ב"ה יום ראשון, י"ח חשוון תשפ"ב | 24.10.21
שער העיתון, השבוע
שער העיתון, השבוע צילום: באדיבות "משפחה"
סטאלין, תתעורר

שבועון "משפחה" יצא בעקבות הרב אהרן גורביץ', הרב הראשי של הצבא האדום, שמסייר במחנות הצבא ומלמד חיילים יהודיים. לקריאה
אהרן גרנות, משפחה

שבועון "משפחה" מקדיש השבוע את כתבת השער לרב אהרן גורביץ', הרב הראשי של הצבא האדום, שמפיח רוח חיים בצבא שבעבר שם לו למטרה למחוק כל פיסת יהדות מליבם של החיילים היהודים.

הכתב אהרן גרנות התלווה לרב גורביץ' במסעו וחזר נרגש:

שעות אחר הצהרים באחד הבסיסים הצבאיים של צבא רוסיה, אי שם ליד מוסקבה. עוד מעט, בשעות הערב, יתחיל שיעורו של הרב לפני החיילים היהודיים. בינתיים, מתחיל מאיר הלטובסקי במלאכת הצילום. הקולונל הרב אהרן גורביץ נראה נפחד משהו. "לא בטוח שיש לכם אישור לצלם כאן", הוא אומר, "אולי לא כדאי", הוא חושש.

אבל מאיר אינו מוותר. הוא מעמיד את הרב בפינות שונות המתאימות לתמונה שהוא מעוניין בה ומתחיל להקליק במצלמתו. לפתע נעצרת לידינו מכונית בחריקת בלמים. מתוכה יוצא קצין הדור פנים ועטור דרגות, ניכר בו כי הוא קצין גבוה. הוא צועד היישר לעברנו.

"אתם רואים", אומר הרב, "זה הסוף שלנו, למה התחלנו לצלם?" הקצין נעצר ליד הרב ומתחיל לשוחח איתו. מקץ מספר שניות מתחלף המתח בהקלה גדולה והחיוכים ממלאים את הפנים.

מתברר שהקצין הזה הוא יהודי. עד עכשיו הוא לא העז לגלות את דבר יהדותו אבל כשהוא ראה אותנו, חרדים בלבוש חרדי המסתובבים במקום, החליט לעשות מעשה ולגלות את דבר יהדותו. "ככה זה מתנהל כל הזמן. עכשיו ראיתם את זה בשידור חי", אומר הרב גורביץ.

כשעה לאחר מכן, באחד מהמועדונים בבסיס הגדול מתקיים שיעורו של הרב לחיילים היהודיים. סביב שולחן מרובע מסבים כחמישים צעירים. חלקם במדים וחלקם בלבוש אזרחי, כולם יהודים. בראש השולחן יושב הרב גורביץ ומלמד אותם הלכות.

השפה היא רוסית. את רב השיח העירני המתנהל בין הרב הלבוש אזרחית לבין הצעירים שלידו איני מבין, את העניין שהם מגלים בשיעור אני דווקא רואה. בידי הרב ספר 'מחנה ישראל' שחיבר מרן החפץ חיים לחיילים המשרתים בצבא.

שיעור תורני ובשר כשר

לולא הייתי רואה במו עיניי לא הייתי מאמין. צבא רוסיה, זה שחטף תינוקות יהודיים בקטנותם והפך אותם לגויים של ממש, הקנטוניסטים, הצבא האדום שלחם נגד כל דבר של יהדות, הזרוע של הממשל הקומוניסטי, הצבא הזה עשה מהפכה של ממש והקים בתוכו רבנות צבאית.

בתוככי צבא רוסיה מתנהל שיעור ביהדות, לא במחתרת אלא בגלוי, והרב גורביץ, הנראה כאחד שזה עתה נחת היישר מאחת השכונות הירושלמיות, מכהן כרב הראשי לכוחות הביטחון של רוסיה שכוללים את הצבא, המשטרה ושירות בתי הסוהר. במסגרת זאת, הוא מבקר רבות אסירים יהודיים היושבים בבתי הכלא. חלק מהם, אגב, חרדים ישראליים שנתפסו מבריחי יהלומים בתוך אדמת רוסיה.

