ב"ה ערב ש"ק, כ"ב מנחם-אב תשע"ט | 23.08.19
תמונה אחת שווה אלף מילים
תמונה אחת שווה אלף מילים צילום: שטורעם
איך בין א לאמטערעשניק ● לדמותו של פנסאי

'הפנסאים'. זו שמה של התוכנית, ומעתה אף שמם של הילדים הלומדים ומשתתפים בה. "מאירים את העולם ע"י לימוד התורה" ניתנה הכותרת למבצע שהפך לגדול שידע הכפר מיני היווסדו. מחשבה מעמיקה, תכנון בקפידה, מסירות ונתינה, חברו יחדיו להצלחתה הכבירה של התוכנית הנפלאה ● סקירה מופלאה על תוכנית מופלאה
כתב שטורעם
איבעאי להו רבי אליער אומר מהיכא גמיר לה מלולב גמר לה או מניסוך המים גמר לה"

קולות הילדים הלומדים בשקיקה את דפי הגמרא ב'זאל' של ישיבת תומכי תמימים המרכזית, כמו הכריז על כניסתך לאטמוספרה שונה מזו שבחוץ. אתה עומד נפעם נוכח המחזה המרגש, וכאילו מסרב לעכל את אשר רואות עיניך:

ברחבי ה'זאל' נתונים קרוב למאה וחמישים ילדי חמד, ישובים סביב שולחנות העץ, ומחולקים לקבוצות ארבעה. שקועים הם עמוק עמוק באותיות הגמרא, ואוזנם כרויה היטב, לבל יחסירו מילה מדברי ה'מלמד' הנערץ.

'הפנסאים'. זו שמה של התוכנית, ומעתה אף שמם של הילדים הלומדים ומשתתפים בה. "מאירים את העולם ע"י לימוד התורה" ניתנה הכותרת למבצע שהפך לגדול שידע הכפר מיני היווסדו. מחשבה מעמיקה, תכנון בקפידה, מסירות ונתינה, חברו יחדיו להצלחתה הכבירה של התוכנית הנפלאה.

פעמיים בשבוע מתקבצים ובאים חיילי 'הפנסאים' ללימוד החוויתי עם המלמדים. עוד טרם השעה היעודה כבר צובאים הם בהמוניהם על דלתות ה'זאל', ממתינים בתשוקה רבה לרגע בו יצביעו מחוגי השעון על השעה 7:05, או אז יפתחו הם את הגמרא הנלמדת, ותוך שניות מעטות ישקעו הם בפלפולא דסוגיא, במתיקות ערבה. בכמה פינות ב'זאל' אפשר להבחין בכמה מילדי החמד, רכונים על שורות הגמרא, ותוך ניע אגודלם מתווכחים הם עם המלמד בהבנת פשט הברייתא...

אבא, אימא, אני נוסע לרבי \ מבצע האלף

לקראת י"א בניסן – יום מלכינו, החל בימים אלו מבצע ע-נ-ק בקרב חיילי הפנסאים, בסיכומו יצטברו אלף דפי גמרא ואלף שיחות של הרבי (!!) – מתנת חיילי הפנסאים לכ"ק אדמו"ר זי"ע.

צוות מיוחד שיורכב מאישיים רבניים בכפר חב"ד, מתעתד לבחון את החיילים בתקופה הקרובה על דפי הגמרא הנלמדים בתוכנית. את הציונים יניחו הם בתיקיה מיוחדת, אותה קיבל כל פנסאי.

בסיום המבצע יתקיים בע"ה מעמד ענק בכפר חב"ד, 'מעמד האלף', בו יוכרזו חתני האלף וסגניהם ויזכו בפרסים בשווי עשרות אלפי שקלים, ובכרטיסי נסיעה לכ"ק אדמו"ר.

חיילי הפנסאים החלו שוקדים במרץ רב על לימוד החומר, שלא אחת אף גולש אל מעבר לזמני הלימוד הקבועים, כשהחיילים מבקשים להתקדם ככל יכולתם בשינון דפי הגמרא, בכדי להגיע ליעד הנכסף: מתנת אלף דפי הגמרא.

ביוזמת כמה מן ההורים, התקבצו אמש אבות הפנסאים למפגש רב רושם עם אנשי הצוות שנערך בביהכ"נ 'בית מנחם', במטרה לרתום את הורי החיילים למבצע השינון הענק, ובד בבד לברך ולהודות למארגני התכנית, מנהלי הלימודים, המשגיחים והמלמדים, על המסירות הנפלאה.

את הערב פתח והנחה בטוב טעם הת' שלמה לייב שי' אזימאוו, שסקר בקצרה את הפעילות הענפה, וביקש להודות להורים התומכים כל העת בפעילות ומבקשים להתעדכן תדיר מהנעשה ונשמע בעולמם של פנסאים.

ל"דבר מלכות" הוזמן הרב זלמן שי' רודרמן, שטיבל את דברו בעניני חסידות והעריך בגודל חשיבות העניין והנחת הרב שנגרם לרבי מפעילות זו.

דברים נרגשים נשא משפיע ישיבת תומכי תמימים המרכזית ומשפיע ארגון הפנסאים הגה"ח הרב שניאור זלמן שי' גופין, שתיאר מראייתו הקרובה את ההשפעה הרבה של הקשר בין הילדים למלמדים, ועורר את הורי החיילים להוסיף אומץ בשותפות בינם לצוות הפעילות, ולהתעדכן מהנעשה ומתקדם אצל בנם.

במשך הערב צפו ההורים במצגת מיוחדת הנותנת טעימה קלה מהנעשה עם ילדיהם בחודשים האחרונים.

מילות תודה חמות נשא הרה"ח אשר שי' אייזנבאך – מחשובי אנ"ש בכפ"ח והורה ל'פנסאי', שהעלה על נס את עוצמתה של הפעילות, והשפעתה לטווח הארוך. הרב אייזנבאך ביקש מהתמימים שלא לנוח על משמרתם, ולחזק את הקשר בינם לילדים והוריהם. בסיימו הודה נרגשות למי שיזם ועומד כל העת מאחורי הפעילות, הרב שמעון רבינוביץ', העושה לילות כימים להצלחתה.

בהמשך שוחחו ההורים עם התמימים ה'מלמדים' את בניהם שיחיו, ההורים בקשו להתעדכן מהתקדמות בניהם ומצבו בתכנית הלימודים והודו בהתרגשות ל'מלמדים' על השקעתם הרבה ללא לאות בבניהם שי'.

האירוע ננעל בהרגשת התרוממות, כשההורים עודם נדהמים מהיקף הפעילות והשפעתה הרבה. לבבות כולם מייחלים, אשר את י"א בניסן השתא נחוג בקרוב ממש בבית המקדש השלישי יחד עם מלכינו, ואזי יאמר הוא: 'ראו גידולים שמלאו אכן את המשימה'.

ז' באדר א' תשע"א