ב"ה יום רביעי, ד' סיון תשפ" | 27.05.20
מעריב: "פעילות החב"דניקים תוכר על ידי המדינה"

העיתונאי אבישי בן חיים מביא הבוקר בעיתון מעריב כתבה על הסיכום לפיו יוכלו חסידי חב"ד להמיר את שירותם הצבאי בפעילות בבתי חב"ד
מערכת שטורעם

העיתון מעריב מביא הבוקר בגיליונו כתבה על הסיכום לפיו הגיעו ראשי השירות האזרחי עם אנשי חב"ד כי פעילות בבתי חב"ד תוכר כשירות אזרחי, כפי שפורסם בשטורעם.

הכתבה מתוך מעריב:

פעילות החבדניקי"ם תוכר על ידי המדינה כשירות אזרחי

במקום שירות צבאי: הכנה לבר מצווה

מינהלת השירות הלאומי סיכמה עם חב"ד כי פעילותם בקהילה תוכר כשירות אזרחי והם יזכו להטבות הנלוות • פעילויות כגון דוכני הנחת תפילין וחלוקת נרות שבת לא יוכרו

אבישי בן חיים

לפי סיכום בין ראשי חסידות חב"ד לבין ראובן גל, ראש מינהלת השירות האזרחי-לאומי הפועלת למימוש חוק טל, תוכר פעילות החב"דניקים בבתי חב"ד השונים כשירות אזרחי. בין הפעילויות שיוכרו: לימוד בני נוער לקראת בר-מצווה, עזרה לנזקקים ומתן עזרה רפואית לחולים.

עם זאת, לא יוכרו על ידי המדינה פעילויות של חב"דניקים על גבי טנקי המצוות עמוסי הסופגניות בחנוכה, משלוחי המנות בפורים, המצות השמורות בפסח. גם דוכני הנחת התפילין וחלוקת נרות השבת לא יוכרו כשירות אזרחי.

לפי אתר האינטרנט של החסידות, בפגישה שנערכה בבית אגודת חסידי חב"ד בכפר חב"ד הציג גל את מסגרת השירות האזרחי, המהווה תחליף לשירות הצבאי, למעוניינים בכך. אברכים חייבי גיוס יוכלו להמיר את חובת השירות הצבאי בשנת התנדבות במוסדות חב"ד, במסגרות המוכרות על ידי המינהלת ולזכות בשורת הטבות שניתנות על ידי המדינה, לרבות דמי כלכלה וביטוחים שונים. השירות מוכר כתחליף לשירות צבאי ואינו מחייב מילואים.

בפגישה הועלו האפשרויות לשילוב שירות של אברכים חסידי חב"ד במוסדות חב"ד העוסקים בתחומי הרווחה, סיוע לשכבות מצוקה ונוער ופעילות למען הקהילה. סוכם כי המגעים יימשכו כדי להגדיר את הקריטריונים להשתתפות המוסדות בתוכנית, תוך התחשבות בצרכים המיוחדים ובמסלולי הלימוד של חסידי חב"ד.

כיום מרבית החבדניקי"ם עושים דחיית שירות על תקן של בן ישיבה, לאחר מכן רובם מתגייסים וחלקם מבקשים דחייה נוספת. ההצעה נוגעת לאברכים, כלומר לתלמידי ישיבות נשואים שיוכלו לשרת בבתי חב"ד כדי לממש את האופציה שחוק טל מעניק לבחורי ישיבות - לבחור בגיל 22 בין שירות צבאי לשירות לאומי ואחר כך לזכות בפטור. בניגוד לזרמים אחרים בציבור החרדי, בחב"ד התופעה של לימוד בכולל עד לגילאים מבוגרים אינה נפוצה, וגם היחס לשירות הצבאי חיובי הרבה יותר. החב"דניקים מחונכים כבר מגיל צעיר במסגרת לילדים המכונה "צבאות השם‭."‬ גם מינוחים צבאיים אחרים מככבים בפעילות החסידות ומוסברים בכך ש"הרעיון של צבא הוא שאתה לא עושה מה שמתחשק לך, אלא מה שעם ישראל צריך, כמו חייל ששם בצד את רצונותיו וממלא את המשימות‭,"‬ כדברי בכיר בחסידות.

לדברי יו"ר צעירי אגודת חב"ד, הרב יוסף אהרונוב, "בתי חב"ד ברחבי הארץ משרתים את כלל האוכלוסייה ותומכים במיוחד באוכלוסיות חלשות ונזקקות. מדובר בפעילויות מגוונות לאלפים רבים של אנשים ובהם נפגעי טרור, עולים חדשים, ילדים וקשישים. בהחלט ראוי להכיר בהתנדבות לפעילויות אלה כשירות אזרחי לאומי‭.

י"ד באלול תשס"ח
 
 
הגב לכתבה

תגובות
4
1. איזו בורות
חבדניקים בחוף ניצנים?? זה חבדניקים??
י"ד באלול תשס"ח
2. חבל
שביזבזתי 30 שנה במילואים
גם עשיתי שם מבצעים,אבל אכלתי בינתיים קש (לא מליצה)
י"ד באלול תשס"ח
3. מה זה התמונה הזאת??
מי זה זה? ומה זה זה?
י"ד באלול תשס"ח
4. "תודה"
אני לא בעד כל הסריקות עיתונים שלא היינו מעיזים להביא הביתה. מספיק לסרוק את התמונה, ולהביא את התוכן (אם אפשרי בצנזורות כשצריכים). זה נותן לילדים והנוער הרגשה שאם לשטורעם מותר, כנראה שזה לא נורא. ושוב, מי מתיר לכם את זה??? הייתי רוצה לראות,פרט לפרטים על שמות הצוות,גם ידיעה על מי עומד מאחוריכם בתור מכריע הלכתי. (לא נראה לי שיש).
י"ד באלול תשס"ח