ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
דינקינס בזמן הפרעות והיום
דינקינס בזמן הפרעות והיום צילום: ארכיון
הוידוי ● "נכשלתי, טעיתי. הרסתי את קראון הייטס"

דיוויד דינקינס, ראש העיר השחור הראשון של ניו יורק, שנבחר זמן קצר לפני הפרעות, משחזר את האירועים הבלתי נשכחים, עשרים שנה אחרי > על הדריסה: "השמועות שהאמבולנס פינה את הלבנים והשאיר את השחורים לגסוס למוות לא היו נכונות" > על הרצח: "אם רוזנבאום היה מקבל טיפולי רפואי טוב, הוא היה חי עד היום" > על הפרעות: "את הידיעה שישדרו אחרי מותי, ללא ספק יפתחו במילה קראון הייטס" > על תפקודו: "כשלתי כשלא הוריתי למשטרה בשלב מוקדם יותר לנהוג אחרת"
מערכת שטורעם

בראיון מיוחד שהעניק לאחרונה דיוויד דינקינס, ראש העיר ניו יורק בתקופת פרעות קראון הייטס, הוא שפך את אשר על ליבו, בכל הקשור לאותם אירועים בלתי נשכחים.

● "הכתבה שתשודר אחרי מותי תפתח בקראון הייטס"

"אני משוכנע שה'ניו יורק טיימס' הכניסו כתבת מגירה שתשודר אחרי מותי, שם יצויין שדייויד נ. דינקינס, נולד ביולי 1927 בטרנטון, ניו ג'רזי, היה ראש העיר השחור הראשון של ניו יורק, והמשפט הראשון לאחר מכן יהיה על קראון הייטס...

● "השמועות על הפקרת קאטו היו לא נכונות"

לפעמים אני מצביע על כך שקראון הייטס הייתה נסיבה טרגית; אנשים שוכחים את גווין קאטו, ילד קטן שחור, שנדרס ונהרג ובן דודו נפצע קשה, על ידי רכב בשיירה שבאה ממקום קבורתו של הרבי. השמועה הופצה במהירות שהאמבולנס הגיע ולקח את הלבנים והשאיר את הילדים השחורים לגסוס למוות.

זה לא היה אמת. אבל אלו השמועות שנפוצו בשכונה בברוקלין. אז יענקל רוזנבאום נדקר. כמה אנשים כתבו שהיו כמה ימי מהומות שבשיאם נהרג רוזנבאום. זה לא נכון. הוא נדקר בשעות הראשונות.

● "אם רוזנבאום היה מקבל טיפול טוב, הוא היה חי"

דרך אגב, רוזנבאום היה חי היום לו היה מקבל טיפול מתאים בבית הרפואה. אני ביקרתי אותו בבית הרפואה ואמרו לי שהוא יהיה בסדר גמור.

והרשו לי להוסיף שתזכרו שזה קרה לאחר שנבחרתי לראש העיר, כאשר בהתמודדות של הפריימריז היו שלושה מתמודדים מצטיינים מולי. הייתי בטוח שאני לא אבחר בגלל שכל אחד מהשלוש היה מתמודד ערכי, וגם הגלל שהקהילה היהודית תצא נגדי ותצביע עבורם".

● "טעיתי כשלא הוריתי למשטרה מיד: טפלו אחרת"

אני לא רוצה להתמקד בקראון הייטס, אבל האם יש משהו שבמבט לאחור היית רוצה לעשות אחרת כדי שהמאמר הערכה לאחר מותך יהיה אחרת?

(צוחק) "זה מה שיכתבו בכל מקרה".

"אני מצטער שטעיתי ונכשלתי כששלא אמרתי למפקדי המשטרה מוקדם יותר: מה שאתם עושים לא עובד. כאשר אמרתי להם את זה הם שינו את דרכי הפעולה והצליחו לשלוט בצעירים שחורים שתקפו יהודים.

אבל אני אהיה זה שלעולם יואשם על ידי חלק שמנעתי מהמשטרה לפעול, ונתתי לשחורים לתקוף יהודים. זה לא מדויק וזה לא מה שקרה".

● "זה היה לפני שהרסתי את קראון הייטס"

בהמשך כשדיבר על הניצחון שלו בבחירות מול ג'וליאני ואומר, "זה היה לפני ש'הרסתי' את קראון הייטס...".

  • להאזנה לראיון לחצו כאן (באדיבות קראון הייטס.אינפו).

>>> 20 שנה לפרעות קראון הייטס: כל הכתבות

י"ח במנחם-אב תשע"א