החיילים היהודיים שעמם אני מסב לשיעור משרתים בצבא רוסיה במסגרת האקדמיה של הצבא. מהבסיס הזה הם יוצאים מדי יום ללמוד באוניברסיטאות ובמכללות של מוסקבה ולעת ערב הם שבים לבסיס הזה.

בשעות אחר הצהרים הם לומדים לימודים צבאיים הקשורים להתמחותם האזרחית. סטודנטים לרפואה לומדים לימודים צבאיים הקשורים לרפואה צבאית, וכך הלאה. במסגרת לימודיהם הצבאיים, הצליחה רבנות צבא רוסיה לשלב גם לימודי יהדות. וכך מדי שבוע מתקיים השיעור הזה בבסיס.

בשאר לילות השבוע מסתובב הרב גורביץ בבסיסים אחרים של צבא רוסיה. בחלק מהם הוא מאתר יהודים, באחרים הוא מסדיר את נושא הכשרות, בעוד זמן מה יקומו גם בתי כנסת קבועים במקומות שבהם תהיה דרישה כזאת. הכל מצוי בתנופת הקמה.

לא בקלות הסכימו שלטונות ברית המועצות לכניסת עיתונאי לבסיסיהם. שבועות של הכנות והתכתבויות בין שלטונות צבא רוסיה, הרבנות הראשית לרוסיה המפעילה את הרבנות, ומערכת 'משפחה' הגיעו לקיצם כאשר נדרשנו לחתום על מסמכים ברוסית בלי שנבין מה כתוב בהם. אלה היו ממוענים לגנרלים חשובים בצבא הרוסי שיאפשרו לנו להיכנס לבסיסי הצבא שם.

עד שהגענו למועדון שבו מתקיים השיעור עברנו שורה ארוכה של ביקורות. זקיפים צעירים, חמורי סבר ואטומי מבט, בדקו שוב ושוב את תעודותינו ואישורינו. החיילים היהודיים דווקא המתינו לנו, שכן הרב הכין אותם לשיעור של הערב יצטרפו עיתונאים חרדים מישראל.

"אני מלמד אותם הלכות לפי הספר 'מחנה ישראל' הסביר הרב גורביץ אחרי השיעור, "הם מגלים עניין אבל השאלות הן לאו דווקא הלכתיות אלא נוגעות יותר לנושא של הזהות היהודית.

"החיילים נתקלים כאן בלא מעט אנטישמיות. חלק גדול מהם מעדיף שלא יידעו שהוא יהודי. אני מטפח בהם את הגאווה היהודית, מעודד אותם שלא להתבייש בזהותם וגם לעמוד על זכויותיהם. על פי הסיכומים שהגעתי עם הצבא, כל חייל יכול לדרוש וגם לקבל אוכל כשר.

"אנחנו מספקים היום לצבא על פי דרישה, קופסאות שימורים עם בשר כשר. עד שנגיע לאוכל כשר ממש ייקח זמן , ועוד נגיע, אבל בינתיים לפחות שיאכלו בשר כשר. אחרי זה נגיע אולי לחלב ישראל ופת ישראל, העבודה עוד רבה".

המשימה: הפצת יהדות

בבוקרו של אותו יום הגענו למרכזה של מוסקבה, לאזור 'הקריה' של רוסיה בו מרוכזים מחלקות משרד הביטחון הרוסי. בניגוד לדימוי, הכניסה לאזור משרד הביטחון חופשית למדי. אף לא פעם נעצרנו לבדיקות. הרכב שלנו הסתובב חופשי למדי.

