ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
יצחק ביטון אז והיום
יצחק ביטון אז והיום צילום: מתוך הוידאו
האיש והתמונה שהפכו לסמל, 20 שנה אחרי ● וידאו

לעיתים תמונה אחת הנצרבת בתודעה הופכת לסמל. כך גם בתמונה שלפנינו, בה נראה יצחק ביטון, צרפתי תושב קראון הייטס, שנקלע להמון שחור זועם בתקופת הפרעות לפני 20 שנה, נפצע, תועד במצלמתו של כתב עיתונות ותמונתו הפכה לסמל ● כיום, עשרים שנה אחרי, ביטון חוזר בזכרונו לאותם ימים: "היתה קבוצה של 40-50 בני נוער שחורים. הם היו כולם ביחד, התחילו לזרוק אבנים ולבנים, שם חטפתי לבנה בראש"
מערכת שטורעם

לעיתים תמונה אחת הנצרבת בתודעה הופכת לסמל. כך גם בתמונה שלפנינו, בה נראה יצחק ביטון, צרפתי תושב קראון הייטס, שנקלע להמון שחור זועם בתקופת הפרעות לפני 20 שנה, נפצע, תועד במצלמתו של כתב עיתונות ותמונתו הפכה לסמל.

עד היום, כאשר מקישים בגוגל את המילים "פרעות קראון הייטס", בכל שפה שהיא, עולה התמונה הזו כתוצאה ראשונה, זיכרון אילם לאותם ימים קשים שאיימו על שלוותם של התושבים.

כיום, עשרים שנה אחרי, ביטון חוזר בזכרונו לאותם ימים.

"ידענו שהמשטרה מאחורינו והיינו סבורים שבטוח ללכת ברחוב", הוא מספר, "היתה קבוצה של 40-50 בני נוער שחורים. הם היו כולם ביחד וצעקו את המילה Jew שוב ושוב.

הם החלו לצעוד לכיוון שלנו, והתחילו לזרוק אבנים ולבנים, שם חטפתי לבנה בראש".

"אשה שחורה התקרבה אלינו והיא היתה מאוד מודאגת ואמרה: אדוני, אני מתנצלת, לא כולנו כאלה. כלומר, הרבה מאנשי הקהילה השחורה כאן בקראון הייטס הינם אנשים טובים ורוצים לחיות אתנו בשלום".

לצפיה בוידאו , לחצו פליי או כאן

י"ז במנחם-אב תשע"א