ב"ה יום חמישי, י"ח אייר תשפ"ב | 19.05.22
מצדיעות ל"קרן הארצי ליולדות"
מצדיעות ל"קרן הארצי ליולדות" צילום: מאיר דהן
מאות בערב השנתי של "הקרן הארצי ליולדות"

הגן היפהפה של 'איצטרובל' היה מרהיב גם בגשם. תוספת נצנוץ לתאורה שהשתקפה בין האגמים הקטנים, הגשרים שמעליהם, קני הסוף ושאר הצמחייה הפסטורלית
כתבת שטורעם

במשך כל השבת טפטף הגשם. ארובות השמים נפתחו וסוף סוף ירד השפע מלמעלה. רבות מנשות חב"ד בארץ כבר רכשו כרטיסים לערב ההוקרה החגיגי ליולדות ולאימהות שאמור להתקיים במוצאי השבת הגשומה. נשים שלא נבהלות מגשם שניתך במוצאי שבת סגרירי. הגשם שימש מעין השראה בלבד, להוסיף ולהגיע, להוסיף ולחזק, להוסיף ולהשפיע ולתרום למען הגדלת עם ישראל, למען חיזוק היולדות.

הגן היפהפה של 'איצטרובל' היה מרהיב גם בגשם. תוספת נצנוץ לתאורה שהשתקפה בין האגמים הקטנים, הגשרים שמעליהם, קני הסוף ושאר הצמחייה הפסטורלית.

נכנסנו, הגשם משתקף לו מבעד לויטרינות האולם. הנשים מתכבדות ממטעמי הבר ותופסות את מקומותיהן. אווירה חמימה. צבעי הצהוב-כתום שולטים. תינוק חייכני מציץ מכל פינה, מכל שלט, מכל דף מעוצב. פרחים מרהיבי עין מקשטים את השולחנות. אוכל מעניין וטעים. כל אישה שמאמצת יולדת מקבלת שי מעוצב, תורם גם הוא לססגוניות. נר הבדלה דקורטיבי ארוז עם נוסח ההבדלה הכולל גם בשמים וקופסת גפרורים מוזהבת. אווירה של קדושה ואור. תמונות הרבי והרבנית, אשר לעילוי נשמתה הוקמה הקרן הארצית ליולדת מביטות על קהל הנשים הצדקניות.

האורות כבים, ועל המסך נראה הרבי, מספר את הסיפור על האדמו"ר הזקן שדאג ליולדת ו'סידר' לה החלמה. אוכל מבושל ועוד – בעיצומו של יום הכיפורים... וכאן נחשף סיפורה של הקרן ליולדות לאחר ייסוד הרבי את 'שפרה ופועה'. הפניות המגיעות לארגון נשי ובנות חב"ד פניות מנשים הזקוקות למנוחה, מעבר לעזרה הפיזית בבית: "תנו לנו רק כמה ימים של שקט ומנוחה עם התינוק החדש. כדי שנוכל לחזור הביתה חזקות..."

בשנת תשנ"ה מקים ארגון נשי ובנות חב"ד את 'הקרן הארצית ליולדת'. בשנה הראשונה מומנה החלמתן של כמעט 100 יולדות. מאז ועד היום טיפס מספר היולדות השנתי ועלה אל קרוב ל-800 יולדות בשנה. זאת בנוסף לאלפי היולדות המקבלות סיוע ביישוב מ'שפרה ופועה' המקומי. לכל יולדת מממן הארגון שהות של 3 ימים בבית ההחלמה. כל הפעילות הזאת בסיוען של תורמים נדיבי לב ונשות הקהילה המאמצות את היולדות אל לבן.

המנחה גב' מלכה תגר מירושלים פותחת את הערב. דברי תורה, סיפורים והגיגים בסגנונה המיוחד. נועה ירון מוזמנת אל הבמה. מרגע עלותה על הבמה מתברר כי לא במרצה בלבד עסקינן כי אם בשחקנית, סטנדאפיסטית של ממש. הקהל מתמוגג ונהנה מכל רגע. הגב' ירון, אם לששה, ילדת שמנת שהפכה לאם מסורה, מתארת את השינוי, את התגובות, ואת האמונה החזקה שלה בדבר החשוב כל כך – ילדים. נועה באמת חושבת שההחלמה אחרי הלידה היא חשובה. היא משתפת את הקהל בחוויות אישיות שלה אחרי לידות ובהסכם הבלתי כתוב שיש לה עם משפחתה – שבלי בית החלמה אימא לא חוזרת לשגרה...

שוב מוחשך האולם ועל המרקע בכי תינוק. הוא מעיר את אימא שוב ושוב בלילה... את מה שמרגישה האימא המותשת הזאת יודעות רק היושבות באולם. הן מציצות ביומנה הווירטואלי ומרגישות את הקושי, לצד השמחה באור האנושי הזה ששמו תינוק, לצד הכמיהה לזמן איכות של שקט...

ילדות קטנות אוחזות בעששיות דולקות, עוברות בין המשתתפות ואוספות את מעטפות התרומה, ומעניקות להן את השי הייחודי.