מבני משרד הביטחון שוכנים בתוך ארמונות הצאר הרוסי. כולם מבנים מפוארים עוטי חשיבות ומשדרי עוצמה. ברחובות מסתובבים בעיקר אנשים במדים עם דרגות. את בית החזה שלהם ממלאים אותות ומופתים מכל המלחמות האפשריות, וכל המרבה בקישוטים הרי זה משובח. קשה להבין איך הם סוחבים על עצמם את כל המשקל של המתכת הזאת.

עוזריו של רבה הראשי של רוסיה הג"ר בערל לזאר בקיאים היטב במבנים, שכן הם נכנסים לכאן לא מעט, מכוונים אותנו לשורת המבנים של חיל החינוך של הצבא הרוסי שבמסגרתו פועלת הרבנות הצבאית. במקום ממתינים לנו הרב גורביץ וגם המפקד שלו, קצין החינוך של צבא רוסיה, הגנרל סמיון זורוכוביץ, שטרח ובא לכאן מלשכתו להתראיין ל'משפחה'. באחרית ימיו בצבא רוסיה, הוא מבקש לעשות הכל על מנת שחיילים יהודיים בצבא רוסיה לא יסבלו כפי שהוא סבל ויקבלו את מלוא השרות והכבוד המגיע להם.

אנו נמצאים כמה ימים לפני ראש השנה, ידיו של הרב גורביץ מלאות עבודה. הצבא הסכים לקיים מנייני ראש השנה ליהודים בכל מחנותיו. הרב ואנשיו עסוקים עתה באיתור חיילים בכל רחבי הממלכה הרוסית המבקשים להתקבץ למניין. לכל מקום שבו יבקשו החיילים, יגיעו מספר בחורים מהישיבה הגדולה במוסקבה וישמשו כבעלי תקיעה ותפילה. הבחורים יאותרו וימוינו על ידי עוזריו של הגר"ב לאזאר, המעורב מאוד בכל הנושא.

למעשה היה זה 'שיגעון' של הגר"ב לאזאר, להקים בצבא הרוסי רבנות שתטפל בחיילים יהודיים המשרתים בו, וזאת אחרי ששם לב לכמות הצעירים היהודיים המגיעים לשרת בצבא. הרב הבין שאם יהיה מישהו שיטפל בהם שם, יש סיכוי שהם יחיו כיהודים גם בהמשך חייהם.

אחרי סדרת שיחות והתכתבויות עם גורמי שלטון וממשל, ובראשם נשיא רוסיה, ולדמיר פוטין, ושר ההגנה של רוסיה, סרגיי יבנוב, הסכימו השלטונות להקצות תקנים ולייסד את הרבנות. הגר"ב לאזאר פנה להרב אהרן גורביץ וביקש ממנו להתגייס למשימה. הרב התגייס למעשה לצבא רוסיה ומייד הוענקה לו דרגה של קולונל עם סמכויות.

מייד לאחר המינוי נסע הרב גורביץ לישראל, נפגש עם סגל הרבנות הצבאית ולמד איך בנויה הרבנות הצבאית על כל אגפיה. לאחר מכן נפגש עם רב משטרת ישראל, הרב אליהו מוגרבי, ועמד מקרוב על הבעיות שבהן נתקלת רבנות בגוף כזה. "חזרתי עם המון תובנות לרוסיה והבנתי שיש לי הרבה עבודה לבנות את הרבנות הזאת", הוא מספר.

הוא צויד באישור רשמי חתום על ידי שר ההגנה של רוסיה, המאפשר לו להיכנס לכל מחנה צבאי בכל מקום שהוא בכל זמן שירצה. השלב השני היה לאסוף נתונים על חיילים יהודים. הוא החל לחרוש את רוסיה לאורכה ולרוחבה על מנת לאסוף נתונים ממפקדי האזורים על יהודים המשרתים תחת פיקודם. כאן לראשונה נפגש עם יהודים והביא בפניהם את הבשורה המרנינה - יש רבנות צבאית בצבא רוסיה, יש עם מי לדבר.

