישראל, ולא שוכח להזכיר את ילדותו במרוקו בה שהה במחיצתם של שלוחי הרבי לשם.

בצהרי היום, נפתח האירוע הציבורי הגדול של 'הנחת אבן הפינה' למרכז מוסדות חב"ד ליובאוויטש בקנקון - מקסיקו. באירוע המכובד נכחו אישי ממשל ואישי ציבור ידועים, השופט הפדרלי הגבוה של העיר, יושב ראש חוג הידידים מר דייויד עמאר, שבבעלותו מתקיימים פסטיבלי המזון וטעימות היין הגדולים והידועים של מקסיקו, שלוחים ורבנים, ידידים ובני הקהילה.

המעמד נפתח בתפילה משותפת, פרקו של הרבי, וילדי השלוחים החייל בצבאות השם גבריאל נח שיחי' והחיילת בצבאות השם חיה מושקא שתחי' אמרו עם הקהל את שנים עשר הפסוקים ומאמרי חז"ל.

לאחר נאומים ודברי ברכה, ניגשו הכל להנחת אבן הפינה, לקול תשואות רבות והתרגשות רבה הנסוכה על פני כולם.

*

בשעות אחר הצהרים התקיים אירוע של 'בית פתוח' – בני הקהילה, תומכים ותורמים באו לסייר בשטח, שטח יפהפה אל מול פני הים המקסים והרגוע לחופי מקסיקו, החופים הידועים שמושכים אליהם מאות אלפי תיירים בשנה.

השטח עצמו הוא למעלה מאלף מטר מרובע, והתוכניות הם לבנות עליו בניין מפואר למוסדות בית חב"ד שיסתכם ב-1500 מטר מרובע של שטח בנוי.

הבניין יכיל בתוכו אי"ה: בית כנסת ובית מדרש, עזרת נשים, אולם שמחות מפואר, קפה אינטרנט, חדרי שיעורים והרצאות, מקווה, ספריה, לובי מיוחד 'לאונטש' לטובת המבקרים והתיירים הרבים שיכלול פינת מזון ושתייה, פינת מנוחה, ועוד תנאים נוחים שיזמינו את היהודים ליהנות מאכסניה גשמית ורוחנית גם יחד.

השלוחים מציינים כי סעודות השבת, האירועים בימי חג ומועד, וכל הפעילות תשקיף על קו החוף המפורסם של העיר, דבר שיוסיף לאטרקטיביות של פעילות חב"ד, ותמשוך אליה קהלים חדשים מפלחי אוכלוסיה שונים.

בשעות הערב, עם סיום יום האירועים המיוחד, ניגשו השלוחים לחתימה על רכישת השטח בשעה טובה ומוצלחת, בנוכחות הידידים הקרובים.

לאחר החתימה, השלוחים הרימו כוסיות 'לחיים' לרגל הבשורה המשמחת, ולקראת יום הבהיר י"א ניסן, תוך שהם מעלים את זכרו של הרה"ת ר' דוד מלכא ע"ה אביה של השלוחה שתחי', שהבניין ייקרא על שמו ויוקדש לעילוי נשמתו.

*

השלוחים מבקשים להודות לר' משה יהודא שיחי' קוטלרסקי מהמל"ח ולאחיו ר' מענדל קוטלרסקי, על עמידתם לימין השלוחים ולהצלחת עבודת השליחות בחמש השנים האחרונות, לתומכים הנכבדים ובראשם מר דייויד עמאר יו"ר חוג ידידי חב"ד בקנקון, לר' שלמה פלס, השליח ר' חיים הלל אזימאוו, ומר נתן טרניו על סיוע להצלחת האירועים, לשליח ר' מנחם מענדל גאלדבערג מפאליה דל כרמן על העזרה הרבה.

ד' בניסן תשע"ב