שני דולרים שניתנו מידו הקדושה של הרבי עומדים הפעם למכירה. את הראשון קנתה עו"ד אילנית ציבין, שהייתה גם נציגת אורחות הכבוד ונשאה דברים בשמן. היא סיפרה בהתרגשות לקהל שהדולר אותו היא רוכשת, ניתן לתורמת הדולר, גב' שושי גיפען מאנגליה, בי"א בתשרי תשנ"ב, למחרת יום הכיפורים, בתשרי האחרון בו זכינו לקבל דולרים לצדקה מיד קודשו. "באותו יום בדיוק נולד בני... וזו הייתה לידה מיוחדת... לכן אני קונה את הדולר. יש כאן מעגל שנסגר". את הדולר השני, שנתרם על ידי הרבנית סימה רלב"ג מירושלים, זכתה לקנות לאחר משא ומתן, הגב' נחמה דינה קוזלובסקי מכפר חב"ד, אשר לה חלק בהצלחת הערב. תוך כדי המשא ומתן עליו, נתרם דולר נוסף על ידי הגב' חנה רבינוביץ מירושלים אותו רכשה המתחרה השנייה – הגב' חדוה סגל.

הגב' שרה זילברשטרום מארגון נשי ובנות חב"ד בירכה את התורמות והמשתתפות כולן מקרב לב, על הטיית השכם ליולדות ועל ההשתתפות הגדולה באירוע. בין לבין התנגנו להם ההמנונים האהובים של ארגון נשי ובנות חב"ד והקרן הארצית ליולדת – תודה... תודה רבה... הקרן ליולדות אומרת לך תודה... כל המשפחה אומרת לך תודה... אלפי יולדות אומרות לך תודה. כאן מוזמנת מי שהייתה הרוח החיה בהפקת הערב המיוחד – הגב' מירי שניאורסון מכפר חב"ד, להענקת את תעודות ההוקרה לנשים שאימצו חמש יולדות ויותר. מירי העניקה תעודות לעו"ד נחמה ציבין, לגב' חוה בליז'נסקי, לרבנית ציפורה הבר – אחראית הקרן – עבור ר' יוסף בליז'נסקי ולעו"ד אילנית ציבין.

פרק הסיום של הערב היה הופעה מיוחדת מאוד של להקת נשים מהשומרון, כולן אימהות למשפחות ברוכות – להקת 'הלל'. 45 דקות של שירה מרגשת שלוותה בנגינת גיטרה, מצילתיים, דרבוקות, קסילופון ועוד כלים מכלים שונים. כל המנגנות הן נשים. שירה עם לב ונשמה, שירים ישנים וטובים לצד שירים חדשים, שירים מאמינים, שירים מעודדים ושמחים... וסופלה השוקולד שהוגש חם עם גלידה (היה גם שטרודל תפוחים...) הותיר טעם מתוק שהצטרף לטעם הטוב.

משאבים רבים של כוח וזמן הושקעו בערב היפה. אך המשאב החזק ביותר שהושקע היה אהבת ישראל אמיתית של אנשים רבים רבים שחברו יחד ותרמו מהונם ומכישוריהם להצלחת הערב ולאימוץ היולדות.

יעמדו על הברכה רחל בולטון מפרסום בולטון, מר איתן דובקין מפרסום מקאן אריקסון ור' שניאור פליישן מפליישמן הפקות – על הייעוץ והליווי. מערכות העיתונות והתקשורת החב"דית על הסיוע בפרסום.

מינה לנדא על העיצובים הגרפיים. יוני לוקסנברג על קטעי המולטימדיה. זאביק ומירב נור מיהב שלטים על השילוט. רותי הילמן מפתח תקווה על עיצובי הפרחים המרהיבים ומשתלת פרחים במזור בהנהלת מיכאל ברנט – על תרומת הפרחים. נציגות רבות בסניפים שארגנו הסעות.

צוות הפקת ותפעול האירוע: מירי שניאורסון, הינדה גרליצקי, רבקי קנלסקי, רחלי גורדון, שולמית סגל על היערכות מערך הבנות , דינה וולף, נחמה דינה קוזלובסקי, בתיה וישצקי, מיכל נחשון, רוחי בייזר, רחלי מנדלסון ובנות רבות מכפר חב"ד שבאו לעזור. חברת טבע תרופות ומוטי מרקט – מוטי ליפסקר על החסות. ואחרונות חביבות צוות משרד ארגון נשי ובנות חב"ד: אחראית הקרן הרבנית ציפורה הבר, הרבנית דבורה בוטמן, יוכבד שניאורסון, ברכה שילת, דבורה הניה גוטמן, חני הלפרין וחני גלייזר.

ז' באדר תשס"ט
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום: מאיר דהן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגב לכתבה

תגובות
7
1. את ההנהלה שכחו!!!!!!!!
יש ארגון? יש! יש פעילות? יש! יש דינר? יש!

ואיפה הנהלת ארגון קרן ליולדת? אין! שכחתם את חברות ההנהלה, בראשות גב' ציפורה הבר מותיקות נשי חב"ד, מייסדת ומנהלת קרן ליולדת, למרות גילה המתקדם.

גב' ציפורה, יישר כח, תמשיכי לפעול למעננו היולדות.
ז' באדר תשס"ט
2. ל-1 למה הנך פורץ/ת בדלת פתוחה, הרבנית הבר מוזכרת
בכתבה דלעיל הרבית צפורה הבר מוזכרת פעמיים ושה' יתן לה אריכות ימים ושנים טובות
ז' באדר תשס"ט
3. ערב נחמד, תודות למארגנות.
נהננו מאוד, תודה למארגנות.
ז' באדר תשס"ט
4. גב' דבורה בוטמן- יחידה ומיוחדת!
ז' באדר תשס"ט
5. נועה ירון עלי והצליחי
ח' באדר תשס"ט
6. Gveret Miri Shneorson
At pashut madhima.
Toda raba she hayit letsidi be NY baleida shel biti Eliana lifney chodshayim.
Toda al ha tmicha ha rigshit le orech kol ha derech
Ohevet otach!
ט' באדר תשס"ט
7. מקסים
ציפתי ליותר
י"א בניסן תשס"ט