מאבק נגד הקצינים

רק שנה עברה מאז מונה הרב גורביץ לתפקידו, וכבר הוא צעד כברת דרך ארוכה מאוד. שלטונות הצבא החלו להכיר בצרכים של החיילים היהודיים.

בשביל להבין איזו מהפכה הוא חולל צריך לדעת שהצבא נותר מעוז של קומוניסטים, כאילו לא עברה עליו המהפכה. בסיסיו מלאים אנטישמיות וקצינים וחיילים מפחדים להזדהות כיהודים. 2 מליון חיילים משרתים בצבא הרוסי, 15,000 מתוכם הם יהודים. לא קל היה לו לאסוף את הנתונים על אנשי הבטחון ממוצא יהודי שמשרתים. מפקדי הצבא ניסו להתחמק ולטעון שאין להם שום נתונים על חיילים יהודיים. אבל הרב גורביץ חיטט בנתונים לבדו והגיע בדרכים לא דרכים לרשימות, ובהן ציון של החיילים היהודים בצבא.

זאת ועוד, צבא רוסיה מפרסם עיתון בשם 'כוכב אדום', שבו מפרסם הרב טור אישי על חגים יהודים, פרשת השבוע ועוד. בטור מבקש הרב מחיילים יהודיים לכתוב ולטלפן אליו. מתברר שהטור אכן עורר אותם והם עושים זאת.

בימים אלה עמל הרב גורביץ על הכנת קובץ חוקים צבאיים שיחייבו את מפקדי הצבא והמשטרה הרוסיים בכל אתר. מי שהיה מזדמן למוסקבה לפני כחודש, לא היה מאמין. רבנות צבא רוסיה כינסה כמאה קצינים רוסיים, רובם אינם יהודים, שתחת פיקודם משרתים יהודים, על מנת להכיר להם את היהדות ובעיקר את צרכי החיילים היהודיים שתחת פיקודם.

במשך יום שלם היו מרוכזים הקצינים באחת המכללות הצבאיות, ושורה של רבנים ומרצים הופיעו בפניהם והסבירו להם יהדות מהי, וזאת לקראת ראש השנה.

ואכן שלטונות הצבא החלו להכיר בעובדה שלחיילים היהודיים שלהם יש צרכים דתיים. "עדיין אין חיילים שמבקשים חופשות לרגל ימי צום", צוחק הרב גורביץ, "אבל כבר יש חיילים המבקשים חופשות לשבתות.

"עצם הופעת רבנות בצבא רוסיה", מספר הרב גורביץ, "גרמה לחיילים רבים לחוש גאווה יהודית. רבים שקודם הסתירו את יהדותם מגלים אותה. עכשיו בחודש התשובה אני עובר מבסיס לבסיס, עד כמה שאני יכול, מאתר את החיילים היהודיים ומסביר להם שעכשיו חל החודש שבו יש להם הזדמנות להתקרב לבורא עולם".

כבר פתחת ישיבה לבעלי תשובה?

"תשמע, אנחנו רק בתחילת הדרך, אני רק שנה בתפקידי. כבר עכשיו עשינו כברת דרך חשובה מאוד, אבל פתיחת ישיבה לבעלי תשובה היא עדין חלום רחוק מאוד. אני גם לא יכול לומר שחיילים ממש חזרו בתשובה למרות שאני חושב שזה עוד יקרה. מספיק לי שמאות חיילים שקודם בקושי ידעו שהם יהודים, עכשיו מתחילים להקפיד על אכילת 'כשר' ואפילו רק בשר כשר, והם יבואו לתפילה בראש השנה וידעו מהו סידור. אנחנו רק בהתחלה".

'לחיים' יהודים

הוא התחיל עם הצבא אבל עד מהרה נוכח לדעת שמאות צעירים יהודיים משרתים כשוטרים וסוהרים ואיש אינו מכוון אותם. הוא גם גילה אסירים יהודיים היושבים בבתי הכלא, ואפילו מספר חרדים ישראליים שהואשמו כאן בסחר בלתי חוקי ביהלומים והם יושבים בבתי הסוהר של רוסיה. היה זה רק עניין של זמן עד שהרב גורביץ הורשה לטפל גם במשטרה וגם באסירים.

