ב"ה מוצאי ש"ק, כ" אייר תשפ"ב | 21.05.22
'מעריב' על תפילת בוב דילן

כתבת מעריב בוושינגטון מספרת על בוב דילן, הזמר האגדי שהתפלל בבית כנסת חב"ד באטלנטה. שמו בישראל: זושא בן אברהם (כללי)
מערכת שטורעם

כיפה, טלית ורוקנרול

המתפללים שהגיעו בערב יום כיפור לבית הכנסת באטלנטה לא האמינו למראה עיניהם • בוב דילן עלה לבמה המרכזית - והתפלל בדבקות • רב בית הכנסת היה מרוצה, ואמר: "הוא התפלל בעברית בלי טעויות, כמו מקצוען"

מאת טל שניידר, כתבת מעריב בוושינגטון

הזמר והמלחין האגדי בוב דילן מוכר מיליוני תקליטורים, ממלא איצטדיונים ואולמות ענק כאשר הוא מופיע ונחשב לאחד המוזיקאים המשפיעים ביותר בכל הזמנים. בערב יום הכיפורים האחרון הוא הצטרף מניין המתפללים בבית הכנסת באטלנטה, ואף התכבד בעלייה לדוכן.

דילן, שהופיע במוצאי יום כיפור ב'ארנה‭,'‬ אולם מופעים ענק בפרברי העיר אטלנטה, לא ויתר על תפילת יום הכיפורים בערב שישי האחרון. הסופרסטאר עטה טלית, חבש כובע סקי במקום כיפה והצטרף לאנשי חב"ד של קהילת אטלנטה. רב חב"ד יוסי ליו כינה את דילן בשמו העברי, זושה בן אברהם, והעלה אותו לתפילה בדוכן המרכזי בבית הכנסת, לחלק השישי מבין שבע התפילות.

המנהל המקצועי של הזמר ביקש מאנשי חב"ד לשמור את דבר הגעתו של דילן לתפילה ביום שישי בסוד, כדי לא לעורר מהומה, וסיפר כי דילן בחר את בית הכנסת באמצעות אתר האינטרנט של ארגון בית חב"ד בארצות?הברית. הרב ליו אמר אמש למעריב: "בית הכנסת היה בטירוף. כל הנשים הצטופפו ליד המחיצה, כדי להיות כמה שיותר קרובות ולראות אותו טוב‭."‬ לדברי הרב ליו, דילן אמר את הברכות בעברית "ללא טעויות, כמו מקצוען‭."‬

בוב דילן ‭,(66)‬ שנולד כרוברט צימרמן במינסוטה להורים יהודים ממוצא בלרוסי ואוקראיני, גדל בבית יהודי. בשנות ה-‭,70‬ כשהיה כבר זמר מפורסם, הוטבל דילן כ'נוצרי שנולד מחדש' ואף כתב שירים על החיבור שלו עם האמונה הנוצרית. בשנים האחרונות חזר דילן למקורות, וככל הנראה נמנה עם תומכיה של תנועת חב"ד-לובאביץ' בארצות-הברית.

גם למחרת, ביום הכיפורים עצמו, לא ויתר דילן על המסורת והגיע לתפילת הנעילה. הרב ליו סיפר למעריב כי אף שהתפילה נערכה ממש בסמוך לתחילת ההופעה שלשמה הגיע דילן לאלנטה, הכוכב הופיע שוב בבית הכנסת והתחבר לשורשיו.

י"ד בתשרי תשס"ח