ב"ה ערב ש"ק, ח' כסלו תשפ" | 06.12.19
כריכת הספר החדש על רקע ילדים באהל
כריכת הספר החדש על רקע ילדים באהל צילום: שטורעם
בלעדי > חדש מקה"ת: 'מענה לשון' מיוחד לילדים

לאחר שדיווחנו על ספר ילדים בהוצאת 'צבאות השם' מגיע תורו של סידור התפילה המיוחד לאהל ● בעצת ובהכוונת רבנים סודר נוסח 'מענה לשון' עבור הנוער ● וגם סופרת הילדים החסידית מלכה טאוגר מציגה ספרון מרהיב ומרגש: "הדלת שלא נסגרת לעולם" – מקום מנוחתו של הרבי ● הצצה לשני פרויקטים לקראת יום ההילולא ג' תמוז ה'תשע"א
מערכת שטורעם

אחד האתגרים המרכזיים של חסידי חב"ד בתקופה שלאחר הסתלקות הרבי, ביום ג' תמוז ה'תשנ"ד, היא להחדיר ולשמר את רוח ההתקשרות הכה מיוחדת שפיתח הרבי בכל שנות נשיאותו, התקשרות אישית נפשית ופנימית בין רבי לחסיד.

במוסדות החינוך, בכינוסי המחנכים ובמיוחד בכינוסי השלוחים והשלוחות אלו הנושאים המרכזיים העולים על השולחן, גם בחדרי הפורומים הרשמיים וגם בעת ההתוועדויות הפחות רשמיות - לטכס עיצה כיצד להעביר את הרגש הטבעי של כל חסיד, רגש ששומר על ידי ראייה ועל ידי שמיעה, ועל ידי כתיבה וקשר בלתי אמצעי עם הרבי, גם כיום כאשר איננו זוכים לצערינו יותר לראות ולשמוע.

בוודאי אשר הדרך המרכזית היא, אשר הורנו רבינו והראה דוגמא אישית לכל אורך השנים, ההשתטחות על ציונו של הרבי. לא רק מבוגרים, אלא חסידים מקפידים להביא בכל פעם את כל בני המשפחה למגדול ועד קטן.

כדי לקרב את המושגים הרוחניים, ואת המשמעויות הדקות, לעולמו של הילד, שצריך מוחשיות כעזר להבנה, יצאו בתקופה האחרונה כמה וכמה אמצעים. כפי שדיווחנו לפני שבועיים, ארגון הנוער 'צבאות השם' הפיק חוברת עם תיאור מושך על דמותו של ילד המשלבת את כל מהלך ההכנה והכניסה לאהל.

עכשיו מתבשרים אנו על שני הפקות נוספות: הוצאת הספרים הרשמית של חב"ד – קה"ת, מוציאה לאור 'מענה לשון' מיוחד המותאם לילדים וילדות צעירים שמגיעים לאהל.

בהתייעצות עם רבנים ומורי הוראה, ובליווי של אנשי חינוך מוסמכים עובד הנוסח הארוך והמוכר של ה'מענה לשון', למשהו שמתאים לדור הצעיר יותר, שמתקשה לקרוא את הנוסח כולו. כשם שבברכת המזון ובתפילה אנו נותנים להן מדין חינוך קטעים מסויימים בלבד, עיקריים ויסודיים, כך גם בנידון דנן.

גם בספרות הקלה יותר, מרחיבה את התחום הסופרת החסידית המחנכת גב' מלכה טאוגר, בדמות ספרון מרשים ומעוצב (64 עמודים!) הנושא את הכותרת המרגשת "הדלת שלא נסגרת לעולם" – מדריך לילדים בהגעתם אל האהל של הרבי.

הספרון גם יעזור למבוגרים לעיין ולקרוא את הספר יחד עם ילדיהם, להיכנס יחד אתם לעולם הקדוש והטמיר של התקשרות בזמן של העלם והסתר, וכל הורה בוודאי יכול להרחיב בנקודות מסויימות, מזיכרונותיו האישיים מהרבי בימי האור. להשיג בחנויות קה"ת, וניתן להזמנה גם דרך האינטרנט.

י"ח בסיון תשע"א