"לפני כחודשיים כינס מרכז רבני אירופה בבריסל כנס של רבנים המטפלים באסירים יהודיים ברחבי אירופה. הגעתי לשם מטעם רבנות רוסיה. אני מקווה שנצליח לגבש נוהלי עבודה לגבי האסירים היהודיים היושבים בין פושעים גויים. מצבם כלל אינו פשוט, אני משתדל לבקרם ככל האפשר ואין ספק שהביקורים האלה נוסכים בהם תקווה רבה. יש מישהו הדואג להם".

אלפי ק"מ מבדילים בין בסיס לבסיס, לא לכל בסיס יכול הרב להגיע בכוחות עצמו. בכל מקרה, רכב צבאי לוקח אותו לכל מקום. לכל בסיס שבו הוא מבקר, מביא איתו הרב במכונית ספרי קודש וספרי הסברה על יהדות. חיילים הנרשמים אצלו זוכים לקבל מדי חודש את 'לחיים', העיתון היהודי המודפס על ידי איגוד הקהילות מדי חודש.

חיילים יהודים מקבלים במתנה טלית ותפילין וסידור מתורגם לרוסית. יש חיילים שזאת הפעם הראשונה בחייהם שהם נפגשים עם משהו יהודי. בבסיסים קרובים יותר מתארגנים שיעורים קבועים, כמו השיעור שאליו התלווינו אל הרב מאוחר יותר.

בקרוב ממש, יהיה בבסיסי אספקת המזון של הצבא הרוסי מחסן מיוחד ובו אוכל כשר. האוכל יסופק לחיילים שיבקשו זאת באופן אישי, וקצין האספקה הראשי של אותו בסיס יהיה אחראי על כך. מאז החלה פעילותו, ובעיקר מאז שהתקרבו החגים, זורמות למשרדו של הרב מאות בקשות לקבלת אוכל כשר. הבקשות מועברות למשרד ההגנה הרוסי המעביר זאת לקציני האספקה של המחוזות השונים, והם מעבירים מדי יום את מנות האוכל הכשר לחיילים.

תורתו אומנותו

ממש בחודש האחרון החלו לפנות אל הרב טלפונית חיילים יהודיים, המבקשים הדרכות הלכתיות, על מה ניתן לשמור במסגרת הצבא הרוסי. בעקבות שאלות אלה, עובד צוות הרבנות הצבאית הרוסית על תרגום לרוסית של הספר 'מחנה ישראל' של החפץ חיים ובו הלכות לחייל היהודי. הספר המתורגם לרוסית יופץ בין החיילים היהודיים חינם אין כסף.

הכי הרבה מפתיעים אותו חיילים יהודיים ממוצא קווקזי. "הם לא מתביישים ביהדותם, הם לא פונים אלי לשאול האם הם צריכים להזדהות כיהודים. הם גאים מאוד ביהדותם ואוי לחייל שינסה להתגרות בהם, ואיש אכן אינו מעז.

"הם לא מסכימים לאכול אוכל שאינו כשר. אל תשכח, הם באים מבתים מסורתיים. בקווקז, הקומוניסטים לא הצליחו להשכיח את היהדות, שם היא עוד קיימת במלוא עוצמתה וגם החיילים המגיעים לצבא הם מסורתיים. מששמעו שלצבא רוסיה יש רב צבאי, הם לא מוותרים ומצלצלים ודורשים, וגם אני מתכוון להיענות להם ולא להזניח אותם".

