ב"ה יום ראשון, י"ח תמוז תשע"ט | 21.07.19
הגבירים מרוסיה סמוך לאהל הקדוש
הגבירים מרוסיה סמוך לאהל הקדוש צילום: שטורעם
הפתרון נוסח הגביר מרוסיה: קונים עוד בית ליד האהל

לקראת 'שבת סליחות' בה נוהרים רבים, חסידים ושלוחים ומקורביהם להיות ליד הרבי, לקראת השנה החדשה, מנסים בהנהלת המקום לארגן סידורי שינה נאותים לכל האורחים הרבים, כפי שנהוג בשבתות הגדולות של ערב ג' תמוז ודומיהם ● התפוסה המליאה לקראת השבת הציבה אתגר לקבוצת גבירים שהגיעו עם הרב והשליח הראשי הרב לאזאר ושלוחים נוספים מחבר העמים, כאשר התברר שכבר לא נותרו מיטות בבתים הקיימים ליד מתחם האהל ● על הפיתרון המפתיע והבלתי צפוי, בכתבה המליאה
כתב שטורעם בארה"ב
מאז ג' תמוז ה'תשנ"ד, כאשר מרכז החיים של חסידי חב"ד עבר להיות בד' אמותיו הקדושות של הרבי, באהל הק', נעשו סידורים שונים על מנת לאפשר שהות של חסידים, אנ"ש מכל רחבי תבל, גם בשבתות ובימים טובים.

בשבועות הראשונים לאחר ההסתלקות, היה זה בשורת ה'טנקים' הידועים. בחגים הראשונים של תשרי ה'תשנ"ה היו אלו חדרי מלון הקרובים מרחק הליכה.

אבל לאחר מאמצים, נרכש הבית הראשון הצמוד לאהל, על ידי הנגיד הרב יוסף יצחק הכהן שיחי' גוטניק, בהשתדלותו של איש בית רבי הרה"ח ר' חיים ברוך הלברשטאם. אחר כך נקנה בית מעבר לפינה, שם גם הוקם מקווה בהשתדלות הנגיד ר' דוד פישר, שורת בתים בהמשך הרחוב נקנו על ידי 'משרד השלוחים' ובהשתדלות הנגיד ר' מנחם מענדל שמטוב ע"ה ובני משפחתו, ושם גם נבנה המקווה השני, וכן הלאה.

כיום נמצאים ברשות הנהלת בית 'אהלי חב"ד ליובאוויטש' בהנהלת השליח ו'האיש אשר על האהל' ר' אבא רעפסאן שיחי' כמה וכמה בתים, שנרכשו במשך השנים, בעזרתם של נגידים בעלי שם, כדי להיות מקום נוח וראוי למאות אלפי החסידים שפוקדים את המקום במשך השנה כולה, כולל אלפים רבים מבני ישראל, ולהבדיל גם מכל אומות העולם שבאים להתפלל ולבקש ברכה ממנהיג ונשיא הדור.

מלבד אולמות הארוח, בהם אפשר לשבת בצורה אישית ורגועה, ולהתכונן כראוי לכניסה אל הרבי, ישנם פינות שתייה חמה, פינת צפייה במראות קודש, משרדי המקום, בית חב"ד פעיל, בית כנסת, בית מדרש וספרייה תורנית רחבה, מתקני מכירה אוטומטיים של פריטי יודאיקה לאנשים שהתעוררות שלהם רוצה לבוא לידי ביצוע באופן מיידי. עמדה למציאת פרטים על כל בית חב"ד או מרכז יהודי בכל העולם, בטכנולוגיה מתקדמת.

במקום מתקיימים פעיליות, כינוסי תורה, כינוסי צבאות השם, ישיבה ומכון סמיכה, התוועדויות ושיעורים, שמחות של אנ"ש ומקורבים, והמקום שוקק חיים כידוע 24 שעות ביממה. זאת מסביב למקום העיקרי, מבנה האהל הק' שהוא מקום מנוחתו של הרבי, אבן שואבת לעולם כולו.

גם בשבתות, במשך כל השנה מתאספים חסידים ואנשי מעשה במקום, והלינה והאכו"ש מסודרים על ידי ר' אבא שיחי' בנדבתם של אנשי שם.

*

כפי שדיווחנו כמה פעמים, נוהגים שלוחים להביא קבוצות של מקורבים ובעה"ב ל'שבת אצל הרבי' כפי שהיה נהוג בכל השנים.

אם אצל תמימים בהווה או בעבר, אפשר להציע לפעמים איזה ספסל ומזרון, הרי שכשמביאים בעה"ב בוודאי צריך לדאוג שהגשמיות תהיה על הצד היותר טוב, כדי שיהיו פנויים לקבל ולקלוט את הרוחניות ללא הפרעות ודאגות.

השבוע, בימי ההתארגנות לבואם של שלוחים רבים עם מקורביהם ל'שבת סליחות' אצל הרבי, התברר לקבוצה שהגיעה מחבר העמים, בראשות השליח והרב הראשי הרב בערל לאזאר, שאפסו המקומות, והמיטות בחדרי הבתים שעל יד האהל כבר בתפוסה מליאה.

אחד הגבירים בקבוצה, שלא היה מוכן לוותר על הנסיעה ועל השהייה אצל הרבי בשבת, הורה לאנשיו לאתר בית בקרבת מקום הניתן לקנייה מיידית.

הרצון העז שלו, להיות אצל הרבי, ערב השנה החדשה, בער אצלו והוא היה מוכן לתת כל סכום של גשמיות כדי לזכות ולהיות במקום.

הבית אכן אותר, ונקנה על אתר. כאשר בשבת קודש, כבר יכלו הגביר וחבריו לשהות במקום, שהיה מרוהט וראוי לכניסה מיידית. בית בן 2 קומות עם 4 חדרי שינה, בית שהיה במשך שנה למכירה, ונקנה עבור חב"ד בשבוע האחרון במאות אלפי דולרים.

ל'שטורעם' נודע, שזהו הבית השני בקרבת האהל הק' שנקנה על ידי גבירים ובעה"ב שמגיעים מחבר העמים, ובהחלט ישנה תופעה מתרחבת של בעה"ב שמוכנים לסייע בעד האפשרות ששלוחים שמביאים קבוצות של בעה"ב ישהו בתנאים נאותים בשבתות ובימים טובים על יד הרבי.

כ"ז באלול תשע"א