בעיה אחרת שבה מטפל עתה הרב גורביץ היא של תלמידי הישיבות שהחליטו שלא לשרת בצבא רוסיה אלא ללמוד תורה. כמו בישראל, גם ברוסיה הגיוס הוא חובה. ההתעוררות לתשובה של צעירים יהודיים הביאה לתופעה המוכרת רק בישראל. צעירים רבים מבקשים להמיר את השירות הצבאי בלימוד בישיבה. גם במסגרת החוק הרוסי ניתן לדחות את הגיוס ואולי גם לבטלו כליל. הצעירים האלה זקוקים לעזרה, הם אינם יודעים כיצד לעשות זאת.

הרב גורביץ הקים לשכה מיוחדת העוזרת לצעירים המבקשים לדחות את גיוסם. בסופו של דבר, המהפכה האמיתית ברוסיה רק עכשיו יצאה לדרך. המעוז האחרון של הקומוניזם נכבש גם הוא על ידי היהדות.

יהודי מאז ולתמיד

גנרל סיימון זורוכוביץ או בשמו היהודי, שמעון אברמוביץ, משמש כיום קצין חינוך ראשי של צבא רוסיה, והוא למעשה מפקדו הישיר של הרב גורביץ. הגנרל לא קיבל אותנו לשיחה במשרדו, אלא טרח ובא למשרדו של הרב גורביץ, "מתוך הכבוד הרב שאני רוחש לרב לא רציתי להטריחו אלי", אומר לנו בחיוך הגנרל. הוא כמובן יהודי ואת הפיקוד על הפונקציה החדשה שהגיעה זה עתה לצבא רוסיה, ביקש לקבל ביוזמת עצמו. "אני עצמי הייתי חייל יהודי ותיק בצבא ברית המועצות, לא היה לי רב וחיי כיהודי היו קשים מאוד, אני אעשה היום כל מאמץ על מנת שחיילים יהודיים בצבא רוסיה לא יעברו את הקשיים שאני עברתי", אומר לנו הגנרל.

הוא נולד כאמור כשמעון אברמוביץ והתייתם מהוריו במלחמת העולם השנייה. אביו, אף הוא קצין בצבא רוסיה, התייתם בנערותו מאביו שנהרג במלחמה. כיתום של קצין גבוה בצבא, אימץ אותו צבא רוסיה ושלח אותו לפנימייה צבאית, שם הכשירו אותו להמשיך את דרך אביו. ואכן היתום הצעיר לא אכזב. הוא החל לשרת בגיל צעיר בצבא האדום ועד מהרה הלך לקורס קצינים והפך לקצין בצבא.

במשך השנים היה מוצב בחזיתות רבות ופיקד על חיילים בשדה הקרב. הוא השתתף כמעט בכל הקרבות שבהן הייתה שותפה ברית המועצות. לאחר מכן שובץ במטכ"ל במחלקה שהייתה אחראית על הכנת תוכניות הדרכה לחיילי הצבא האדום. שם טיפס מדרגה לדרגה עד שלפני מספר שנים הפך להיות ראש אגף הדרכה בצבא האדום, תפקיד בכיר שזיכה אותו בדרגת קולונל (אל"מ).

"מעולם לא הסתרתי את העובדה שאני יהודי", הוא מספר לנו, "לא שמרתי תורה ומצוות, וגם היום איני שומר, לא ידעתי אפילו על מצווה אחת. יהדותי הסתכמה בידיעה שאני בן לעם הזה ולא יותר אבל הייתי מאוד גאה בכך, וזאת חרף היחסים הקרים ששררו בין מדינת ישראל לרוסיה הסובייטית. לא הבנתי אז את היהודים שלחמו על זכותם לעלות לישראל, הייתי יהודי קומוניסט גאה מאוד ובסך הכל היה לי טוב".

הוא הקים משפחה, חי חיי כלכלה טובים, כפי שהצבא האדום ידע לספק לקציניו. לפני שנתיים הפך להיות קצין חינוך ראשי בצבא רוסיה ואף עלה לדרגת גנרל. "זהו תפקיד רב אחריות", הוא מספר, "אני אחראי על כל תוכניות התרבות של הצבא ובכללם אחראי גם על הפנסיונרים היוצאים לפנסיה. אצלנו בצבא דואגים להם לא רק למשכורת טובה אלא גם לתוכניות שיעסיקו את ימיהם הריקים מעבודה", הוא אומר.

יום אחד שמע באקראי שהצבא הרוסי החליט להעסיק בתוכו רב לכלל כוחות הביטחון הרוסיים. "כששמעתי את זה, מייד חשתי שכיהודי אני רוצה להיות שותף בדבר ההיסטורי הזה. בקושי ידעתי מה זה רב, ובטח לא ידעתי במה זה כרוך אבל חשתי את פעמי ההיסטוריה".

הגנרל נפגש עם שר ההגנה של רוסיה ושטח לפניו את בקשתו. "עומד להיכנס לתפקידו רב לצבא, תן לי להיות מפקדו. אני יהודי, ואפילו התפקיד שלי, קצין חינוך ראשי מתאים". שר ההגנה הסכים מייד. הרב התקבל ומאז הגנרל עושה כל שביכולתו לעזור לו להשתלב ולהועיל לחיילים ולשוטרים היהודיים בצבא רוסיה.

"ראיתי ברבנות אתגר מרתק"

הרב אהרן גורביץ נולד במוסקבה. ליהדות התקרב בגיל 15 במסגרת ההתעוררות הכללית שחלה בחבר העמים.

"בגיל 15 משכו אותי חברים לישיבת 'תומכי תמימים' וכך גיליתי את היהדות", הוא מספר. ביום הוא למד בבית ספר תיכון, בערב למד בישיבה. בד בבד הוא כמובן החל לשמור תורה ומצוות. זיקתו ללימודי קודש וליהדות גברה מאוד ואחרי מספר שנים הוא מצא עצמו לומד שלושה סדרים בישיבת 'תומכי תמימים', את האוניברסיטה עזב.

לאחר תקופה של לימודים אינטנסיביים בישיבה עלה ארצה והשתלב בישיבה, לא של חב"ד. בארץ שהה כמה שנים ולאחר מכן התבקש לעבור לגרמניה, לסייע לקליטה הרוחנית של יהודי ברית המועצות לשעבר שזרמו לשם בהמוניהם. "כידוע לך הקהילה היהודית בגרמניה אינה מקבלת מי שאינו יהודי והיא משתדלת מאוד לטפל בכל מי שמגיע ולקרב אותו לתורה ומצוות", מספר הרב גורביץ.

אחרי מספר שנים כעוזרו של הרב הראשי לפרנקפורט, שב לרוסיה והצטרף לאיגוד הקהילות היהודיות והתמנה מטעמם לרב הראשי למערב סיביר. "2000 ק"מ מכאן", הוא אומר, שם שהה מספר שנים וקיבל את ההצעה לשמש כרב כוחות הביטחון של רוסיה. "זה היה נראה לי אתגר רציני ונעניתי לבקשה", הוא אומר, ומאז הוא שם.

הרב גורביץ הוא לא הרב הראשון לצבא רוסיה. היה עוד אחד כזה בשם קולונל ברגמן (שמו הפרטי לא ידוע), רב צבאי חרדי מטעם השלטונות הקומוניסטים. אלא שעד מהרה הוברר כי הרב ברגמן היה יותר רב ופחות קומוניסט. הוא אומנם האמין בקומוניזם ואף כתב את שבועת החייל, אבל הוא גם ארגן תפילות ואמר לחיילים שכשיש סתירה בין הדת למדינה, הדת קודמת.

לזה לא יכלה להסכים המפלגה הקומוניסטית שחיסלה אותו, וגם חיסלה באיבה את הרבנות הצבאית של הצבא האדום.

ט"ז באלול תשס"ז
לחצו להגדלה
לחצו להגדלה | צילום: באדיבות "משפחה"
 
לחצו להגדלה
לחצו להגדלה | צילום: באדיבות "משפחה"
 
לחצו להגדלה
לחצו להגדלה | צילום: באדיבות "משפחה"